Wpis z mikrobloga

#ekstraklasa #pilkanozna #futbol #mecz

Mirki krzyczą dziś, jak polska myśl szkoleniowa jest słaba w piłce, jak to za Bońka nic się nie zmiania, oprócz tego, że śmieszkuje na twitterze, że złe przygotowanie fizyczne, że im się nie chce....
Sądzę, że przeważająca część z was to tacy znawcy piłki nożnej jak mój wuja "ojej, ten Lewandowski to w Bajernie strzela a u nas to mu się NIE CHCE".... Musicie zrozumieć, że nie zmieni tu nic żadna reforma ekstraklasy, zmiana przygotowań itd. Sami piszecie, że ktoś u nas zagra 1 sezon dobrze i odchodzi. Zadajcie sobie pytanie dlaczego? Czy jeżeli jesteś programistą i pracujesz w firmi "stronauJarka" a dostajesz ofertę z Ubisoftu to nie przejdziesz? Albo pracujesz jako kurier i dostajesz ofertę kierowcy wrc to nie przeszedłbyś? To są analogie. Piłkarz to zawód - piłkarze przechodzą tam, gdzie mają możliwość większego rozwoju, lepszej pozycji w CV i większej pensji. Nawet jak nasz 19-latek wyjedzie za granicę i nic tam nie osiągnie, wraca za 2 lata do ekstraklasy, to i tak umie więcej, jest lepiej już ułożony. Spójrzcie na takiego Wolskiego, Makuszewskiego itd.
Jest mi przykro jako kibicowi i jako osobie, która kocha piłkę nożną a ekstraklasa to mój narkotyk( ͡° ͜ʖ ͡°), że tak się dzieje w pucharach. Ale jak widzię, że PSG kupuje Neymara za 222 mln, gdzie nasze wszystkie kluby w ekstraklasie razem wzięte są mniej więcej tyle warte to zastanawiam się, gdzie to idzie. Dopóki nie będzie jakiejś reformy UEFY, to będziemy musieli godzić się z takim stanem rzeczy. Zbyt duże różnice na poziomie płacowym/wynagrodzeń/sponsoringu to psuje piłkę nożną. Nie wiem czy jest szansa, żeby zrównoważyć sprawę transferów na całym kontynencie - ale to byłoby niezbędne. Limit wydanych kwot - ale z kolei dlaczego? Skoro klub sobie dobrze radzi, czemu ma być krzywdzony przez te biedniejsze? Nie ma złotego środka. W Polsce jest jeszcze problem z PREZESAMI. JESTEM PAN PREZES I MOGĘ WSZYSTKO. O PACZCIE. Jak ma rozwijać się młodzież - trener będzie korzystał z tych doświadczonych bo zagra 5 meczów słabo i wyjazd z klubu.NIe mają stabilności. Widzę, że Zagłębie próbuje coś z tym robić, ale zobaczymy ile Stokowiec jeszcze tam pomieszka. Co z tego, że Ci sami trenerzy rotują się cały czas między tymi samymi klubami.....
Często zastanawiam się, dlaczego nasze kluby (topowe, Legia, Lech) nie pójdą trochę modelem Portugalsko - Chorwackim. To są kluby, które mają dobre bazy treningowe i jakieś środki na rozbudowę. Portugalia z Ameryki Południowej jest punktem tranzytowym transferów talentów - no ale to wiadomo, historie kolonialne. Kupują piłkarza za milion euro, za 3 lata sprzedają za 10 razy więcej. Chorwacja - Hajduk Split - nie wiem jak to wygląda na dziś, ale jeszcze rok temu był w topie klubów szkoleniowych na świecie. Nasze kluby powinny stać się punktem szkoleniowym/promującym piłkarzy z Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bułgarii, Macedonii, Czarnogóry. No ale to wymagałoby rozbudowy siatki skautingu. Ogromna inwestycja ale na pewno by się zwróciła i to z nawiązką. I pozbyć się tego, że Legia kupuj Kulenovica i za 2 lata?sprzedaje Juventusowi bo OJEJ WIELKI KLUB SIĘ ZAINTERESOWAŁ...17-latka. Zamiast szkolić , wprowadzać go powoli do gry i sprzedać za 3 lata za większe pieniądze. Ryzyko, że może się nie rozwinie jednak talent. Niestety nasze kluby nie potrafią ryzykować....bo prezes wyrzuci....i koło się zamyka. Stworzenie takiego U23 jak w Anglii mogłoby się sprawdzić, ale zrobić to mądrzej niż Młodą Ekstraklasę, którą nikt się nie interesuje. Lepsza reklama, zaprojektować jakiś fajny system rozgrywek, żeby też tym się emocjonować, śledzić, patrzeć na postępy. A nie, zagrają sobie gdzieś tam o 14 na bocznym boisku skąd zgonili grających Roteiro 10 latków i może trener zauważy a PREZES pozwoli zaryzykować.
  • 4
@jamaicaknight: odpowiedź na twoje pytanie jest bardzo prosta - ponieważ kluby potrzebują sukcesów tu i teraz, nie za rok, dwa, pięć. W następnej kolejce ma być zwycięstwo. A do tego potrzeba dobrych piłkarzy na już, nikt nie będzie czekał na wychowanka 10 lat, albo jeździł po węgierskich zadupiach i szukał talentu, to wszystko kosztuje duże pieniądze, które można przeznaczyć na doświadczonego i ogranego hiszpana z 3 ligi hiszpańskiej który od razu
Nasze kluby powinny stać się punktem szkoleniowym/promującym piłkarzy z Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Bułgarii, Macedonii, Czarnogóry


@jamaicaknight: Za Vavro słowacy chcieli 2mln ojro. Polskich zespołów nie stać na zawodników z Bałkanów, a oni sami nie będą przechodzić do jakiejś Polski tylko od razu na zachód. O Czechach to nawet mi szkoda odpowiadać xD To czesi prędzej będą polaków podkupować z ich pieniędzmi z Chin. W Bułgarii wszyscy idą do Ludogorca, który
@8Dawid88: Przecież napisałem, że mądrzej niż Młodą Ekstraklasę, tylko nie użyłem czasu przeszłego "interesował" zamiast "interesuje" sorry. Ja interesuję się pilką mega mega mega i nawet mnie nie była w stanie przyciągnąć młoda ekstraklasa, bo z niej nic nie wynikało. Napisałem, że system rozgrywek/nagród gdyby uległ zmianie na ciekawszy, może premiujący młodych zawodników, to cieszyłoby się większym zainteresowaniem. U23 w Anglii nawet ja teraz śledzę i z tego co się orientuję