•  

WItam Miriki,
    Coś tam robie we frontendzie, znam mniej więcej CSS, ale chciałbym wskoczyć na wyższy poziom, tj nauczyć się designu jak z dribble, robienia zajebistych animacji/efektów i innych czarów. Chyba chodzi mi o szeroko pojęty ux/ui design. Trochę poczytałem Material Design Guides, juz lepiej to wygląda ale wciąż nie czuję się na siłach. Znacie może jakieś fajne kursy online/książki/arty? Nie wiem kompletnie od czego zacząć #frontend #design #css #ux

•  
      D.....g

+2

@soap141: powiem tak, jeśli chcesz robić design to od razu mówię że będziesz mieć mało wspólnego z UX, dlatego też już na starcie nie stosuj UI i UX zamiennie, bo to są zupełnie różne rzeczy.
      Skoro "coś tam robisz" we frontendzie to skup się na nim, żebyś też nie robił "czegoś tam" w designie, gdyż na prawdę jest to trudny orzech do zgryzienia.

Jeśli już faktycznie jesteś nastawiony na naukę projektowania UI to zacznij od czytania o kompozycji, piktogramach, typografii (wydawnictwo d2d.pl), psychologii i doborze kolorów. Polecam do tego całą biblioteczkę z uxpin. Czytania starczy na wiele miesięcy (✌ ゚ ∀ ゚)☞

p.s nie jaraj się designem z dribbble bo rzadko on jest wdrażany (totalnie mija się z celami biznesowymi, użytecznością).

•  

@Dzwoneg: Dzięki za konkretną i wyczerpującą odpowiedź. Muszę zaznaczyć, że rozróżniam UI od UX, ale myślałem, że jednym z głównych elementów dobrego UI jest również dobry UX i gdzieś to się w pewnym momencie zazębia. Chodzi o to, że po kilku godzinach kodowania, mam mgiełkę w głowie i żeby nie tracić czasu to myślałem, że wtedy mógłbym zająć się czymś 'artystycznym' i jednocześnie dać głowie odpocząć, przy okazji wzmacniając swoje słabe strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      Czy wobec tego, dobrym pomysłem, zamiast iść ostro w design, byłoby przerobienie podstaw(np popularny kurs hackdesign), a potem np ewentualnie skupić się jednak na user experience z punktu widzenia celów biznesowych, o których wspomniałeś?

+: noekid