Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Kto ma podobnie?
  #heheszki #praca #poniedzialek

  odpowiedzi (13)

 • avatar

  Na drugie mam na imię przypał (╯︵╰,)
  Chwile temu weszłam do biura. Codzienny pracowniczy rytuał - torba z żarłem na krzesło, wyjmuję słuchawki z uszu i słyszę dalej muzykę. Jak się okazało całą drogę od wyjścia z domu po przez marsz na przystanek, czekanie na światłach, jazdę tramwajem, bieg na tramwaj2 i drogę do pracy muzyka jednocześnie leciała w słuchawkach i ba głos z mojej kieszeni.
  To wyjaśnia te dziwne spojrzenia ludzi. Wstyd mi (-‸ლ)
  #zalesie #przypal #wstydliwewyznania
  pokaż całość

  odpowiedzi (58)

 • avatar

  #iiwojnaswiatowawkolorze

  Oho, polscy antysemici dopadli następnego Żyda... a nie, czekaj... Dwóch członków Żydowskiej Policji Porządkowej aresztuje Żyda przeznaczonego do deportacji nach Auschwitz.

  Jüdischer Ordnungsdienst - czyli Żydowska Policja Porządkowa - została utworzona pod koniec 1940 r. Po części podlegała Judenratom - radom żydowskim, zarządzającymi gettami - a po części Niemcom. Były to żydowskie bojówki, kolaborujące z Niemcami. Nie mogli nosić broni palnej, ale wyposażono ich w opaski i drewniane pałki, którymi okładali podejrzanych. Największą liczbę żydowskich policjantów miało getto warszawskie - 2500, dalszych 1300 było w Łodzi. W całej Polsce było ich kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy. ''Najsłynniejsi'' z nich to Adam Szeryński-Szenkman i Jakub Lejkin.

  Policjanci zapisali się bardzo negatywnie we wspomnieniach, jako brutalni nadgorliwcy. Uczestniczyli w patrolach wraz z Niemcami po gettcie, konfiskatach żywności, dokonywali oszustw i świadczyli usługi w zamian za wykorzystywanie seksualne młodych kobiet. Mieli jeszcze czarniejszą kartę - brali udział w sporządzaniu list do deportacji do NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych i wspólnie z NIEMCAMI ich dokonywali. Wielu z nich zostało wymordowanych na samym końcu, ale innym udało się przeżyć. Przehandlowali oni bowiem tysiące swoich braci w zamian za swoje życie...

  Wspomniałbym jeszcze o żydowskich kolaboranckich formacjach, jak słynna ''Żagiew'', która była na żołdzie Gestapo i brała udział w zwalczaniu organizacji niosących pomoc Żydom i konspiratorów. Niektórzy z członków otrzymali pozwolenie na broń i dochodziło do strzelanin z AK - jeden z jej przywódców, Lonek Skosowski, został odstrzelony przez egzekutorów AK.

  Autor postu: II wojna światowa w kolorze

  #iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
  pokaż całość

  odpowiedzi (85)