•  

Drogie Wykopki,

#biedronka #bhp #strazpozarna #prawo #supermall #bezpieczenstwo #gorzkiezale #wroclaw

chcialbym zwrocic Wasza uwage na pewne niepokojace zjawisko ktore zauwazylem jakis czas temu. Wiem, wiem, pewnie wiekszosc pomysli, ze jestem swirem, do tego konfidentem, mimo to sprobuje.

Pewnie czesc z Was pamieta jak kilka lat temu w halach MTK, w Katowicach zawalil sie dach hali, w ktorej odbywala sie wystawa golebi pocztowych. W raporcie z tej katastrofy mozna wyczytac, ze czesc z drzwi ewakuacyjnych byla zamknieta na klucz co znaczaco utrudnilo najpierw ewakuacje, a pozniej akcje ratownicza. Jakos strasznie mi to utkwilo w pamieci i zaczalem zwracac uwage na moje otoczenie i sposob w jaki podchodzi sie do kwestii bezpieczenstwa i ewakuacji w miejscach, w ktorych bywam.

Od jakiegos czasu co raz czesciej widze, ze discounty nie bardzo przestrzegaja regulacji odnosnie wyjsc i drog ewakuacyjnych. Posluze sie tu przykladem Biedronki, choc widzialem podobne praktyki i w innych sieciach.

Do meritum, mam pod domem Biedronke, ide na zakupy i widze, ze oba wyjscia ewakuacyjne sa zastawione paletami z woda. Pomyslalem sobie, ze moze jakas dostawa i ze zaraz stamtad znikna (to nie wiele zmienia bo pod zadnym pozorem nie wolno tego robic). Niestety nie znikaja. Podszedlem grzecznie do Pani kasjerki i nakreslilem cala sprawe, w odpowiedzi uslyszalem: "To nie ja to tam postawilam". Troche mi witki opadly wiec poprosilem zeby wezwala Pania kierowniczke. Powtorzylem moje zastrzezenia na co Pani odparla: "To jest odgorne zalecenie sieci". Do witek dolaczyla reszta ciala. Wytlumaczylem grzecznie Pani, ze jezeli nic z tym nie zrobia to bede zmuszony zglosic to instytucjom nadzorujacym. Poinformowalem Pania kierowniczke, ze jako kierownik tego sklepu bierze na siebie odpowiedzialnosc karna za wszelkie nieprawidlowosci, na co uslyszalem: "Ja nie mam tego w umowie, znam swoje obowiazki". Mowie, ze odpowiedzialnosc nie wynika z umowy o prace czy regulaminu pracy tylko z kodeksu karnego, juz nie mialo mi co opasc. Problem dotyczy glownie obiektow, ktore zostaly zaadaptowane na potrzeby sklepu. W przypadku mojej biedronki za linia kas znajduje sie filar, ktory stoi na srodku drogi ewakuacyjnej. Biedronka wpadla na pomysl, ze bedzie stawiac za kasami palety z ciezkimi rzeczami. Problem w tym, ze w ten sposob zweza droge ewakuacyjna do tego stopnia ze zwykle wyjscie z zakupami robi sie problematyczne, nie mowiac o ewakuacji.

Troche sie naglowilem gdzie i jak to zglosic, w szkole nie ucza jak byc obywatelem. Zadzwonilem na Policje, troche mnie wysmiali ale przekazali sprawe do dzielnicowego. Zadzwonilem do urzedu miasta ale oni maja to w dupie, wazne ze placa. Zadzwonilem na straz pozarna, zostalem zapewniony ze sprawa zostala przyjeta. Po miesiacu dowiedzialem sie, ze sprawa nie zostala skutecznie wniesiona bo musi byc na drodze pisemnej, troche granda. Robilem wszystko zeby nie pisac tego pisma bo to zawsze zabiera duzo czasu, ale w koncu sie zdobylem i napisalem.

Na samym dole umieszcze cale pismo, moja prosba do Was to zebys zwrocili uwage na to czy w waszych sklepach i innych obiektach publicznych wszystko gra. Zerwijmy z powiedzieniem "madry Polak po szkodzie". Wszystko jest dobrze poki jest dobrze, nie czekajmy az cos sie stanie, wiele problemow mozna rozwiazac zanim sie wydarza. Mam szczera nadzieje ze po przeczytaniu tego tekstu bedzie latwiej problem rozwiazac nie tracac czasu na glowkowanie jak to zalatwic. Moze i moj apel jest naiwny ale prewencja jest zawsze lepsza od rozwiazywania problemu kiedy sie wydarzy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wrocław, 26/07/2017

Składający skargę:

<usuniete>

Dane adresatów:

Okręgowy Inspektorat Pracy we Wrocławiu
    ul. Zielonego Dębu 22
    51-621 Wrocław

oraz

KOMENDA WOJEWÓDZKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ WE WROCŁAWIU
    ul. Borowska 138
    50-552 Wrocław

Podmiot, na który składam skargę:

<usuniete>

Dzień dobry,

zwracam się do Państwa z prośbą o kontrolę stanu dróg oraz wyjść ewakuacyjnych we wspomnianym obiekcie. Niejednokrotnie byłem świadkiem tarasowania paletami obu dostępnych wyjść ewakuacyjnych. Notorycznie
    jest ograniczana przepustowość dróg ewakuacyjnych. W pierwszej kolejności próbowałem wyjaśnić całą sytuację z obiema kierowniczkami tego sklepu. W odpowiedzi otrzymałem informację że jest to odgórne zalecenie i nie zostanie to poprawione. Panie kierowniczki również nie mają świadomości o ciążącej na kierowniku odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.

Droga ewakuacyjna, o której do Państwa pisze, znajduję się w przedniej części budynku, znajduję się za linią kas w kierunku wejścia głównego do budynku. Zgodnie z Dz.U.2015.0.1422 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, § 242. Szerokość i wysokość dróg ewakuacyjnych, szerokość drogi ewakuacyjnej w tym obiekcie nie powinna być mniejsza niż 1,2 metra. Na drodze ewakuacyjnej stoi filar podpierający konstrukcję dachu, który utrudnia normalne poruszanie się z zakupami, a co dopiero ewakuację w sytuacji zagrożenia. Również sprzęt gaśniczy, znajdujący się nieopodal wyjścia ewakuacyjnego, jest notorycznie zasłaniany paletami z produktami przez co możliwość skorzystania z niego w sytuacji tego wymagającej jest utrudniony lub niemożliwy. Dodatkowo sprzęt gaśniczy znajdujący się na filarze został powieszony w taki sposób, że
    dodatkowo utrudnia on przejście na drodze ewakuacyjnej zmniejszając jej szerokość.

Na potwierdzenie składanej skargi załączam zdjęcia opisanej drogi ewakuacyjnej, zaznaczyłem obiekty wspomniane w skardze.

Piszę do Państwa w sprawie tego jednego, konkretnego sklepu ale opisane problemy zaobserwowałem również w innych obiektach tej firmy.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tą sprawą,

•  

@hoszak zrób jakieś znalezisko

•  

@hoszak: Tak jak @Bialy_Mis powiedział, rób znalezisko.

•  

@hoszak: jeśli chcesz dodatkowe zdjęcie to podjedź na dubois, tam to dopiero nie ma dojścia do wyjśćia, bo z lewej strony są owoce, z prawej kasy przed drzwiam jest podobny słup, mąki i jajka.

•  

@hoszak: Winszuje postawy i wytrwalosci.

•  

@hoszak: teraz Cię wszyscy wyśmiewają ale jak coś się stanie to "olaboga dlaczego nikt nie zwracał uwagi no tak polaki to tylko do sklepu z nosem w telefonie i nie zwracajo uwagi bo przecież to nie ich sprawa bla bla"
      Masz moje poparcie na sto pro, wrzucajmy to do innych serwisów, a można by i do lokalnych gazet czy jakiejś tv. Interwencja lubi pojawiać się w takich miejscach.

•  

Podmiot, na który składam skargę:

<usuniete>

@hoszak: W podmiot na który składam skargę mam wpisać dane centrali w Warszawie czy adres konretnego obiektu?

•  

@efceka: konkretny obiekt, oczywiscie musisz rowniez zmienic instytucje w zaleznosci od lokalizacji tego obiektu. Jak we Wro to te same.

@mlody_czyzyk23: trudne slowo ( ͡° ͜ʖ ͡°) czas na edycje bezpowrotnie przeminal, dzieki za czujnosc

•  

@hoszak: a tak w ogóle to również szanuję, nie każdy bohater nosi pelerynę ʕ•ᴥ•ʔ

•  

@hoszak: kiedyś chciałem otworzyć drzwi ewakuacyjne w markecie, ale były zamknięte na klucz. Autentycznie. Była chyba nawet karteczka u kogo wisi kluczyk. Nie pamiętam w jakim markecie to było. Wydaje mi się, że oni blokują te drzwi, żeby złodzieje tamtędy nie uciekali.

•  

@izud: @sokool: @Cytrusowy: @consummatumest: @LaRauxe: @K_aro: @efceka: @mlody_czyzyk23:

za namowa zalozylem znalezisko:

https://www.wykop.pl/link/3848883/stan-drog-i-wyjsc-ewakuacyjnych-w-sklepach-na-przykladzie-biedronki/

@consummatumest: problem ma charakter powszechny, nie ma co liczyc ze PIP i SP sprawdzi wszystkie obiekty za moja namowa. Ale jak wskazecie w ktorych obiektach sa nieprawidlowosci na pewno bedzie mozna cos z tym zrobic.

Mialem dosc dluga rozmowe z babka z PIPu, powiedziala, ze kazde zgloszenie musisz zostac obsluzone w ciagu 30 dni od zgloszenia.

•  

@hoszak: prawda jest taka, że tak nas zawalają towarem, że nie mamy juz gdzie tego stawiać. A na suficie jeszcze tyle miejsca... ;) Ale ostatnimi czasy bardzo na to zwracamy uwagę, bo zaostrzyły się pod tym względem kontrole i są wystawiane mandaty, u mnie każde wyjście jest odstawione. Ja nie zamierzam płacić.

•  

@mudkipz: drzwi są podpięte do alarmu, jeśli ktoś je otworzy, to zacznie wyć.

•  

@hoszak: Przez przypadek w znalezisku dales linka do komentarza a nie samego wpisu.

•  

@butterfly: tak, o drzwiach wiem, nawet nie probowalem otwierac ;)

co do tego ile towaru i tak dalej, jak popatrzylem co zastawia te wyjscia i drogi ewakuacyjne to sa to glownie produkty o niskiej marzy, ciezkie i tanie zeby komus nie przyszlo do glowy tego krasc. Jak sobie policzylem ile Biedronka moze zarobic na takiej palecie wody to wyszlo mi ze ponizej 100 zl. Nie chce aby ktos ryzykowal zycia ludzi za 100 zl.

Jak jest problem z miejscem to trzeba sie zastanowic nad wysokim skladowaniem albo czestrzymi dostawami.

•  

@hoszak: raczej bym się zastanowiła nad zyskiem kosztem ludzi za wszelką cenę. Dostawy są codziennie, ale nacisk na sprzedaż w ostatnim czasie jest ogromny.

•  

@izud: dzieki za cynk, poprawione, to moj pierwszy wpis na mikroblogu

nawiasem powyzej napisalem czestrzymi, naturalnie chodzilo mi o "czestszymi", nie sadzilem, ze temat bedzie tak nosny

+: lm317
    •  

@hoszak: wbrew pozorom, filar może pomagać przy ewakuacji, bo nie będą się tworzyły zatory w przejściu. Jak jest tutaj, to trzeba by zapytać projektanta.

+: sVr1984
    •  

@rudy_kret: Wiesz co, nie widac tego na zdjeciu ale przesten pomiedzy filarem a kasami jest bardzo waska, dodatkowo podjeto decyzje ze gasnica zostanie zawieszona na filarze od strony kas co dodatkowo jeszcze zmniejsza szerokosc tej drogi. Po drugiej stronie filara, od okien, stoja palety ktorych tam nie powinno byc po prostu i prawdopodobnie obiekt zostal oddany do uzytku kiedy tych palet tam nie bylo.

•  

@hoszak: Też mnie to denerwuje ( ͡° ʖ̯ ͡°) U mnie w hipermarkecie większość wyjść powiązana łańcuchami... Może warto jeszcze do straży pożarnej info podrzucić

•  

@creative1222: Pismo zostalo wyslane zarowno do PIP jak i SP.

•  

@hoszak: A, faktycznie. Sorki, nie przeczytałem do końca.

•  

@butterfly: A to prawda, ze wladze biedronki wymagaja aby skladowac te palety pod oknami niezaleznie od tego czy sklep byl wybudowany na nowo czy zaadaptowany na potrzeby sklepu?

•  

@hoszak: szczerze, to chyba zależy od dyrektora okręgu, nasz wymaga by za kasami stały latem dodatkowe palety wody np. A to, że nie wie jak dany sklep wygląda, czy ma filary, czy szeroko, czy wąsko, to inna kwestia. Ma być wykonane polecenie, czy kierownik zaprotestuje i to uzasadni, to inna kwestia.

•  

@hoszak: szanuję jak pojebion ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      wszędzie wyjścia ewakuacyjne pozastawiane albo zamknięte na klucz, a potem coś się stanie i nie ma winnych bo "wiecie, rozumiecie".

•  

@ZaQ_1: szczerze powiem, to ze Biedronka czy jakis inny sklep lamie przepisy jakos mnie nie dziwi, bardziej zaskoczony bylem reakcja instytucji z ktorymi sie kontaktowalem. Na Policji ostrzezono mnie, ze jezeli tam sie nic zlego nie dzieje zostane obciazony kosztami, na co odparlem ze macie moje dane, jak bedzie trzeba to obiciazycie. W strazy tak jak opisalem telefonicznie tego nie mozna zglosic o czym dowiedzialem sie miesiac po zgloszeniu. Urzad miasta, pozostawie bez komentarza. Nie ma nawet jakiejs infolinii, na ktorej mozna pozyskac informacje gdzie takie rzeczy nalezy zglosic.

Bardzo podobna sytuacje mialem jak chcialem zglosic studzienke, w ktorej brakowalo wieka. Patrze na podworzu owa studzienka, zaraz obok bawiace sie dzieciaki. Zadzwonilem do MPWiK zeby nie bylo jakiejs tragedii. Opisalem sytuacje, pierwsze pytanie: "Czyja jest ta studzienka?", mowie, ze nie wiem, skad mam takie rzeczy wiedziec. Gosc zaczyna mi tlumaczyc, ze jak ich to przyjmie zgloszenie, a jak nie ich, na przyklad "Orange" to musze do nich dzwonic, albo czy to czasem nie studzienka Spoldzielni mieszkaniowej. Troche sie wkurzylem i zadzwonilem na Policje, Policjanci przyjechali i przez godzine stali przy studzience az przyjechal ktos i to zabezpieczyl.

Naprawde mozna odczuc teoretycznosc funkcjonowania naszego Panstwa w tej sferze, obywatel jak dziecko we mgle.

•  

@hoszak: raczej do Komendy Miejskiej PSP powinienes zlozyc

•  

@Pedros1945: Napisalem do Wojewodzkiej bo w miejskiej mnie zlali. Prawdopodobnie PIP i tak sie zglosi do wlasciwe komendy bo PIP chyba zleca takie kontrole PSP w tym obszarze.

•  

@hoszak: Hej, w radiu Wrocław od poniedziałku do piątku w godzinach 12-13 prowadzona jest na żywo audycja 'Reakcja 24' o problemach z urzędami, czy innymi instytucjami - można im naświetlić ten problem, myśle ze na 99% podejmą temat, bo tu chodzi o bezpieczeństwo. Maja tez maila do tej audycji - możesz im to dokładnie przesłać.

•  

Każda biedronka chyba jest zajebana tymi gównianymi paletami

•  

Przecież za coś takiego to powinny być konkretne kary odące z grube tysiaki! Jakby Biedra dostała za coś takiego z 50k. to by nie zbankrutowała a kasa by do budżetu wpadła.!

•  

@Komornickus: dzieki za cynk, wyskrobie cos i napisze

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

@hoszak: e-mail bezpośrednio do redaktorów audycji: reakcja24@radiowroclaw.pl - mi już pomogli w kilku sprawach. Często są u nich przedstawiciele czy to z PIP czy z nadzoru budowlanego i inni.

•  

@hoszak: w Biedronce jest syf, to fakt. Jednak zmieniają to bo zdają sobie sprawę z tego problemu. Chcą też dogonić Lidla o lepszym standardzie. Powstają nowe Biedronki według nowych wytycznych. Być może widzieliście już nowe zabudowania. Nie bronie Biedronki ale mówię co wiem ze środowiska zawodowego.

•  

discounty

@hoszak: albo dyskonty albo discounts, nie przesadzajmy

•  

To jeszcze nic, u nas wyjście ewakuacyjne w jednej biedrze jest zapchane workami z psią karmą, w drugiej zastawione regałami z kwiatkami a wokół filarów z gaśnicami stoją palety z zgrzewkami napojów :>

•  

@hoszak: Zaplusowałem. Niby mało osób na to zwraca uwage , ale ile razy to ja widziałem sytuacje np. Wyjście ewakuacyjne i obok "klucz w pomieszczeniu nr X" a pomieszczenie X jest praktycznie na drugim końcu , to samo z gaśnicami. Albo w ogóle abstrakcja. Siedzę kiedyś w pubie (drewniany budynek z lat 70) , i jest tam jakieś karaoke , czy inne darcie mordy. Niby nic , ale budynek długi i jedno wyjście. Ludzi nawalone tyle , że ciężko przejść. Nie to żebym był jakimś paranoikiem ,ale w razie pożaru byłaby tragedia. Inne sprawa , jak ktoś dostał pozwolenie na prowadzenie takiego lokalu , bez wyjścia ewakuacyjnego.

•  

Komentarz usunięty przez autora

•  

pierdolnięty jesteś, przecież miedzy tymi paletami a filarem jest dobre 1,5m luzu. Idź być gruby gdzieś indziej

@spokojnyartur: zasadniczo to tam nie powinno być w ogóle tego filaru (a jak jest to nie powinno być tam wyjścia - bo w razie pożaru czy zawalenia np. dachu ludzie się w okolicy filaru stratują)
      a pierdolnięty to jesteś ty, na zachodzie dba się o życie a w Polsce jak w Afryce czy Rosji - ludu mnogo

•  

@spokojnyartur: primo, jak bys mogl stonowac swój ozór, secondo zapewniam Cie ze poltora metra tam nie ma. Dodatkowo od tej strony filara znajduje sie gasnica na wysokosci glowy. Moze na zdjeciu tego nie widac dokladnie, popatrz na zalaczone zdjecie, kafelek ma ze 15-20 cm, policz kafelki.

•  

@hoszak: wiesz jak długo by ta gaśnica tam wisiała przy ewakuacji? 2 minuty. Secudno przerzucić kilka zgrzewek to max 5 minut roboty. A zresztą kto by tam w ogóle biegł? Gaśnica w szybę i z boku uciekać. Problem z dupy

•  

@hoszak: w strazy i tak robia okresowe kontrole, i wykonuje je komorka z KM, ale jak tak sprawa wyglada, to moze zglosiles nieprawidlowosc w pracy KM i KW zrobi im inspekcje jak sami nie oleja sprawy

•  

@consummatumest: na dubois jest masakra, jeszcze ten gruby ochroniarz swoim brzucholem zaslania przejscie.... lepiej sie przejsc na jednosci

•  

@hoszak: słuszne spostrzeżenie. Pewnie przy budowie taka szerokość była wymagana, a później zastawili, "bo i tak nikt się nie zorientuje". W każdej Biedronce tak robią.

•  

@spokojnyartur jestes pewien ze w atace paniki wszystko będzie takie łatwe i wszyscy ładnie najpierw przerzucą wode żeby dostać sir do wyjscia?

•  

@spokojnyartur: Nie wiem czy podczas paniki przesuwanie palet to dobry pomysł.

•  

@hoszak: Bardzo szanuję.

•  

@hoszak: To nie tylko ta sprawa z Katowic. Kojarzycie tragedie na Uniwersytecie w Bydgoszczy podczas imprezy studentów? Zgadnijcie co.. wyjścia ewakuacyjne były zamknięte... ;) i to też "odgórnie" ;)

•  

@consummatumest: wierz mi że są tacy ludzie.

•  

@spokojnyartur: o powodzeniu ewakuacji decyduja sekundy, chyba kazdy to dobrze rozumie. Po to sa przepisy aby ewakuacja przebiegala sprawnie. Ty mowisz o jakichs minutach.

•  

@hoszak: Bravo! Artykuł na medal!
      Pozwól, że Ci pomogę i zostawię tu kilka liter : ą ś ł ż ź ć ń ę ó
      Na pewno Ci się przydadzą ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

@pawel_187: to może w czasie paniki zróbmy protestacje czemu tam stoją palety. Litości, w czasie paniki nikt nie będzie zwracał uwagi czy to tam powinno być czy nie. Część spierdoli oknami, część poleci po tych paletach, niektórzy utorują drogę i nikt nawet przez sekundę nie pomyśli że ich tam nie powinno być.

•  

Trochę offtop ale też dotyczy wszystkich dyskontów. Też macie u siebie problem, iż mimo jasno określonych miejsc parkingowych Janusze z Grażynkami zawsze mimo to stają swoimi wozami przy samych drzwiach, na terenie który już nie jest parkingiem a drogą? Straszna sprawa przejść 20-60metrów do drzwi, przecież jesteśmy KLIENTAMI coś nam się NALEŻY ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@hoszak: zrozum że nikt nie będzie się nad tym rozwodził w czasie ewakuacji. Nikt nie będzie grzecznie szedł do wyjścia tylko spierdalać gdzie się da

•  

@w__b: nie znam :P wybacz ze bez znakow diakrytycznych ale juz od lat nie uzywam, ale w wymowie sa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@hoszak: szczerze mówiąc, tam ledwo co dwa wózki mają problem się minąć, a co dopiero grupa ludzi która nagle wpada w panikę...
      Powiem ci, że to samo mam w moim mieście. Ogólnie jest chyba z 10 Biedronek i każda jest zawalona towarem. To, co się tam odwala woła o pomstę do nieba. To, co mnie wkurza najbardziej:
      1. Od razu po wejściu do sklepu zaczyna się stoisko w warzywami i owocami.
      W niektórych biedronkach jest miejsca więcej, a w niektórych mniej, ale to nie znaczy, że od razu po wejściu do sklepu muszą mnie atakować kilogramy pomarańczy, bo "się nie mieści".
      2. Kosze z nowościami, promocjami, edycjami limitowanymi etc.
      Nie wiem czy zauważyliście, ale te kosze stoją praktycznie pod samymi kasami zostawiając tam może 1 m na przejście. Spróbuj w tłumie przejść z kasy 3 na kasę 5.
      3. Dobór towaru to wielkości sklepu.
      Już wspomniałam w pkt. 1, ale coś, czego nie rozumiem. Biedronka biedronce nierówna. Zdarza mi się, że w niektórej znajdę coś, czego w innej nie ma, ale generalnie artykuły są te same. No właśnie. Z jednej strony to dobrze, bo nie musimy jeździć i szukać danego towaru, ale z drugiej, jeśli mamy jakąś małą, wręcz "osiedlową" Biedronkę, to po co w niej tyle towaru?

No i punkt 4, który niekoniecznie dotyczy dróg ewakuacyjnych, ale...
      Od roku nie kupiłam w Biedronce ani jednego pudełka makaronu, kaszy czy ryżu. Stany magazynów są prawdopodobnie złe, bo niestety zbyt często natknęłam się w opakowaniach na robaczki.

•  

@wachowsky: chcialbym aby to dotyczylo tylko dyskontow, tak niestety jest wszedzie. Moglbym Ci opisac moje wojny z kierowcami parkujacymi na sciezkach rowerowych albo walke z dostwacami do zabek ale umarl bys z nudow. Walka z wiatrakami. Swoja droga, jak mozna wydac decyzje o otwarciu sklepu bez zapewnienia miejsca dla zaopatrzenia? Czy Ci urzednicy nie wiedza ze sklep handluje produktami, ktore trzeba tam jakos dostarczyc? Dostawy do zabek, przynajmniej u mnie, sa realizowane duzymi samochodami ciezarowymi, ciut mniejsze od tira. Cos takiego staje na sciezce rowerowej zabierajac jeszcze polowe chodnika. Naturalnie w szczycie gdzie jest najwiecej ludzi.

+: stapry
    •  

@spokojnyartur: Ale Ty nie rozumiesz, że właśnie w trakcie ewakuacji te palety i cała reszta będą utrudniały drogę wyjścia i w momencie kiedy czas jest kluczowy zostanie on ograniczony przez taką bzdurę?

•  

Troche sie naglowilem gdzie i jak to zglosic,

@hoszak: Nadzór budowlany, Państwowa Straż Pożarna.
      Wyłącznie w formie pisemnej, może być e-mail z zachowaniem pełnej formy korespondencji tradycyjnej.

A wyczytać można wygooglować... Pierwszy link: KLIK

•  

@Bhilobun:

3. Dobór towaru to wielkości sklepu.
      Bo w biedronce nikt za nic nie odpowiada i nikt niczego nie ogarnia. Każdy ma wszystko w dupie a założenie generalne jest jedno. Ma być dobrze jedynie w centrach dystrybucyjnych, reszta każdego jebie. Stamtąd towar ma zniknąć i mają mieć minimalne straty dlatego jest syf z towarem na sklepach.
      @mephian84:

w Biedronce jest syf, to fakt. Jednak zmieniają to bo zdają sobie sprawę z tego problemu. Chcą też dogonić Lidla o lepszym standardzie. Powstają nowe Biedronki według nowych wytycznych. Być może widzieliście już nowe zabudowania. Nie bronie Biedronki ale mówię co wiem ze środowiska zawodowego.
      Co nic nie zmieni, na nowych będzie to samo, po pewnym czasie na nowym jest to samo co na starych do tego podstawowy problem, brak ludzi, nie mogą obsadzić obecnych sklepów a otwierają mase wielkich nowych.

•  

@Bhilobun: ja się jeszcze nie natknąłem na robaczki a jem od 4 lat głównie z biedronki makarony.

•  

@butterfly: A po co ma wyć, jak już je otworzył? Ze szczęścia?

•  

@hoszak: to zastawianie każdego wolnego metra to jakaś plaga. Postawią palety na środku i się przeciskaj, szanuje OPa

•  

@MegaZU0: ja pisałam z nimi nawet emaile w tej sprawie, bo to już było przegięcie.

•  

@RafB: xD

Jakby Biedra dostała za coś takiego z 50k. to by nie zbankrutowała

•  

@hoszak: bardzo dobra postawa obywatelska, nie wiem skąd drwiny

+: hoszak
    •  

@hoszak: szacunek, trzeba to nagłośnić. Jak każdy z nas dołoży swoją cegiełkę to może coś to zmieni zanim nastąpi tragedia. Brawo dla Ciebie

•  

Z biedrą jest masakra wszędzie. Jestem na etapie kontaktu mailowego z nimi w sprawie świeżaków z 2016r ktorych do dzis moja 9letnia córka nie otrzymala bo po zgłoszeniu kazali czekać na SMS. Teraz okazuje się że jest po promocji i klienta mają w dupie. Jakby kyoś z was miał podobny problem to proszę o kontakt. Mysle o poruszeniu tematu tutaj, i dla wiadomości - nie chodzi mi o 2 chińskie maskotki tylko o walenie w h#uja zagranicznego kapitału na Polskim rynku

•  

@muak47: i wlasnie do tego zachecam, aby nie przechodzic obojetnie.

•  

Chuj nie konfident, dobrze że to poruszyłeś, z deka moja żona pracowała w biedronce i nigdy o tym nie pomyślałem. Gdyby coś się stało, cholera wie co, zawalenie dachu czy coś, a była by na magazynie albo w środku sklepu to by się ze sklepu nie wydostała, tak zajebana biedronka tam jest że nie idzie przejść normalnie między regałami, tylko trzeba się nagimnastykować.

Dobrze że takie coś poruszyłeś.

Tym właśnie powinno się zainteresować w mediach a nie jakimiś pojebanymi kulfonami z youtuba, tym to powinno się po cichu nogi połamać.

•  

@hoszak: moje 100% poparcie! To samo tyczy sie wielu zaplecz restauracyjnych oraz hotelowych i to powinno sie tepic. Pracuje w hotelu, ktory nalezy do najwiekszej amerykanskiej sieci luksusowych hoteli. Bardzo tego pilnuje bo jestem na to uczulony, gdyz zalezy od tego ludzkie zycie. Wstawie fotke jak pracownicy zastawili jedno z trzech wyjsc na zaplecze, nie szukalem wtedy winnych. Oberwalo sie poprostu wszystkim, bo kilka godzin to tak bylo i nikt na to nie zwrocil uwagi. Ludzie przechodzili kolo tego i przeciskali sie na papierosa tamtedy, nikt nie wpadl na pomysl zeby to porozstawiac.

źródło: embed.jpg

•  

@hoszak nadzór budowlany, tam się udaj. Gwarantuje sukces.

•  

@Kieuba: ostro, pisze o tym majac nadzieje ze kazdy sie dookola rozejrzy i zwroci chociaz uwage osobom odpowiedzialnym. To co opisalem to jest wierzcholek gory lodowej

•  

@hoszak: zrób jakiś schemat który działa i nie wymaga dużego nakładu pracy

•  

nadzór budowlany i bhp, poza tym za obiekt odpowiada zatrudniony strażak o ile pamiętam...

@hoszak:

•  

@Ruzegehi bo złodzieje tamtędy wychodzą z pełnymi koszykami bez alarmu ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@hoszak: Sam chyba wykorzystam twoje pismo. Przynajmniej wiem gdzie to wysłać. Kierownik to nie tylko profit finansowy, to duża odpowiedzialność czyli właśnie czystość dróg ewakuacyjnych, bhp, czystość i ogóle sprawy związane z sanepidem pipem itd( ͡° ͜ʖ ͡°)

+: hoszak, DOgi
    •  

@hoszak nadzór budowlany, tam się udaj. Gwarantuje sukces.

@szafura: chyba jednak raczej straż pożarna. Nadzorowi budowlanemu raczej nic do tego jak są poustawiane towary w sklepie...

•  

@szafura: @insystem: @darog92

przeslalem wspomniane pismo rowniez do nadzoru budowlanego, dzieki

•  

@hoszak: Dzwoniłeś z tym na policje?

#czarnolisto konfidencie.

•  

@Haerbin: rob zdjecia, wzor pisma masz, nie czekaj az ktos inny zadziala

•  

@korporacion: no jasne, jak nie wiem gdzie dzwonic a jest zagrozenie dzwonie na policje, co prawda nie przez 997 bo to numer zarezerwowany do naglych wypadkow ale na komende jak najbardziej :)

+: Crux
    •  

@hoszak: Layout w Biedronkach jest zatwierdzany przez dział zajmujący się m.in. zapewnieniem bezpieczeństwa p.poz w obiektach (inspekcje straży pożarnej i PIP są częste). Lokacja palet za kasami jest zgodna z przepisami. Z tego co pamiętam to szerokość drogi ewakuacyjnej dla typowej Biedronki to 1,4 m a drzwi 0,9m. Droga ewakuacyjna jest wyznaczona również przez magazyn oraz przez drzwi wejściowe (ta jest główna, w razie pożaru drzwi otwierają się automatycznie). Do tego w sklepach z przeszklonymi witrynami do ziemi, są one także traktowane jako możliwe drogi ewakuacji (ale nie mogą być jedynymi) Tyle w temacie( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

•  

@enron ma, droga ewakuacyjna jest elementem technicznym który podlega przeglądowi.

•  

@hoszak: Daj znać jaki będzie finał ;)

•  

@HHHHHH: na talibcy informacyjnej powinna znajdowac sie informacja, kto jest osoba odpowiedzialna za BHP, nie bylo

•  

@stahs: jest zgodna pod warunkiem zachowania szerokosci 1,4 metra, tam jest z 70 cm. Sa dodatkowe drzwi ewakuacyjne, te rozsuwane nie maja prawdopodobnie mechanizmu automatycznego otwierania po rozpoznaniu pozaru, czytalem troche o tym.

@Marcinowy: naturalnie

•  

@enron ma, droga ewakuacyjna jest elementem technicznym który podlega przeglądowi.

@szafura: ale Inspekcja Budowlana zajmuje się też tym że chwilowo coś zastawia wyjście ewakuacyjne? Bo mam wrażenie, że taka SP to może przysłać pana który zaczeka aż obsługa odblokuje wyjście awaryjne, a w przeciwnym wypadku napisze w raporcie że sklep nie może być użytkowany...

•  

@hoszak: U mnie w jednej z biedronek często jest tak, że jedna osoba ma problem przejść z wózkiem, a co dopiero się minąć. Całe półki są pozasłaniane przez palety i nawet towaru z półek się nie da wziąć.

•  

@hoszak: napisz do Luís Araujo na linked in ( ͡º ͜ʖ͡º)

+: DOgi
    •  

@hoszak trochę głupota, no ale zwrócę na to uwagę.

Spróbuj następnym razem uważniej pisać oficjalne pisma. Polskie znaki, przecinki.
      Poza tym oficjalne pismo rozpoczyna sie od "szanowni Państwo", nie od "dzień dobry"

Szanuję za postawę. Też zacznę zwracać uwagę na takie rzeczy w swojej okolicy.

•  

@hoszak: Zapewniam cię, że wszystko jest zgodne z przepisami co do centymetra. Tam jest znacznie więcej niż 1,4 m, wystarczy tylko pomyśleć...ewakuacja jest przez pierwszą kasę nie przez ostatnią( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Dlatego często ostatnia kasa jest zastawiona dodatkowymi produktami impulsowymi, bo może być.

•  

@nicari: zadzwonilem do PIPu, zapytalem czy sa jakies wymogi, ktore pismo ma spelniac, powiedzial niech Pan opisze wlasnymi slowami co tam sie dzieje, tak zrobilem. Generalnie przy skladaniu skarg,z tego co wiem, oficjalna formula nie jest wymagana, naturalnie lepiej to wyglada. Meritum zostalo zachowane. Znakow diakrytycznych staralem sie uzywac, choc normalnie tego nie robie. Dzieki za wskazowki.

•  

@hoszak: chyba dyskonty nie discounty xd

•  

@stahs: spotkalem sie tam z sytuacja, ze paleta stala bezposrednio przed drzwiami ewakuacyjnymi. Celna uwaga z ewakuacja przez pierwsza kase ale i tam widzialem postawiona taka mini palete, kasa byla wylaczona z ruchu. Postaram sie zrobic wiecej zdjec aby pokazac dokladniej plan sytuacyjny. Zanim podjalem jakiekolwiek kroki dobrze sie zastanowilem jak by wygladala ewakuacja.

@Stoneroses: no jakis niefortunny zlepek wyszedl :)

•  

@hoszak: i bardzo dobrze bo od tego zalezy zycie ludzkie a to jest najwazniejsze

•  

@hoszak: jak czytałem to już w głowie myślałem o biedrze przy Hubskiej/Św. Jerzego ; ) Tam z dzieckiem w wózku nie ma jak przejść :/

•  

•  

Droga ewakuacyjna, o której do Państwa pisze, znajduję się w przedniej części budynku, znajduję się za linią kas w kierunku wejścia głównego do budynku.

@hoszak: Japierdolekurwa jak można tak pisać!!!

+: Zuler
    •  

Również sprzęt gaśniczy, znajdujący się nieopodal wyjścia ewakuacyjnego, jest notorycznie zasłaniany paletami z produktami przez co możliwość skorzystania z niego w sytuacji tego wymagającej jest utrudniony lub niemożliwy. Dodatkowo sprzęt gaśniczy znajdujący się na filarze został powieszony w taki sposób, że
      @hoszak: Tu ci coś trochę nie pykło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@vedebuk: slownik ... przeoczylem

•  

@kolnay1: sprzet gasniczy znajduje sie w dwoch miejscach, moglem to jakos bardziej rozwinac ale juz nie chcialem dalej sie rozpisywac bo i tak bylo to za dlugie. Pierwsze koty za ploty, nastepnym razem bedzie lepiej :) Troche chaotycznie ale przy odrobinie dobrej woli mozna zrozumiec przekaz, mam nadzieje.

+: kolnay1
    •  

@hoszak: Przede wszystkim formalnie droga ewakuacyjna prowadzi przez drzwi wejściowe, a nie wyjściowe. Te drugie mogą oczywiście też służyć do ewakuacji, ale dojście do nich najczęściej nie musi spełniać wymogów wyjścia ewakuacyjnego. Ewentualnie liczone jest to jako wydzielony obszar za kasami i jest wtedy i tak liczone dla małej ilości osób (szerokość drzwi i przejścia zależy od ilości osób jaka może przebywać na danym obszarze) Nie wiem jak jest teraz ale kiedy wprowadzano projekt nowych sklepów były w nich wydzielone trzy strefy ppoż sklep, magazyn i właśnie kasy (wraz z wydzielonym obszarem do sprzedaży alkoholu, bo takie wtedy były przepisy). Sklepy przechodzą regularne audyty straży pożarnej lub niezależnej firmy certyfikującej BHP - głownie ze względu na kwestie ubezpieczenia ale też wymogów prawnych - Jeronimo od 2010r jest corocznie certyfikowane pod względem BHP przez zewnętrzną firmę. Mają wdrożony specjalny program BHP (między innymi zaczęli wyposażać sklepy w defibrylatory). O tym gdzie stoją jakie palety i towary nie decyduje kierownik sklepu to jest BARDZO szczegółowo ustalane na poziomie centrali. Odległości między regałami, ciężar opakowań zbiorczych, recykling i łatwopalność opakowań - nic nie jest przypadkowe...może poza tym gdzie pracownicy stawiają wózki podczas rozładunku towaru na półki( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

•  

@stahs: rozumiem, ma to sens. Rozumiem tez ze jestes troche blizej tematu od szarego kowalskiego. Mam pytanko, czy wytyczne sa wspolne dla wszystkich sklepow czy sa one "spersonalizowane" dla kazdego sklepu z osobna?

•  

@hoszak: u mnie w pracy (Państwowa Straż Pożarna) można taką rzecz zgłosić telefonicznie. Zostaje wtedy sporządzona krótka notatka i dział prewencji zostaje powiadomiony o sytuacji. Nie ukrywam jednak, że takie rzeczy faktycznie lepiej składać na piśmie do sekretariatu komendy miejskiej PSP, wtedy macie "kontrolę" nad tym co się dzieje bo komenda będzie musiała na to pismo odpowiedzieć i się ustosunkować ;)

•  

Bardzo dobrze, że zwracasz na to uwagę. U mnie w mieście jest niemalże identyczna sytuacja. Przejście przy kasach zawalone towarem tak, że ledwo da się przejść. Co prawda nie wiem jak z wyjściami ewakuacyjnymi, bo nie zwróciłem na to uwagi, ale obawiam się, że jest to samo :/

•  

@hoszak: Dla standardowych projektów (tych budowanych od zera) są oczywiście wspólne dla wszystkich. Dla przerabianych są ustalane dla każdego osobno na poziomie projektu, ale w większości wyglądają tak samo, może poza Biedronkami w bardzo nietypowych miejscach np. na piętrze budynku.

•  

@maxoxo: zapytam od razu, czy ewakuacja moze odbywac sie tylko przez jedna kase? Czy powinna byc ona oznaczona symbolem drogi ewakuacyjnej? Czy opisane przeze mnie praktyki sa uznawane za nieprzestrzeganie przepisow p. poż?

•  

@hoszak: ja bym cie wysmial ale akurat zginalem w trj hali ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@stahs: to jeszcze zapytam, dopuszczenie takie Biedronki do uzytku odbywa sie po zatowarowaniu? Jak wyglada kwestia stawiania tych palet. Wiem, ze w nowych biedronkach te palety rowniez tam stoja ale nie przeszkadzaja w poruszaniu sie.

•  

@hoszak: Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia ;) Nie jestem prewentystą, zawsze szkoliłem się w kierunku co robić jak już te wszystkie przepisy zawiodą ;)

•  

@hoszak: Nie zajmowałem się dopuszczeniem do użytkowania bo to "sprawa budowlana" ale trzeba przejść inspekcje sanitarną i ppoż. Nie wiem jak to wygląda teraz ale kiedyś kontrole layoutu to była koszmarna codzienność w sklepach - nienawidzili nas za to:) Układ towarów był bardzo pilnowany głownie ze względu na marketing, ale BHP też było istotne. Za folie luźno dyndająca z palety można był dostać ostry opierdol...i słusznie bo jak się któryś klient na tym wyjebie to smród się niesie od kas aż po gabinet prezesa:)

•  

•  

@hoszak: Właśnie wróciłem z przydomowej biedronki i cud - moim oczom ukazało się wyjście ewakuacyjne między lodówkami, zawsze skrzetnie przykryte paletami z wodą lub innymi produktami. Jednak wypok ma dużą siłę rażenia.

+: a__m
    •  

@hoszak: w biedronkach to w ogóle jest jeden wielki pierdolnik. Koszyki są do dupy, więc wolę z nich nie korzystać, a wózkami nie da się przejechać między regałami, bo wszędzie naustawiane jakichś palet, zgrzewek, chuj wie czego. Najgorzej jest w okresach przedświątecznych, kiedy rozstawiają pełno okazjonalnego towaru, na który zwyczajnie nie ma miejsca.

•  

@ni_knight: Az sie przejde do opisane w znalezisku biedronki i rzuce okiem czy tez maja w niej internety :)

@stahs: to chyba sporo sie zmienilo, moja biedronke nazwal bym wysypiskiem produktow. Widac, ze brakuja rak do pracy. Z cenami wiecznie problem, palety na srodku alejek.

•  

•  

@hoszak: nie mogę, w Polsce dopiero będę w styczniu ( ͡° ʖ̯ ͡°) co najwyżej mogę maila skrobnąć bez zdjęć albo do bidy na fejsie napisać

•  

@hoszak: Szanuję jak pojebion. Co prawda zgłaszanie tego bogu ducha winnej kasjerce jest z góry skazane na porażkę, bo to rzeczywiście ani nie ona postawiła ani nie jej sprawa. Podejrzewam, że kierowniczki też nie. Prędzej menadżera, albo właściciela.

•  

@hoszak: Nie każdy bohater nosi pelerynę.

•  

@PerkoS: wychodze z zalozenia, ze jak przychodzi do mnie klient i mowi ze cos nie gra nie wiem co z tym fantem zrobic to ide z tym do kierownika, jak kierownik nie wie ... az sprawa dojdzie do takiego szczebla na ktorym ktos bedzie wiedzial co z tym zrobic.

•  

@hoszak: nie no racja, ale jednak nie oszukujmy się, jeżeli rozmowę poprowadziłeś tak jak opisałeś, to nie dziwię się że Cię zlała, bo to nie jej sprawa :) trzeba było na dzień dobry kierownika prosić. Przecież wiedziałeś doskonale że nie wstanie i nie wytarga tych palet. Ani nie zleci tego nikomu :D Tak więc kasjerce się nie dziwię, kierowniczce już tak :D

•  

@hoszak dobra robota. Sam zgłaszałem obsłudze Lidla kiedyś podobną sprawę. Pracuję kilka lat w przemyśle i mój zmysł BHP jest mocno wyczulony na takie rzeczy

•  

Troche sie naglowilem gdzie i jak to zglosic, w szkole nie ucza jak byc obywatelem.

@hoszak: o Boże, jakie to zdanie jest prawdziwe.
      a tak poza tym to gratuluję postawy, szkoda, że wszyscy nie jesteśmy tacy jak ty i nie zwracamy uwagi na tego typu rzeczy, a jak zwracamy to zazwyczaj nigdy nic z tym nie robimy ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@hoszak: pamiętaj że niektóre są zamknięte ale obok kluczyk jest do "zbicia"

•  

@K_aro gdzie go wyśmiewaja?

+: agaja
    •  

@hoszak: szanuje w opór. Praktycznie każdy market ma wyjściai korytarze wprost zajebane towarem.

Oczywiście żadne instytucje tego nie kontrolują i nie karza zza to bo po co.

•  

@hoszak bardzo dobrze. Kiedyś pracowałem w sklepie dużej sieci i zastawianie przejść i dojść i wyjść ewakuacyjnych było surowo karane. Tam nauczyłem się dbać o ppoż i w obecnej pracy jebie każdego kto w ogóle śmie śmieć coś zastawić. Polecam ten styl życia.

•  

@hoszak: u mnie w Lidlu i w Biedronce drogi ewakuacyjne były zastawione towarem, ale ktoś ogarnął jeden i drugi market, bo już są jakie takie przejścia. Choć same sklepy są tak zagracone, że ludzie by się tam tratowali, ale to już inna historia.

•  

@hoszak: 2 miesiace temu zlozylem skarge do biedronki na syf jaki tam panowal, wszedzie towary, kartony co nawet z ich nieporecznym koszykiem stwarzal trud w przejsciu. Po miesiacu przeprowadzili remont i 2 dni temu zakonczyli. Dzis bylem i biedronka stwarzala wrazenie jakbybbyla 2 razy wieksza.

•  

@stahs: jesteś behapowcem? bo "formalnie", to w mojej poprzedniej pracy, w której przez pewien okres do moich obowiązków należały kontakty z behapowcem i wdrażanie pracowników, musiał być przygotowany szczegółowy plan ewakuacji dla tego konkretnego budynku z uwzględnieniem wszystkich trzech istniejących wyjść, z których każde stanowiło wyjście ewakuacyjne. Plus awaryjnie drogi przez okna (budynek parterowy). Plan i szkolenia były dostosowane do rodzaju wykonywanej działalności (nie była to produkcja/usługi podwyższonego ryzyka). Behapowiec zwracał nam uwagę nawet na to co znajduje się na korytarzu który stanowił drogę ewakuacyjną (kanapa, której tam nie powinno być ze względu na łatwopalność). Gość powyznaczał różnego typu strefy. Nie pamiętam dokładnie jak je kategoryzował i ponazywał ale inne zalecenia mieliśmy dla schowka na chemię gospodarczą, inne dla zaplecza kuchennego itd. Pracownicy przechodzili okresowe szkolenia i ćwiczenia z ewakuacji. Było mnóstwo szczegółów w odniesieniu do tego konkretnego obiektu. I nie było to powielanie rozdziałów z książek do PO. Dodam tylko, że firma była mała, a plany przygotowane z uwzględnieniem ok. 20 osób przebywających na stałe + ewentualne osoby postronne. Każdy nowy pracownik podczas szkolenia był szczegółowo wdrażany w te konkretne plany i schematy. I, za mojego okresu pracy, nikt nie mógł podpisać papieru na odczep - bez szkolenia z bhp. Dodatkowo, regularnie odbywały się kontrole strażaków pod względem ppoż. i oni też raz na jakiś czas wtrącili co należało by poprawić. Na szczęście ci ludzie którzy nas kontrolowali, byli sensowni i robili to z głową. Nikt się nie czepiał o umieszczenie gaśnicy za bardzo o 5 cm w lewo, jak to się nieraz czyta z udostępnianych w necie raportów pokontrolnych.

•  

@hoszak: szanuje jak popierdolon

•  

@hoszak: Biorąc pod uwagę, że szkoda już raz się, w Chorzowie, wydarzyła, to bardziej pasuje:

Cieszy mię ten rym: "Polak mądry po szkodzie";
      Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
      Nową przypowieść Polak sobie kupi,
      Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.

Jan Kochanowski

•  

@hoszak w żabkach mamie odwiedzam jest to samo. Po twoim wpisie mi się przypomniało.

•  

@SmieszekZawadiaka: tl;dr Biedronka, w mojej ocenie, tarasuje wyjscia i drogi ewakuacyjne, zaslania paletami sprzet gasniczy; proby zwrocenia na to uwagi personelowi nie przynosza skutku; skarga do PIP i SP, tresc zamieszczona; apel o zwracanie uwagi na kwestie bhp i p.poż

•  

@hoszak dzięki, popieram Twoje dzialania w 100%

•  

@hoszak zlali Cie bo nie złożyłeś na piśmie. Na telefon to się składa interwencje bieżące takie jak pożar czy coś. Sekcja kontrolno rozpoznawcza tzw. "Prewencja" zaczyna działania po wpłynięciu donosu na piśmie.

•  

@jendriu: myslalem, ze wystarczy dac znac ze cos nie gra, jak przedstawiam sie z imienia i nazwiska to w mojej ocenie to wystarczajacy dowod na to ze nie klamie, to nie jest falszywe wezwanie. Teraz juz wiem ze tylko na pismie.

•  

@Pedros1945 nie robią. Przykladowo w Opolu w sekcji kontrolno rozpoznawczej pracują dwie osoby. Wyobrażasz sobie, że dwóch tych chłopaków jeździ po całym powiecie opolskim (rejon komendy to caly powiat) do każdej biedronki, dino, tesco itp.? ;D oczywiście jednocześnie robią odbiory budynków, piszą opinie ws. Imprez masowych. I to wszystko w 8 godzin od poniedziałku do piątku xd

+: dlugi_
    •  

"To jest odgorne zalecenie sieci".
      "Ja nie mam tego w umowie, znam swoje obowiazki"

@hoszak: klasyczny przykład jak w jednej rozmowie zaorać się 2 razy. U mnie w mieście jest 5 (słownie: pięć) Biedronek. Jakiś chory umysł na to wpadł i tyle ich nabudował. Byłem w każdej nie raz i nie dwa. Nigdzie nie ma tak napierdolonego towaru pod ścianą przy wyjściu, żeby zwężać drogę do wyjścia, co najwyżej jakaś półka z kwiatkami albo węglem drzewnym, czy innym sezonowym towarem. Mała półka. Tak więc to tyle w kwestii odgórnych zaleceń sieci. A co do tego niemania w umowie... stawiam że w umowie nie ma także, że trzeba co jakiś czas przejechać mopem podłogę i sprawdzić stan oświetlenia. Podobnie jak tego, że jak złodziej wpadnie i zgarnie utarg, to trzeba wezwać policję. Albo tego, że jak się ktoś wyjebie na sklepie to trzeba podejść i się zapytać, czy wszystko okej.

No ale tak to jest rozmawiać z pustakiem- "on zna swoje obowiązki", bo przeczytał umowę, klapki na oczy i nic ponad to.

•  

@hoszak: kiedyś nagle było dużo takich akcji wycofywania produktów ze sklepu. Batony Mars wycofywali i coś tam jeszcze. Biedronka zamieściła ogłoszenie na swojej tablicy, tylko wiesz gdzie była tablica? Gdzieś na samym końcu sklepu przy ostatniej kasie z dala od wejścia/wyjścia. To powinno wisieć przy samym wejściu, ale po co psuć sobie opinię.

•  

@hoszak:

Droga ewakuacyjna, o której do Państwa pisze, znajduję się w przedniej części budynku, znajduję się za linią kas

Ale po co piszesz gdzie się znajdujesz?

•  

I to wszystko w 8 godzin od poniedziałku do piątku xd

@jendriu: Robią nadgodziny :> Przynajmniej u nas.

•  

@Spizgany_Dalajlama: w mojej biedronce takie rzeczy wisza na drzwiach

•  

@hoszak: jak widać co sklep to zwyczaje

•  

@hoszak: xD, Szkoda że nie można dawać minusów.

•  

@hoszak: nie musisz robić tam zakupów ani robić problemów ludziom którzy nie mają z tym nic wspólnego jak ww. kierowniczka sklepu.

•  

@murinius: dzieki, przemysle to, jak bede w biedrze to przekaze ze nie musza narazac zycia swoich klientow

•  

@hoszak: po co tam chodzisz jak czujesz się zagrożony ? musisz jeszcze poćwiczyć bycie społeczniakiem bo nawet doniesienie nie potrafisz dobrze napisać i nie wiesz gdzie wysłać.

•  

@hoszak przechodziłem to samo z biedronka w moim mieście, celowo zastawiali wyjście paletami lub o zgrozo dużą gaśnicą. Wysłałem kilka maili do centrali biedronki że zdjęciami a potem do straży pożarnej. Jak będę mieć dostęp do kompa to odnajdę zdjęcia i maile. Widać że to zjawisko na większą skalę

•  

Biedronki to jest ogólnie patologia, sklepy małe towaru nawalone tyle, że ledwo daje się przejść.

•  

wieczne polskie dziadostwo, wykop!

•  

@hoszak: u mnie to samo, pisałem już do biedronki mnóstwo skarg, pomaga na parę dni potem znowu to samo. Pic ralated. Biedronka przy Saskiej w Warszawie.

•  

@hoszak: I WLASNIE DLATEGO NASZ KRAJ JEST TAKI JAKI JEST BO KURWA JAK KTOS LAMIE PRZEPISY TO JEST ZA TO NAGRADZANY!

Dziękuję Ci za to że dbasz o bezpieczeństwo swoje, przez co dbasz o bezpieczeństwo innych.

•  

Brawo. Zamknięte wyjścia ewakuacyjne były powodem tragedii na utp

•  

do tego konfidentem

@dlolb: jesteś confident ;)

Ja z innego miasta ale to nie ma znaczenia, tak więc: dziękuję, że dbasz o swoich rodaków i przyjezdnych.

Jako naród mamy olewajski sposób podchodzenia do rzeczy, które nas bezpośrednio nie dotyczą co mnie denerwuje i sam staram się to zmieniać zwyczajnie obserwując otoczenie i "dbając" o innych. Problem tyczy się każdej sfery życia społecznego. Troszkę taki dziki zachód. Nie poddam się.

•  

@hoszak: jestes bezrobotny czy szukasz zajecia po godzinach? xD

•  

@tajemniczygosc: Jesteś pewnie kierownikiem rejonu z biedry albo innego lidla, ić stond xD @hoszak Bardzo dobrze robisz, kręć afere. Moim zdaniem powinien odpowiadać właśnie kierownik rejonu etc, mają parcie na sprzedaż i premie za wszelką cenę jak widać, towaru nazamawiać, byle gdzie stawiać. A poszanowianie BHP gdzie?

•  

Komentarz usunięty przez moderatora

•  

Troche sie naglowilem gdzie i jak to zglosic, w szkole nie ucza jak byc obywatelem.

@hoszak: Jakie to prawdziwe.. Niby mamy tyle tych instytucji o mnogości których w takich momentach dowiadujemy się po raz pierwszy a nie wiadomo do kogo zapukać bo wszędzie poproszą o legendarne zaświadczenie A38

•  

@hoszak: Niezły z Ciebie świr... i do tego konfident.

pokaż spoiler Żartowałem, też denerwuje mnie, że na wiele z pozoru błahych spraw przymyka się w tym kraju oko. A potem są tragedie.

•  

@bergero00: nie, ogolnie to uwazam preceder za niewlasciwy, ale takich zajec jak kurwa obserwowanie xD wyjsc ewakuacyjnych w sklepie dla biednych ludzi szukaja jedynie spoleczniaki, poza tym tu bardziej chyba chodzi o afere. A spoleczniaki to najbardziej wkurwiajaca grupa osob chyba.

•  

@hoszak: Mężczyzna w XXI wieku wchodząc do sklepu wypatruje zagrożeń w postaci zamknietych drzwi. Jestes dla mnie symbolem tych zgniłych czasow.

•  

@zottwisnia: Dodam tylko, że wypatrzył to kurwa w środku lata xD A co jak burza piaskowa zasypie wyjścia awaryjne? Pomyślałeś o tym w swoim raporcie? Nie? Musisz wyjsc po za stereotypy stary! Zacznij badac sklad posadzek, material z ktorego wykonany jest sufit. I pomysl o tym smaczku, gdyby jednak cos sie stalo, a ty triumfalnie w lekko rozpietej koszuli mowisz "a nie mowilem polaki idioci", stary masz przed soba przyszlosc.

•  

Bardzo dobrze zrobiłeś być może zapobiegłeś kolejnemu 10/04 :D

•  

Jakies pierdy z masłem ze zastawione wyjscia - no to co. Wymien ile rocznie jest pozarów w biedronkach w tym smiertelnych.

@BobPage:

A jak zginie przez to choc jedna osoba, to co mamy ci zrobic? Bedziesz za to odpowiadac karnie/finansowo? Czy nastanie nizreczna cisza, a sam spierdolisz, bo przeciez nie ty byles za to odpowiedzialny?

•  

@hoszak: dostajesz medal honorowego spoleczniaka. mam nadzieje ze zrobia nalot na twoj dom/mieszkanie i to tak szczegółowy że za każdą durnote ci wlepią mandat

•  

@spokojnyartur: Problem może i z dupy ale miej mała firmę w której masz za nisko umywalkę, jedną gaśnicę za mało, czy inną pierdołę i dopier... Ci karę że się zesrasz.
      Biedronka gdzie odwiedza ją setki jak nie więcej ludzi dziennie łamie przepisy i dodatkowo podobno robi to odgórnie i każdy ma to w dupie.

•  

Warto również zwrócić uwagę na drzwi otwierające się na zewnątrz. Jeżeli otwierają się do wewnątrz to napierający tłum nie jest w stanie ich otworzyć. Zwracam na to uwagę od jakiegoś czasu i zauważyłem, że nie wszędzie jest to przestrzegane.

•  

Denerwuje mnie bardzo inna sprawa. Wrocław galeria Ferio Gaj. Sklep Piotr i Paweł jest w tygodniu czynny do 22:30. Do galerii są dwa wejscia. Zawsze wchodzę bocznym bo jest mi tak wygodniej i jak by cokolwiek złego się stało to bym uciekał właśnie tym wejściem. Ale nie, bo ochrona zamyka je ok 5 min przed 22:30 jak w sklepie jest jeszcze sporo osób...
      Rozumiem że chcą skończyć szybciej pracę, ale nie kosztem bezpieczeństwa.

•  

@hoszak: dobrze, że na to zwróciłeś uwagę (。◕‿‿◕。)

•  

COOOOOOOOOOOOOOO : D Co ty nie masz co robić w życiu?

•  

@tajemniczygosc: realizuje sie spolecznie w trakcie urlopu :)

•  

@hoszak: > Troche sie naglowilem gdzie i jak to zglosic, w szkole nie ucza jak byc obywatelem.

To jest nawet bardziej smutne od zastawiania paletami z wodą wyjść ewakuacyjnych ze sklepów.

•  

@Fomalhaut: nie wiem czy drwisz :) ale ten akapit odnosi sie do moich bardzo roznych doswiadczen z naszymi instytucjami. Podobnie wygladaja sprawy w sadzie. W mojej ocenie kazdy powinien w lementarnych sprawach byc wladny do tego aby moc wytlumaczyc w sadzie swoje postepowanie i przedstawic swoja argumentacje. Niestety nei jestes w stanie tego zrobic nie znajac regul procesu - kiedy mozesz zlozyc sprzeciw, kiedy zlozyc wyjasnienie bo tego po prostu ucza ale jedynie prawnikow. Do tego nie ma scentralizowanego zrodla informacji, jakiejs infolinii, na ktorej mozesz zasiegnac elementarnej informacji o tym do ktorej instytucji sie zglosic, jak postepowac. Internety nie zawsze sa pomocne w tych kwestiach. Jak dzwonisz do tych instytucji to Cie przerzucaja od jednej do drugiej. To chcialem wyrazic tym akapitem.

PS. Dobrym przykladem jest rzecznik praw konsumenta, raz dostalem decyzje o tym ze mam racje zaczalem caly spor, a po 3 tygodniach otrzymalem pismo, ze rzecznik sie wycofuje ze swoich ustalen bo chyba byly bledne.

•  

@BoltoS: napisał chociażby, że policjant go wyśmiał. Nie chce mi się tego czytać drugi raz żeby znaleźć więcej. Został olany przez prawie wszystkich, jak chcesz zamień sobie "śmieją się" na "olewają Cię" i komentarz też będzie pasował ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

teraz Cię wszyscy wyśmiewają ale jak coś się stanie to "olaboga dlaczego nikt nie zwracał uwagi no tak polaki to tylko do sklepu z nosem w telefonie i nie zwracajo uwagi bo przecież to nie ich sprawa bla bla"

@K_aro: z początkiem się zgadzam, ale tekst pogrubiony jest wymyślony trochę na siłę

•  

@adr-now-21: bo jest wymyślony na siłę ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale tak by pisali czy na wykopie czy wszędzie indziej, miejmy nadzieję że nie będziemy musieli tego czytać.

•  

Myślę, że warto to wkleić także tutaj, może komuś się przyda :)

§ 1. Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji, polegających na:
      1) niedozwolonym używaniu otwartego ognia, paleniu tytoniu i stosowaniu innych czynników mogących zainicjować zapłon materiałów palnych,
      2) wykonywaniu prac niebezpiecznych pod względem pożarowym bez ich wymaganego zabezpieczenia,
      3) używaniu instalacji, urządzeń i narzędzi niepoddanych wymaganej kontroli lub niesprawnych technicznie albo użytkowaniu ich w sposób niezgodny z przeznaczeniem lub warunkami określonymi przez producenta, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania ognia,
      4) napełnianiu gazem płynnym butli na stacjach paliw, stacjach gazu płynnego i w innych obiektach nieprzeznaczonych do tego celu,
      5) nieprzestrzeganiu zasad bezpieczeństwa przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo, w tym gazu płynnego w butlach,
      6) garażowaniu pojazdu silnikowego w obiektach i pomieszczeniach nieprzeznaczonych do tego celu z nieopróżnionym zbiornikiem paliwa i nieodłączonym na stałe zasilaniem akumulatorowym,
      7) składowaniu materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji lub umieszczaniu przedmiotów na tych drogach w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość poniżej wymaganych wartości,
      8) składowaniu materiałów palnych na nieużytkowych poddaszach lub na drogach komunikacji ogólnej w piwnicach,
      9) składowaniu materiałów palnych pod ścianami obiektu bądź przy granicy działki, w sposób naruszający zasady bezpieczeństwa pożarowego,
      10) uniemożliwianiu lub ograniczaniu dostępu do urządzeń przeciwpożarowych, gaśnic, urządzeń uruchamiających instalacje gaśnicze i sterujących takimi instalacjami oraz innymi instalacjami wpływającymi na stan bezpieczeństwa pożarowego obiektu, wyłączników i tablic rozdzielczych prądu elektrycznego, kurków głównej instalacji gazowej, a także wyjść ewakuacyjnych oraz okien dla ekip ratowniczych,
      11) uniemożliwianiu lub ograniczaniu dostępu do źródeł wody do celów przeciwpożarowych,
      podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
      § 2. Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisów o ochronie przeciwpożarowej do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu lub terenu, nie dopełnia obowiązków polegających na:
      1) zapewnieniu osobom przebywającym w obiekcie lub na terenie odpowiednich warunków ewakuacji,
      2) wyposażaniu obiektu lub terenu w urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
      3) utrzymywaniu urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej,
      4) umieszczeniu w widocznych miejscach instrukcji postępowania na wypadek pożaru wraz z wykazem telefonów alarmowych oraz wymaganych informacji,
      5) oznakowaniu obiektu odpowiednimi znakami bezpieczeństwa,
      6) utrzymywaniu dróg pożarowych w stanie umożliwiającym wykorzystanie tych dróg przez pojazdy jednostek ochrony przeciwpożarowej,
      7) zapewnieniu usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych,
      8) zachowaniu pasa ochronnego o szerokości minimum 2 m i nawierzchni z materiałów niepalnych lub gruntowej oczyszczonej, wokół placów składowych, składowisk przy obiektach oraz przy obiektach tymczasowych o konstrukcji palnej,
      9) przestrzeganiu zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego podczas zbioru, transportu lub składowania palnych płodów rolnych,
      10) zapobieganiu powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów w lesie poprzez wykonywanie wymaganych zabiegów ochronnych,
      podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

•  

Dodatkowo dorzucę jeszcze najnowszą wersję mojej kompilacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: 2017-07-29_07-12-03.jpg

•  

§ 237. 10. Szerokość przejścia ewakuacyjnego w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi, z zastrzeżeniem § 261, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób, do których ewakuacji ono służy, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 0,9 m, a w przypadku przejścia służącego do ewakuacji do 3 osób – nie mniej niż 0,8 m

§ 242. 1. Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1,4 m.
      2. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1,2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób

•  

@hoszak: Wysłałem także maila z prośbą o podjęcie interwencji do "PEŁNOMOCNIK KOMISJI KRAJOWEJ DS. BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY" NSZZ Solidarność. Ciekawe czy zareagują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@next4322: nawet nie wiedzialem, ze cos takiego istnieje

•  

@hoszak: Szanuję postawę, niewiele osób na to chce w ogóle zwróćić uwagę, jednak jest ktoś kto widzi problem i docenia ludzkie życie i nie boi się reakcji. Szanuję raz jeszcze i jestem wdzęiczny. Dziękuję, sam będę zwracać uwagę na to.

+: ESPRIMO
    •  

Super! Mega to popieram!

+: ESPRIMO
    •  

Tez wchodze do takich biedronek.Najlepsze,ze na szybie kartka " nie zastawiac wyjscia ewakuacyjnego"

źródło: fromapp.jpg

Gorące dyskusje ostatnie 12h