Wpis z mikrobloga

Przeklejam z #fb post #ziemkiewicz 'a dotyczącego konfliktu PAD vs Zbigniew "Gwóźdź" Ziobro w sprawie sądów. Naprawdę ciekawe ujęcie sprawy

WIĘC WOJNA
W czwartek Jarosław Kaczyński w otoczeniu dworu pojawia się w Telewizji Trwam/Radiu Maryja i ogłasza co następuje: weto Prezydenta to błąd, ale tylko błąd, a nie zdrada, reforma zostanie naprawiona i wdrożona. Dekodując dla laików: niniejszym ogłaszam, że spór między reprezentującymi odmienne wizje reformy prezydentem Dudą i ministrem Ziobro ma zostać rozstrzygnięty w dyskusji wewnątrz partii (czyli: ja podejmę ostateczną decyzję) i na zewnątrz z nim wychodzić nie pozwalam; żadnej nowej "wojny na górze", Łapiński i Suski i ich ewentualni naśladowcy - maul halten.
Wydawało się - Komendant ogłosił decyzję, sprawa zakończona. Wedle zasady - Roma locuta, causa finita.
Tymczasem w poniedziałek minister Ziobro w dwóch pismach kojarzonych z różnymi, ale w obu wypadkach "hardkorowymi" frakcjami PiS udziela ostrych wywiadów, bijąc w prezydenta Dudę. Dekodując dla laików: oznajmia Komendantowi, że musi postawić na niego, a Dudę skasować, bo jak nie, to będzie wojna. I dopóki nie postawię na swoim, będę robił rozpierduchę, nawet jeśli PiS i rząd jako całość mają na tym stracić.
Nikt dotąd nie pozwolił sobie na tak demonstracyjne zignorowanie jasno wyrażonej woli Komendanta i zakwestionowanie jego przywództwa.
Nie mając wglądu za kulisy, nie mogę wyrokować co do przyczyn. Czy Ziobro poczuł się tak silnie, uznawszy, że bez niego Kaczyński kluczowej dla niego reformy przeprowadzić nie jest w stanie, więc czas mu stawiać warunki - czy może przeciwnie, poczuł, że próbując przy okazji tej reformy zbudować sobie pozycję najsilniejszego urzędnika w państwie przegiął, grunt pali mu się pod nogami i ta szarża jest rozpaczliwą reakcją na spodziewaną dymisję?
Ale jedno jest pewne. Mówiąc słowami klasyka: WIEDZ, ŻE COŚ SIĘ DZIEJE!

#pis #4konserwy #ziobro #duda #kaczynski
  • 14
@Cymes: no to jest oczywista walka frakcyjna i badanie terenu. Dudę ktoś zapewnił, że jak się postawi to będzie miał jakieś plecy. Kaczyński boi się rozłamu i powtórki scenariusza przedterminowych wyborów. Będą się tak badać jeszcze trochę, aż któryś ustąpi. Wydaje mi się, że Ziobro będzie musiał zamknąć ryja, bo bez PiS-u jest nikim.
Wydaje mi się, że Ziobro będzie musiał zamknąć ryja, bo bez PiS-u jest nikim.


@desensitization: Właśnie, że nie. On chce zabrać żelazny elektorat, stworzyć legendę którą później będzie żyło jego środowisko jak część prawicy żyła mitem "nocnej zmiany". By później po śmierci/kłopotów zdrowotnych Kaczyńskiego zawładnąć całą prawicą.

Dudę ktoś zapewnił, że jak się postawi to będzie miał jakieś plecy


Myślę, że dlatego porozumiał się też z prezes Gersdorf i środowiskiem sędziowskim,
@Cymes: była też afera z Marianem Kowalskim, którego zaproszono do "Młodzież kontra" i w dniu emisji programu zaproszenie wycofano. Miał tam właśnie komentować sprawę tej zadymy wokół ustawy, a wiadomo, że Marian teraz praktycznie we wszystkim murem stoi za PiS-em. Razem z Chojeckim już wyrokowali, że to osobista ingerencja Kurskiego, żeby ktoś z zewnątrz nie mówił dobrze o PiS-ie.
Dobrze, dobrze, niech się żrą między sobą ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@zirytowana_plaszczka: "Żrą" , "kłócą" czy "konstruktywnie wymieniają pomysły" to tylko określenia zabarwione emocją osoby wypowiadającej się, ale nie odnoszące się do samej istoty "sporu na prawicy" że tak to ujmę.
@Cymes: A co do tego, kto zwycięży w tej walce frakcji - Ziobro już raz próbował swoich sił w tej Solidarnej Polszy i wrócił ze skulonym ogonem. Za nim już nikt nie pójdzie prócz ludzi z bliskiego otoczenia, z byłej SP. Jednocześnie Gowin zaczyna się stawiać Kaczyńskiemu, ale ten jest jeszcze bardziej zmarginalizowany, co nie znaczy, że nie będzie próbował odebrać trochę władzy Karakanowi.
@Cymes: Gowin to taka sama prostytutka polityczna jak Giertych czy Palikot, szkoda na niego strzępić posta. Decyzja PAD ma jednak spore poparcie wśród prawackiej inteligencji w postaci Ziemkiewicza czy Warzechy. Więc Karakan też otwarcie nie może mu wojny wypowiedzieć. Za PAD-em nie pójdzie jednak ani żelazny elektorat PiS-u, ani centrum. Także o potencjalnych rozłamach trudno na ten moment mówić.

Nie obraziłbym się jakby w PiS-ie zaczęli trochę inaczej myśleć i jakieś
Nie ma tu żadnych emocji, po prostu stwierdziłem fakt.


@zirytowana_plaszczka: Nie wiem o jaki "Fakt" ci chodzi o tę gazetkę z obrazkami gdzie piszą "prawdę" tak żeby zrozumiały ją nawet osoby upośledzone czy "Fakty" TVN. Przypominam prawilnie, że TVN to zło( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak na poważnie to można równie dobrze powiedzieć, że "Kaczyński jest niski", "przy Gertychu wygląda jak karzeł" albo "jest wzrostu Napoleona" i
Gowin to taka sama prostytutka polityczna jak Giertych czy Palikot, szkoda na niego strzępić posta


@desensitization: Robi to co uważa za słuszne i nie porównywałbym go do Gertycha a tym bardziej do Palikota.
BTW zmiękczasz nazwisko GErtych do GIErtych. Jesteś z Mazowsza?