Wpis z mikrobloga

@madegg Tak na prawdę smiejemy się nie znając sytuacji. A mogła wyglądać tak, że mąż chciał aby kobieta zajmowała się domem (lub oboje doszli do takiego rozwiązania). A po 20 latach zrobił skok w bok, zaczął bić etc. Co może zrobić w wieku 50 lat bez żadnego doświadczenia? Widziałem w życiu i takie sytuacje. Szkoda, że tak łatwo wyśmiewać ludzi, oceniać po jednym wpisie, dosłownie jak jakieś plotkary w pracy, z których
@Talluviel To prawda, a zazwyczaj te kobiety później boją się czegoś żądać od byłego męża.
Jeżeli byłaby taka sytuacja to żona powoła się na brak doświadczenia i wykaże chęć zdobycia wykształcenia lub jakiś umiejętności i przede wszystkim wykaże że mimo własnych starań, nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Wtedy dostanie alimenty, ale tylko przez okres np. Kursu lub szkoły która przygotowuje do zawodu.
nie wiem, czy się należą


@sikzmiednicy: Alimenty na byłego współmałżonka należą się tylko i wyłącznie, gdy jest rozwód z orzekaniem o winie.

Jak ktoś 20 lat nie pracował to czemu ma go ex utrzymywać?

@johny-kalesonny Bo takie jest prawo.

nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb.

@Agata04 Niekoniecznie. Wystarczy, że takiej ex-małżonce po rozwodzie spadnie stopa życiowa, a ex mąż bardzo dobrze zarabia, a do tego jest winny rozpadowi małżeństwa,
@johny-kalesonny Niekoniecznie. Sytuacja mogła być różna. Praca w domu to też praca, o czym chyba większość ludzi zapomina. Czasem nawet gorsza od zwykłej, bo nie masz żadnej odskoczni, zajmujesz się domem 24/24. Czasem kobiety nie wchodzą w takie układy całkowicie z własnej woli, gość mógł ja bić, mógł być despotyczny, mógł zacząć pić. Cokolwiek. Ale wszyscy wydali tu już werdykt jak to było i kto tu jest winny. Mogło być dokładnie tak
Alimenty na byłego współmałżonka należą się tylko i wyłącznie, gdy jest rozwód z orzekaniem o winie.


@GoSiulKa: Nie. W przypadku gdy rozwód jest bez orzeczenia o winie, jedna ze stron również może wystąpić o alimenty do byłego partnera. A czy otrzyma? To zależy - jeśli przez okres trwania małżeństwa jeden z partnerów nie pracował, zajmował się domem i przez to nie mógł zdobyć odpowiednich kwalifikacji, które pozwoliłby mu się utrzymać, wtedy