Wpis z mikrobloga

Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Gubernator Tokio, pani Yuriko Koike zaczęła kampanię „Jisa Biz” co oznacza dosłownie „różnica czasu biznesowego”. Założenie jest proste, aby zmniejszyć ilość osób podróżujących do i z pracy, Urząd Miasta w porozumieniu z 260 firmami chce by pracę rozpoczynać o 7 czy 8 rano zamiast o 9 i tym samym wcześniej kończyć. Zachęcają także do pracy zdalnej. Mniejsze zatłoczenie w porannych i popołudniowych pociągach ma pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników, przez co będą mieli więcej energii w pracy. Także wcześniej kończąc pracę będzie więcej czasu czy to na zakupy czy spotkania ze znajomymi lub rodziną. Pilotażowy program ma wystartować od 25 lipca.

2. W ostatnim miesiącu wykryto liczne przypadki bardzo groźnego gatunku mrówek w kilku największych portach w Japonii. Rząd wprowadza specjalne rozporządzenia by ograniczyć rozprzestrzenianie się mrówek. „Ogniste mrówki” są bardzo agresywne a ich jad zagraża także ludziom. Po raz pierwszy znaleziono kilka sztuk w kontenerach, które przypłynęły z Hong Kongu. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy zaobserwowane pojedyncze osobniki w centrum miasta.

3. Rekordowe opady deszczu w północnej części Kyushu (jest to południowo-zachodnia część Japonii) spowodowały liczne powodzie. 29 osób zginęło a 20 jest zaginionych. W ponad 44 miejscach obsunęła się ziemia niszcząc budynki oraz infrastrukturę transportową, a w 39 miejscach doszło do lokalnych powodzi. Zniszczone zostały setki domów, dróg czy mostów. Prawie pół miliona osób zostało ewakuowanych i obecnie przebywa w schronach w szkołach. Ponad 10 tysięcy ratowników, wliczając w to wojsko prowadzi akcje ratownicze oraz naprawcze. Premier Abe odwołał swoją wizytę w Estonii i wczoraj udał się na miejsce tragedii, by wesprzeć na duchu poszkodowanych i zapewnić o pomocy ze strony rządu.

4. Bic Camera, jedna z największych sieci sklepów z elektroniką w Japonii od przyszłego miesiąca będzie akceptować płatności w bitcoinach. W kwietniu po raz pierwszy ale tylko w wybranych sklepach wprowadzono taką możliwość zapłaty, dzięki dużej popularności oferta zostanie rozszerzona na wszystkie sklepy w sieci.

5. Urząd miasta Tokio z panią gubernator Koike oraz celebrytą Piko Taro rozpoczęła kampanię „wymień żarówki na LEDy”. Każdy dorosły, który przyniesie 2 standardowe żarówki do jednego z 800 sklepów z elektroniką na terenie kraju, dostanie za darmo jedną żarówkę LED.

6. Ministerstwo Edukacji wprowadziło rozporządzenie by nauka angielskiego rozpoczęła się już w szkołach podstawowych dla uczniów w wieku 8 lat. Pierwsze lekcje pilotażowe rozpoczną się już w kwietniu przyszłego roku. Cały program ma być uruchomiony od 2020 roku. Lekcje mają trwać 45 minut i będą się składać głównie z zajęć mających zaznajomić dzieci z językiem angielskim. Główny nacisk będzie położony na rozmowy oraz rozumienie ze słuchu. W ciągu roku ma być 15 takich lekcji.

7. Komitet UNESCO, który obradował w Krakowie w niedzielę wpisał na listę światowego dziedzictwa kulturowego świętą wyspę Okinoshima (wstęp tylko dla mężczyzn) oraz powiązane miasta w regionie Munakata w prefekturze Fukuoka. Japoński rząd wnosił by uznać 8 monumentów, jednakże komitet uznał, że tylko 4 spełniają wyznaczone kryteria, jednakże zgodził uznać się wszystkie 8, gdyż są one ze sobą powiązane i stanowią ideologiczną całość. Obecnie Japonia posiada 21 miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.

8. Najnowsze dane, które podał Urząd Statystyczny wskazują, że liczba mieszkańców Japonii maleje. Odnotowano natomiast wzrost obcokrajowców. Obecnie 2.3 miliona cudzoziemców mieszka na stałe i jest to wzrost o 150 tysięcy w porównaniu do zeszłego roku. Najwięcej z nich mieszka w Tokio, prawie 490 tysięcy a najmniej w północnej Akicie bo tylko 3673.

9. Księżniczka Mako ze względu na tragiczną powódź na Kyushu przesunęła termin oficjalnych zaręczyn. Ceremonia „Nosai no Gi” polegająca na oficjalnym ogłoszeniu zaręczyn i uzyskania zgody od ojca pani młodej odbędzie się w niedalekiej przyszłości. Następnie krok w serii tradycyjnych rytuałów to „Kokki no Gi” czyli posłaniec odwiedzi ponownie ojca pani młodej podając oficjalną datę ślubu. Po tej części japońskie prawo wymaga by ośmioosobowe posiedzenie Rady Cesarskiej, w skład której wchodzi premier Abe ustaliło kwotę w jakiej wysokości zostanie wypłacony posag pannie młodej, gdyż po zaślubinach ona nie będzie już należeć do rodziny królewskiej. Dla porównania w 2005 roku jedyna córka Cesarza Akihito otrzymała 150 mln jenów (ok 5 mln zł).
Przed samym ślubem księżniczka Mako musi odwiedzić 3 świątynie na terenie Cesarskiego Pałacu. Im bliżej daty ślubu będzie kolejna ceremonia „Choken no Gi” gdzie Księżniczka wyrazi swoją wdzięczność Cesarskiej Rodzinie. W dniu ślubu czyli „Judai no Gi” specjalny wysłannik od pana młodego przybędzie do Pałacu Cesarza by odeskortować pannę młodą do domu weselnego gdzie się rozpocznie właściwa ceremonia.

10. Panda, która urodziła się w Ueno Zoo przetrwała bez większych problemów krytyczne pierwsze 30 dni. Jest to pierwsza samiczka od 5 lat. Obecnie waży 1.147,8 grama i ma 29.5 cm. Pierwsze dziecko matki Shin Shin i ojca Ri Ri urodziło się w 2012 roku ale niestety zmarło 6 dni później na zapalenie płuc. Były to pierwsze narodziny od 24 lat w zoo. Obsługa monitoruje nieustannie całą dobę malucha, jest także specjalny ekspert z Chin. Za dwa tygodnie ma się rozpocząć publiczne głosowanie nad imieniem.
Japonia wypożycza 11 pand z Chin i płaci za każdą prawie 1 mln dolarów rocznie. Są to najpopularniejsze zwierzęta w zoo a wielu Japończyków ma do nich wielki sentyment.

BONUS:
Największy blamaż jaki wydarzył się podczas programu na żywo w historii japońskiej telewizji można sprowadzić do jednej sytuacji. Była długo opisywana w rozmaitych tabloidach czy gazetach codziennych. Tomoaki Ogura to weteran telewizyjny, popularny redaktor oraz prowadzący wiele rozmaitych programów telewizyjnych, bardzo rozpoznawalna i szanowana osoba. Niestety pewna wpadka zachwiała jego karierę. Podczas porannego programu na żywo bardzo energicznie się ukłonił…co się stało dalej zobaczcie na filmie. Wbrew pozorom po pewnym czasie sprawa przycichła, a zamieszanie medialne wokół wydarzenia w dłuższym okresie czasu nawet pomogło panu Ogura zdobyć nowych fanów. Obecnie dalej prowadzi program poranny, mimo upływu czasu jego popularność nie maleje.

#japonia #wiadomoscizjaponii #ciekawostki #ciekawostkijp #amajapan
ama-japan - Kolejna porcja wiadomości z Japonii

1. Gubernator Tokio, pani Yuriko K...
  • 43
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.