Wpis z mikrobloga

Reaktywuje swój kanał na YT prowadzony z Tajwanu. Był to pierwszy kanał na polskim YT nadawany z Azji Wschodniej, jeszcze przed wszystkimi Gonciarzami wiec tym bardziej szkoda mi go porzucić.

Jeżeli jesteście ciekawi życia w Azji, życia na Tajwanie to zapraszam do subskrybcji, możecie również przesyłać pytania oraz pomysły na odcinki.

Tajwan to niesamowity kraj z bardzo dużym wpływem kultury japońskiej, chińskiej sprzed rewolucji kulturalnej oraz amerykańskiej.

Kanał: Bambusowy Las
https://m.facebook.com/Bambusowy-Las-%E7%AB%B9%E6%9E%97-Bamboo-Forest-391308380967526/

#bambusowylas #tajwan #ciekawostki #dalekiwschod #azja #swiat #japonia #chiny #youtube #vlog
Soju - Reaktywuje swój kanał na YT prowadzony z Tajwanu. Był to pierwszy kanał na pol...
  • 18
@Soju: bardziej chciałem wywołać dyskusję, jak myślisz jak to się skończy?

czy nadal Tajwan będzie niezależny czy będzie otwarty konflikt z chinami, dziś to pytanie powoli staje się zasadne bo usa z czasem mogą tracić grunt pod nogami w tym rejonie

po drugie jak by mogło wygadać takie połączenie czy ktoś się takimi analizami zajmował?

po trzecie czy mimo wszystko oba kraje żyją w symbiozie czy raczej w stłumionym konflikcie?
  • 3
@koral:
Tajwan jest niezależny, ma swój rząd, walutę, konstytucję... tak jak każdy inny kraj pełną gębą. Tutaj po prostu nastąpił podział kraju. Tajwan jako Republika Chińska jest starszym tworem niż ChRL.

W tej kwestii bardziej chodzi o niezależność gospodarczą. Dużo eksportu idzie do Chin, również dużo Tajwańczyków ma swoje firmy w Chinach. Chińczycy starają się stopniowo uzależniać Tajwan ale nie tylko bo to samo się dzieje z innymi krajami regionu.

Jeżeli
  • 0
@koral:
Doczytałem dokładniej pytania:
Kraje żyły w jako takiej symbiozie na zasadzie partnerów gospodarczych. Poprzednie rządy pootwierały rynek na chińskich inwestorów, wiele połączeń lotniczych pomiędzy chinami a Tajwanem zostało ustanowionych w tamtym czasie.
Po zmianie partii rządzącej nastąpiła dość duża zmiana w relacjach, ilość turystów drastycznie zmalała... na pewno nie jest to pozytywna zmiana, Tajwan jako kraj dużo na niej traci.

Wg. mnie przy teoretycznym połączeniu Tajwan by został przemieniony na
  • 1
@koral:
Jak najbardziej tutaj chodzi o kwestie ambicji i honoru ale nie tylko. Tajwan to przede wszystkim świetnie ulokowana, wysoko rozwinięta wyspa. Pod względem strategicznym jest to jeden z kluczowych rejonów Pacyfiku. Łakomy kąsek szczególnie dla ChRL.
@Soju: a jak można porównać poziom edukacji w obu krajach
podejrzewam że tajwan extraklasa a chiny bantustan, wyprowadź mnie z błędu jeśli inaczej to wyglada
  • 1
@koral:
Edukacja w obu krajach się dość różni. Warunki w szkołach na Tajwanie są niesamowite, poziom raczej tez na dobrym poziomie ale gdzieś w czymś tkwi szkopuł.
To samo zauważyłem u społeczeństw żyjących w Japonii lub Singapurze. Są cholernie zamknięci na świat, uważają ze sami są w centrum, właściwie to mało co ich obchodzi a główne tematy to plotki i jedzenie. Bardzo ciężko porozmawiać na głębsze tematy. Beztroskosc społeczeństwa oraz ignorancja
@Soju: trochę szkoda że zatracają się w zachodni styl życia, za chwilę wszystko będzie jak z mc donalda i tylko po oczach poznasz że to daleki wschód :(
  • 0
@koral:
Wydaje mi się więc ze w tej kwestii Chiny mogą wypadać trochę lepiej. Również uważam ze to szkoda, są jednak ludzie którzy coś robią i w nich nadzieja :P