Wpis z mikrobloga

W którym kraju w Europie, jest najmniejsza biurokracja po przyjechaniu, w sensie, gdzie najłatwiej ogarnąć konto bankowe, odpowiednik peselu, itd? Ostatnio był temat o Norwegii, że strasznie ciężko tam wszystko załatwić. Napiszcie jak to wygląda w krajach w których mieszkacie.
#emigracja
  • 8
W NO jak juz masz kontrakt i mieszkanie to tymczasowy pesel wystawiaja w 10 dni roboczych. Gorzej jets z kontem, jak czlowiek nie bedzie do nich chodzil i cisnal zeby sie sprezali to mozna i 2-3 miechy czekac
@robertK pewnie da rade, ale to raczej ludzie sobie przelewaja sami z norweskich gdyz w no sa bardzo krotkie numery kont (moje ma 11 cyfr) i trzeba robic przelewy miedzynarodowe z uzycie nr IBAN i np nie kazdy to ogarnia.
@ReFree: Które miasto twoim zdaniem byłoby najlepsze na początek i ile mniej więcej pieniędzy by pasowało mieć na start, aby ogarnąć mieszkanie i utrzymać się przez ten 1 - 2msc do znalezienia pracy i ogarnięcia rzeczy. Btw czytałem kiedyś blog #platkiowsianewnorwegii i naprawdę jest aż tak ciężko tam bez znajomości nawet jeżeli zna się język? Długo już tam mieszkasz? Jest w ogóle sens jechać do Norwegii i próbować nie mając tam
@laeg: Wydaje mi się, że najlepiej jakaś mieścina pod Oslo z dobrym dojazdem (przynajmniej pociąg) bo tam będzie najwięcej roboty. Akurat jeden gość przyjechał na świeżo do NO i miał dużo farta bo znajomy załatwił mu mieszkanie i praktycznie od razu dostał kontrakt dzięki któremu mógł złożyć o tymczasowy pesel. Potrzebne było mu 4000 za czynsz na jeden miesiąc, następne 4000 kaucji, żarcie na miesiąc można się zmieścić w 2000, tygodniowy
@laeg: do końca sierpnia trwają wakacje i Norwegia wygląda jakby wymarła, więc od września byłoby najrozsądniej. W zimę też raczej nie ma problemu, wydaje mi się, że przełom stycznia i lutego to taki troche gorszy okres, ale eszta roku jest ok.