•  

  4 sierpnia 1944 roku. Na posterunku powstańczym obok placu Teatralnego od niemieckiej kuli ginie młody "lewak". Chłopak już w liceum działał w Organizacji Młodzieży Socjalistycznej "Spartakus". W latach trzydziestych członków "Spartakusa" można było zawsze spotkać na pochodach 1 Maja. Ich znakiem były trzy strzały - symbol do dziś używany przez antyfaszystów. Ten "lewak" to poeta powstaniec Krzysztof Kamil Baczyński.
  Służbę w Armii Krajowej Baczyński zaczął w batalionie "Zośka. Skąd nazwa? Tadeusz Zawadzki ps. Zośka" był jednym z pierwszych działaczy podziemia. W 1939 roku działał w "lewackiej" Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej. Młodzi konspiratorzy chcieli zbudować Stany Zjednoczone Europy Środkowej, ziemię oddać chłopom, a fabryki pracownikom. Pierwszym szefem ich sztabu był Gustaw Herling-Grudziński. Inaczej niż jego koledzy, przeżył. Przeszedł piekło stalinowskich łagrów, które opisał w książce "Inny świat". Po wojnie pozostał wierny "lewackim" poglądom. Przez lata zasiadał we władzach emigracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej.
  73 lata później na ulicy Miodowej - tuż obok miejsca, gdzie zginął Baczyński - płoną race, a ONR wrzeszczy "znajdzie się kij na lewacki ryj". Teoretycznie to przemarsz ku czci bohaterów powstania. W praktyce - demonstracja nienawiści do "lewaków". Pewnie nawet nie wiedzą, że w szeregach AK walczyły tysiące "czerwonych", a na czele politycznej reprezentacji Państwa Podziemnego stał socjalista, towarzysz Kazimierz Pużak. W ostatnich latach skrajna prawica próbuje ukraść tradycję Armii Krajowej. To kpina z historii. W szeregach AK nie było miejsca dla przedwojennych fanów Hitlera. Zygmunt Zaremba, jeden z przywódców podziemia, pisał o nich wprost: "Wyznawali ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu. Tak samo jak komuniści, i z podobnych powodów, zostali postawieni poza nawias Polski Podziemnej".
  Ręce opadają, gdy - w rocznicę powstania - brunatne bojówki wymachują rasistowskim symbolem krzyża celtyckiego. Pierwszego sierpnia tacy ludzie powinni schować się ze wstydu, a nie defilować po ulicach Warszawy. Ich tradycja to przecież nie Armia Krajowa. Raczej - szmalcownicy i kolaboranci gestapo.
  Co zrobiłby Baczyński, gdyby natknął się na bandę agresywnych nacjonalistów? Nie musimy zgadywać. Ze wspomnień kolegów Baczyńskiego wiemy, jak reagował na przemoc i antysemityzm przedwojennych ONR-owców. Był znany z tego, że stawał w obronie słabszych, prześladowanych. I reagował czynnie. Pięścią.


  A. Zandberg "Kij na Baczyńskiego ryj"

  #polityka #powstaniewarszawskie #historia #neuropa #4konserwy #baczynski

  •  

   ginie młody "lewak"

   @tell_me_more: Manipulacja, kłamstwo. Ówcześni polscy socjaliści byli grupą całkowicie różną od komunistów, wzajemnie zdystansowani i wzajemnie się (przeważnie) zwalczający.

   Wystarczy wspomnieć, że główne stronnictwo II RP to właśnie socjaliści - PPS Piłsudskiego, który przekształcił się w Sanację i jej ugrupowania skrót ma od Polskiej Partii Socjalistycznej. Piłsudski wprost nazywał swoje środowisko "grupy lewicowe" a jednocześnie Polska Partia Komunistyczna została prawie od razu zdelegalizowana, zaś Sowietów to środowisko uważało za śmiertelnych wrogów.

   Zresztą z wzajemnością. Komuniści polscy i ukraińscy działający w II RP socjalistów uważali za burżujów i zwalczali ich wpływy.

   Twierdzenie, że w Powstaniu walczyli "lewacy" jest karkołomne albo wręcz głupie. Żaden szanujący się powstaniec nie akceptował komunistów, zaś komuniści - powstańców.

  •  

   @MiKeyCo: czyli co, w końcu każdy socjalista to lewak czy nie? Bo się gubię w narracji.

  •  

   Ówcześni polscy socjaliści byli grupą całkowicie różną od komunistów

   @MiKeyCo:

   Podobnie, jak dzisiejsi socjaliści, których PIS wyzywa od lewaków (patrz cała Europa Zachodnia, tam nigdzie nie rządzą komuniści). Podobnie, jak polska lewica i centroprawica, która jest wyzywana od "lewaków", choć z komunizmem nie ma nic wspólnego.

   No, może Razem to komuniści, chociaż też wątpię (to raczej polskie Podemos).

   Więc to ty kłamiesz i manipulujesz (jak zwykle), zmieniając definicję lewaka tak, jak ci akurat wygodniej. Jak wam pasuje, to PO czy Nowoczesna są lewactwem, jak wam nie pasuje - prawdziwi socjaliści nie są lewactwem. Weź przestań kluczyć i ustal w końcu, jakie masz poglądy.

  •  

   każdy socjalista to lewak

   @Lipathor: Jeśli chcesz wszystko poszufladkować to regularnie będziesz wpadał w takie rozkminy głupca. Nie, nie każdy socjalista to lewak. Lewak, zgodnie z definicją słownikową to "osoba o skrajnie lewicowych poglądach", ja bym dodał, że czerpiąca z marksizmu i komunizmu a nie socjalistów XIX-wiecznych. Dziś już socjalistów w starym znaczeniu chyba nie ma. Może PiS jest socjalistyczny, może Bujak jest socjalistą.

   Ewentualnie lewak to stary, spiczasty a tępy... sztylet. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @MiKeyCo: czy Merkel, Hillary i Soros, Tusk, Biedroń, Petru i komisja europejska to lewacy? Bo wykopi i pisowska propaganda tak twierdzi.

   Jeśli tak, to Baczyński i Zośka tym bardziej. Jeśli nie - to przestańcie kłamać.

  •  

   Ewentualnie lewak to stary, spiczasty a tępy... sztylet. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @MiKeyCo: to znam, w grach występuje ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   a co do reszty, patrz wpis @tell_me_more narracja jest mocno niespójna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   to przestańcie kłamać.

   @tell_me_more: Za duzo wymagasz od nich

  •  

   @tell_me_more: UE w osobach Merkel, Hollande'a i Renziego złożyła hołdy komuniście Spinellemu, który jednocześnie jest patronem głównego wejścia do głównego budynku unijnego. Więc delikatnie mówiąc UE odwołuje się cichaczem do komunizmu nawet jeśli chce to ukryć. Fascynację marksizmem czy komunizmem widać też w wielu działaniach. Więc nazywanie ich lewakami nie jest pozbawione sensu.

   Jeden z długoletnich przewodniczących KE - Barroso - był długoletnim komunistą, należał do Komunistycznej Partii Portugalskich Robotników, która miała sierp i młot jako swój symbol. Wśród polityków UE jest jeszcze wielu sympatyków czy wręcz aktywnych polityków komunistycznych. Całe środowisko marca '68 było wspierane przez Sowietów i komunizowało.

   Sorosa i Hillary Clinton lewakami bym nie nazwał, przynajmniej bazując na obecnych znanych ich wypowiedziach. Co nie przeczy, że mogą stosować podobne metody i mieć podobne cele, które realizują z innych powodów. Więc ideologicznie Soros ani Hillary Clinton lewakami może nie są... ale jednocześnie ściśle współpracują i wykorzystują środowiska lewackie jako narzędzie polityczne.

  •  

   Jeśli chcesz wszystko poszufladkować to regularnie będziesz wpadał w takie rozkminy głupca.

   @MiKeyCo: ale właśnie sam wpadłeś

  •  

   @bombastick: Aleś uargumentował. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   delikatnie mówiąc UE odwołuje się cichaczem do komunizmu nawet jeśli chce to ukryć

   @MiKeyCo: chłopie, przestań się kompromitować. Nazywacie członków chrześcijańsko-demokratycznej centroprawicowej partii "lewactwem", a członków socjalistycznych bojówek już nie.

   PS. inspiracja marksizmem jest wspólna dla prawie wszystkich socjalistów, różnią ich tylko wyciągnięte wnioski. Zarówno socjaldemokracja, jak i komunizm powstały z inspiracji marksizmem.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Socjalizm

   Wkrótce, na gruncie marksistowskiej wersji socjalizmu, powstały ideologie: komunistyczna oraz socjaldemokratyczna.

   Więc, powtarzam pytanie - czy Merkel, Soros, Tusk, Petru, Hilary są wg ciebie lewakami? Jeśli tak, to tym bardziej jest lewakiem i Baczyński i Zośka.

   +: bombastick, f.............o +27 innych
  •  

   Aleś uargumentował. ( ͡° ͜ʖ ͡°

   @MiKeyCo: a co tu argumentować, miotasz się, kluczysz i coraz bardziej zapętlasz

  •  

   @tell_me_more: Chłopie, przestań się kompromitować. Dyskutuj na argumenty. I czytaj ze zrozumieniem. Bo nigdzie nie nazwałem Merkel lewaczką... a tylko odniosłem się do takiego pytania. Co podsumowałem, że nazwanie takie nie jest jednoznaczne ale i nie jest pozbawione podstaw.

   PS. inspiracja marksizmem jest wspólna dla prawie wszystkich socjalistów, różnią ich tylko wyciągnięte wnioski. Zarówno socjaldemokracja, jak i komunizm powstały z inspiracji marksizmem.

   Ale inspirację od fascynacji to ty rozróżniaj. Można być zainspirowanym i jednocześnie zagorzałym przeciwnikiem. Przykładem choćby George Orwell, którego kontakty z komunizmem niesamowicie zainspirowały a jednocześnie pozostał do końca życia anty-komunistycznym i anty-totalitarnym... socjalistą. Czy Orwell był lewakiem - nie. Czy był socjalistą - tak.

   Jedną z najbardziej charakterystycznych cech lewactwa to nieustanne manipulowanie, przeinaczanie, relatywizm połączony z chęcią zwycięstwa bez względu na koszty.

  •  

   @MiKeyCo: Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus”

   Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus” (ZNMS „Spartakus”) – jedna z pierwszych konspiracyjnych socjalistyczno-rewolucyjnych organizacji młodzieżowych założona w 1935 r. z inicjatywy Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej i Czerwonego Harcerstwa. Prowadził ukrytą działalność wśród młodzieży szkół średnich.

   Związek działał aktywnie w czasie II wojny światowej jako organizacja konspiracyjna pod kierownictwem Hanki Sawickiej i Ładysława Buczyńskiego. W 1941 wobec różnicy poglądów w sprawie przystąpienia do walki zbrojnej przeciwko Niemcom, doszło do rozpadu organizacji. Niektórzy członkowie Związku Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus” kontynuowali działalność konspiracyjną w Stowarzyszeniu Przyjaciół ZSRR a następnie Związku Walki Wyzwoleńczej.

   Jej członkiem był przed wojną Krzysztof Kamil Baczyński.

  •  

   @MiKeyCo: ulice Sawickiej polikwidowane. kiedy będziemy likiwdować ulice i skwery Baczyńskiego?

  •  

   @MiKeyCo:

   PPS Piłsudskiego, który przekształcił się w Sanację
   Co za bzdura. PPS była organizacją opozycyjną wobec sanacji (krótko współpracowali po zamachu majowym, szybko jednak stanęli przeciwko Piłsudskiemu). Weszła w skład Centrolewu, czyli bloku partii sprzeciwiających się rządom sanatorów. Wielu jej działaczy skazano w procesie brzeskim, który jest jednym z wielu przykładów, jaką patologię stanowi wpływ polityków na sądy.

   Masz się za patriotę, a Twoja wiedza o historii nie sięga poziomu szkoły średniej. Wstyd.

  •  

   @bombastick: Kolejna manipulacja. Spartakus był organizacją legalną w II RP i był socjalistyczny wg. ówczesnej a nie dzisiejszej nomenklatury. M.in. kultywował postawę patriotyczną. Konspiracyjny był jedynie podczas okupacji niemieckiej.

   Nazwanie Spartakusa czy jego członków lewakami jest pozbawione sensu, jest czystą głupotą.

  •  

   PPS była organizacją opozycyjną wobec sanacji (krótko współpracowali po zamachu majowym, szybko jednak stanęli przeciwko Piłsudskiemu)

   @Roxar123: Nie. Początkowo PPS poparł przewrót, dopiero potem się zdystansował. Chciałem wskazać związki personalne PPS i Sanacji.

  •  

   @MiKeyCo: dlatego też nie ma juz ulic Hanki Sawickiej ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @MiKeyCo:
   Żadnych związków personalnych nie wskazałeś. Chodziło Ci może o Moraczewskiego, który po zostaniu członkiem rządu Piłsudskiego został wyrzucony z PPS?1

  •  

   @Roxar123: Wskazałem już w pierwszym poście. I głównym reprezentantem takich związków... jest sam Piłsudski, który był twórcą Organizacji Bojowej PPS.

  •  

   @MiKeyCo: wciąż nie odpowiedziałeś na moje pytania. Problem masz taki, że twoje poglądy są wewnętrznie sprzeczne, więc nie możesz odpowiedzieć, bo będzie to jasno widać. Powtórzę więc pytanie. Ułatwię ci sprawę, dzieląc je na kilka pojedyńczych pytań tak/nie:

   1. Czy Tusk jest lewakiem?

   2. Czy Merkel jest lewakiem?

   3. Czy Soros jest lewakiem?

   4. Czy Petru jest lewakiem?

   5. Czy Hilary jest lewakiem?

   6. Czy Biedroń jest lewakiem?

   7. Czy Baczyński był lewakiem?

   8. Czy Kazimierz Pużak był lewakiem?

   9. Czy Gustaw Herling-Grudziński był lewakiem?

   10. Czy "Zośka" był lewakiem?

   Kiedy odpowiesz tak/nie na te pytania - dalsza dyskusja będzie miała sens.

  •  

   @tell_me_more: Te pytania są głupkowate, są tylko trikiem erystycznym. Choćby trzeba by zdefiniować wg. jakich kryteriów by oni mieli być uznani - wg. kontekstu dzisiejszego czy ówczesnego. Oraz nie uwzględniają, że ktoś może nie być lewakiem a mimo to współpracować z takimi środowiskami lub z naiwności je wspierać.

   Zresztą łżesz, bo np. o Sorosie już się wypowiedziałem w tym wątku - nie można jednoznacznie wskazać jego celów i idei, bo brakuje informacji, ale z pewnością jest jednym z największych wspieraczy środowisk lewackich.

  •  

   @bombastick: Jeśli czegoś nie rozumiesz to pytaj. Ktoś ci może wytłumaczy. XD

  •  

   @MiKeyCo:

   źródło: encrypted-tbn0.gstatic.com

   +: R...e
  •  

   @MiKeyCo: Soros wspiera "środowiska lewackie", które są niesprecyzowane, bo gdybyś sprecyzował wyszłoby, że są na prawo od Baczyńskiego, który nie był lewakiem :)

   PS Soros wspierał Solidarność i Kartę 77 w latach 80. No ale pewnie one też były lewackie :)

   źródło: db3.memegenerator.net

  •  

   @tell_me_more: Czytaj ze zrozumieniem a nie manipulujesz. Od kiedy to "wspiera środowiska lewackie" oznacza "wspiera tylko środowiska lewackie"? A poza tym pominąłeś czas teraźniejszy i za pomocą manipulacji przeszedłeś do przeszłości pomijając jego obecną działalność.

   +: silverm
  •  

   @MiKeyCo: wszędzie widzisz manipulacje, to się leczy. Nie musiałbym zgadywać, o które środowiska ci chodzi, gdybyś podał jakiekolwiek konkrety.

   No ale nie podasz, bo wyjdzie na jaw, że zmieniasz definicję "lewactwa" zależnie od potrzeb.

  •  

   @tell_me_more: A teraz wycieczki osobiste. Poziom dyskusji z lewackimi* oponentami jest zawsze stały. Stare organizacje wspierane przez Sorosa potrafiłeś odnaleźć, ale obecnych już nie? XD

   http://lmgtfy.com/?q=organizacje+wspierane+przez+sorosa

   *) lewackimi, nie lewicowymi

  •  

   Twierdzenie, że w Powstaniu walczyli "lewacy" jest karkołomne albo wręcz głupie. Żaden szanujący się powstaniec nie akceptował komunistów, zaś komuniści - powstańców.

   @MiKeyCo:

   Zwykła u prawaków totalna nieznajomość historii. Stąd ameby drące się o "czerwonej hołocie" w miejscu, gdzie pod powierzchnią leżą szczątki poległych w PW i socjalistów, i komunistów.

   Udzielę elementarnych informacji o historii: w Powstaniu Warszawskim walczyła też Armia Ludowa, taktycznie podporządkowana AK. Dwóch oficerów warszawskiej AL: por. Edwin Rozłubirski, ps. „Gustaw” i por. Jan Szelubski, ps. „Leszek”, zostało odznaczonych przez gen. „Bora” Komorowskiego orderem Virtuti Militari, a kilku Krzyżami Walecznych.

   Walczyła też w ramach AK 104 Kompania Związku Syndykalistów Polskich.

  •  

   @MiKeyCo: o, ja jestem lewakiem :) widocznie wspieram komunizm. Fajnie się czegoś dowiedzieć o sobie. Znowu się zaplątałeś, poprzednio twierdziłeś, że

   Lewak, zgodnie z definicją słownikową to "osoba o skrajnie lewicowych poglądach", ja bym dodał, że czerpiąca z marksizmu i komunizmu a nie socjalistów XIX-wiecznych.

   Nie mam "skrajnie lewicowych poglądów", nie czerpię z marksizmu ani komunizmu. Jestem wolnorynkowcem i liberałem. No ale prawdziwa definicja "lewactwa", której używasz to "moi przeciwnicy", więc zdziwiony nie jestem.

   Swoją drogą https://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx urodził się i umarł w XIX wieku, i był twórcą socjalizmu naukowego, no ale widocznie nie jest XIX-wiecznym socjalistą. Co zdanie z twoich komentarzy to samozaoranie :)

   A te organizacje które można wygooglować to wszystkie są lewackie wg Ciebie, czy któraś konkretnie? Zgadywałem wcześniej, ale to była wg Ciebie manipulacja, to teraz pytam dla pewności :) Jak nie chcesz, żeby ludzie zgadywali, jakie masz poglądy, to je sprecyzuj.

  •  

   No ale prawdziwa definicja "lewactwa", której używasz to "moi przeciwnicy", więc zdziwiony nie jestem.

   @tell_me_more: Słowa 'lewak' użył po raz pierwszy Lenin dokładnie w tym znaczeniu, widać kto czerpie z najlepszych wzorców.

  •  

   @Andreth: Tylko zapomniałaś dodać, że:
   * kierownictwo PPR zabroniło włączyć się AL do walk przed Armią Czerwoną,
   * włączyło się tylko część oddziałów i to w wyniku niesubordynacji wobec rozkazów własnego dowództwa, więc podważa to "lewackie motywacje" owych uczestników, którzy raczej poczuli patriotyczny zew,
   * w OP nie chodziło o członków AL a o Baczyńskiego, który został nazwany lewakiem by ocieplać wizerunek lewactwa.

   Czyli kłamstw i krętactw lewej strony ciąg dalszy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Andreth: ale cytat z "miszcza" :"wg. ówczesnej a nie dzisiejszej nomenklatury." co należy rozumieć raz lewak raz prawak zalezy jak nam pasuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @bombastick: Nie kręć znowu. Należy rozumieć, że naciągacie fakty jak choćby w OP, gdzie ówczesnych socjalistów, którzy nienawidzili komunistów, nazywacie obecnie lewakami. Co jest pomieszaniem z poplątaniem.

   #lewackalogika:
   * Baczyński, który związany był z ruchami socjalistycznymi ale i patriotycznymi jednocześnie, wg. lewactwa był lewakiem, by ocieplać wizerunek lewactwa,
   * ale Hitler, który podobnie jak większość nazistów nazywał się socjalistą, już nie był lewakiem.

   #manipulacje

  •  

   @MiKeyCo: Odnoszę się tylko do głupotki, którą palnąłeś, a którą zacytowałam. Otóż "szanujący się powstańcy" nie tylko "akceptowali" komunistów, ale ich odznaczali, a w pewnej liczbie BYLI komunistami. Albo anarchosyndykalistami. O ich "lewackich motywacjach" (que?) nic nie pisalam, to już twoje prywatne urojenia.

   Nie brnij dalej, nie kompromituj się oskarżając lepiej znajacych historię ludzi o "kłamstwa i krętactwa", wycofaj się ze wstydem i poczytaj trochę książek, a nie napisów na "patriotycznych" koszulkach. Pozdrawiam.

  •  

   ówczesnych socjalistów, którzy nienawidzili komunistów, nazywacie obecnie lewakami

   @MiKeyCo: wzorujemy się na retoryce PIS i wykopu, którzy byłych opozycjonistów z czasów RPL, którzy nienawidzili komunistów i siedzieli w więzieniach za komuny - nazywają "lewakami", bo tak im politycznie pasuje akurat. I tak Tusk, Komorowski, czy Frasyniuk są "lewakami".

   Jeśli nie chcecie, żeby ludzie używali słowa "lewak" w ten sposób - to przestańcie nadużywać tego określenia.

  •  

   Nie kręć znowu. Należy rozumieć, że naciągacie fakty

   @MiKeyCo: ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   G...........n

   +2

   @tell_me_more: Manipulujesz typku, bo zapominasz wspomnieć o tym, że z tego co jest mi wiadome, NSZ w Powstaniu Warszawskim wystawiły największą liczbę żołnierzy zaraz po Armii Krajowej, a w Armii Krajowej znalazło się wielu narodowców z organizacji które uległy scaleniu z AK.

   Więc nie gadaj głupot, gdy ewidentnie wiesz niewiele. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   NSZ w Powstaniu Warszawskim wystawiły największą liczbę żołnierzy zaraz po Armii Krajowej

   @George_Patton: ZSRR wystawiło w 2 WŚ największą liczbę żołnierzy, więc mówienie o polskich żołnierzach w 2 WŚ to manipulacja, wg Twojej logiki :)

  •  
   G...........n

   0

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   G...........n

   0

   @tell_me_more: Gratulacje, świetny argument. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @tell_me_more: A Zandberg ma oczywiście rację, ale pisanie to trochę za mało. Na pikiecie Obywateli RP protestującej przeciwko kibolskiej hucpie urządzanej przez ONR na placu Krasińskich nikogo z Razem nie było.

  •  

   @George_Patton: równie dobry, jak Twój.

   Gdyby ZSRR na paradach z okazji zwycięstwa w 2 WŚ krzyczała "raz sierpem, raz młotem - polską hołotę", to miałbyś do nich pretensje, że ignorują polski udział w 2WŚ? Czy stwierdziłbyś, że fakt, że ich żołnierzy było dużo - wszystko usprawiedliwia?

   PS analogia jest nawet lepsza, niż chciałem, bo podobnie, jak ZSRR pomagało Hitlerowi - ONR Falanga popierał Hitlera przed wojną, a część NSZ (Brygada Świętokrzyska) kolaborowała z Niemcami :) Różnica jest natomiast taka, że w przeciwieństwie do ZSRR w 2 WŚ - NSZ nie było największą organizacją walczącą w powstaniu.

  •  

   ale Armia Ludowa to zwykłe kurwy, na dodatek tchórze

   @George_Patton: A te odznaczenia to skąd? Za tchórzostwo? Co najmniej połowa warszawskiej AL zginęła w walce w PW. W AL walczyli także ocaleni z ŻOB, jak Marek Edelman, a także jeden z przywódców buntu w Treblince, Jankiel Wiernik. Mógłbyś nie pluć na ich groby.

   z tego co jest mi wiadome, NSZ w Powstaniu Warszawskim wystawiły największą liczbę żołnierzy zaraz po Armii Krajowej,

   Liczby, źródła. Z tego co wiem, siły NSZ i AL były porównywalne i o 20 razy mniejsze od AK.

  •  

   @Andreth: Do twojej ogólnikowego stwierdzenia ocieplającego wizerunek AL należy dodać:
   * PPR i dowództwo AL były przeciwne udziałowi,
   * część żołnierzy AL walczyło nie ujawniając swojej przynależności do AL.

   Nawet jeśli moje poboczne stwierdzenie dot. podziałów AK-komuniści było zbyt kategoryczne i zdarzyły się nieliczne wyjątki, to nadal bzdurą jest ocieplanie wizerunku całego AL czy nazywanie Baczyńskiego lewakiem w OP, co jest bzdurą.

   Wycieczki osobiste pominę, bo lewactwo z tego słynie, że okrasza każdą wypowiedź epitetami i pomówieniami.

  •  
   G...........n

   +1

   @tell_me_more: Co z tego, że Brygada Świętokrzyska kolaborowała z Niemcami, jeżeli był to "sojusz taktyczny"? Zmartwię Cię, bo to samo robiła Armia Krajowa na Nowogródczyźnie przeciwko sowieckim partyzantom (zresztą nie tylko na Nowogródczyźnie), jak i część polskich samoobron na Wołyniu. Czy to też są kolaboranci nazistów?

   Co do poparcia ONR dla Hitlera przed wojną, to pragnę przypomnieć, że prasa sanacyjna również nie raz ciepło wyrażała się o Hitlerze, co to zmienia? Hitler przed wojną akurat niewiele różnił się od rządów przedwojennych (zwłaszcza w okresie po śmierci Piłsudskiego) których reprezentantem można byłoby nazwać Armię Krajową.

   A mój przykład ma świadczyć o tym, że narodowcy mogą świętować obchody Powstania Warszawskiego, bo ich przedwojenni ideowi spadkodawcy brali w tym udział.

   A i jeszcze jedna rzecz, czyjaś przynależność do PLAN nic nie znaczy. Jeżeli czytałeś "Kamienie na szaniec" to wiesz, że do PLAN należał ONR-owiec Bytnar ps. "Rudy". Takie były warunki początków konspiracji, że ludzie łapali się gdzie mogli by walczyć z okupantem i ich przynależność do konkretnej organizacji nie świadczy o poglądach politycznych.

   @Andreth: mam w dupie Armię Ludową i tak pluję im na groby, bo jak prześledzisz biogramy tych sowieckich lachociągów, to zobaczysz, że wielu z nich tworzyło aparat represji PRL a ponadto służyli oni drugiemu okupantowi, który sprowokował wybuch Powstania i w znaczny sposób przyczynił się do zniszczenia Warszawy i porażki Powstania Warszawskiego.

  •  

   Zmartwię Cię, bo to samo robiła Armia Krajowa na Nowogródczyźnie przeciwko sowieckim partyzantom (zresztą nie tylko na Nowogródczyźnie), jak i część polskich samoobron na Wołyniu. Czy to też są kolaboranci nazistów?

   @George_Patton: tak, kolaborant to ktoś, kto kolaboruje. Your point?

   Co do poparcia ONR dla Hitlera przed wojną, to pragnę przypomnieć, że prasa sanacyjna również nie raz ciepło wyrażała się o Hitlerze

   No, i? Nie uważam sanacji za "tych dobrych". Głupota sanacji w polityce międzynarodowej spowodowała tak ogromne straty Polski w 2 WŚ (proporcjonalnie największe na świecie - 1/6 populacji, do tego 50 lat okupacji po "wygranej" wojnie). Zamist wybrać jednego z 2 sąsiadów wybrali wojnę z wszystkimi i sojusznika za morzem.

   Hitler przed wojną akurat niewiele różnił się od rządów przedwojennych

   Pomijając takie drobnostki, jak zamordowanie kilkudziesięciu tysięcy obywateli własnego państwa, i wygnanie setek tysięcy - to rzeczywiście, niewiele :)

   Swoją drogą fajnie widać pomieszanie z poplątaniem w Twojej głowie w tych 2 sąsiednich zdaniach:

   Takie były warunki początków konspiracji, że ludzie łapali się gdzie mogli by walczyć z okupantem i ich przynależność do konkretnej organizacji nie świadczy o poglądach politycznych.

   mam w dupie Armię Ludową i tak pluję im na groby

   Plujesz na groby ludzim, którzy łapali się gdzie popadnie walczyć z wrogiem Polski :) Brawo.

   +: bombastick, r...o +1 inny
  •  
   G...........n

   0

   @tell_me_more: Nie, nigdzie się nie mylę. Rok 1939 (wtedy np. bohaterowie "Kamienie na szaniec" wstąpili do PLAN), a rok 1944 to co innego. Po pierwsze, w 1944 roku Armia Krajowa miała struktury praktycznie wszędzie, po drugie było już wiadomo co się dzieje na Kresach Wschodnich, jak i co stało się w Katyniu. Dlatego też przynależność do Armii Ludowej w tym okresie równała się z poparciem dla okupanta, capiche?

   Poza tym nie manipuluj i nie sugeruj mi porównania nieszkodliwej PLAN do Armii Ludowej.

   No ale czy II RP znacznie się różniła? Wsadzano ludzi do Berezy Kartuskiej, odpowiednika przedwojennego Dachau, przeciwnicy władzy znikali w niewyjaśnionych okolicznościach, a niektóre mniejszości były bardzo mocno prześladowane. Hitler przed wojną był akurat bardzo stonowany w porównaniu do tego co zaczęło się dziać od 1939 roku.

  •  

   No ale czy II RP znacznie się różniła? Wsadzano ludzi do Berezy Kartuskiej, odpowiednika przedwojennego Dachau, przeciwnicy władzy znikali w niewyjaśnionych okolicznościach, a niektóre mniejszości były bardzo mocno prześladowane.

   @George_Patton: nie będę bronił sanacji, bo to skurwiele byli, i do tego głupi. Ale nie mordowali tysięcy ludzi, a Hitler robił to już przed wojną, więc jednak nie jest to ten sam kaliber.

   Rok 1939 (wtedy np. bohaterowie "Kamienie na szaniec" wstąpili do PLAN), a rok 1944 to co innego

   No ale Baczyński umarł w 1944, a nie w 1939, więc nie są to "początki konspiracji".

   po drugie było już wiadomo co się dzieje na Kresach Wschodnich, jak i co stało się w Katyniu.

   Wiadomo było, że ktoś tak twierdzi, ale jak ludzie z Warszawy mieli to sprawdzić? Niektórzy myśleli, że to propaganda Niemców. Co nie znaczy, że kochano sowietów.

   Dlatego też przynależność do Armii Ludowej w tym okresie równała się z poparciem dla okupanta, capiche?

   No jak równała się, jak się nie równała? Kilkaset członków Armii Ludowej walczyło w PW wbrew rozkazom. To byli zwykli ludzie, wstąpili, gdzie się dało, jak byli socjalistami, to nie było im po drodze z AK, a chcieli walczyć za Polskę.

  •  
   G...........n

   +1

   nie będę bronił sanacji, bo to skurwiele byli, i do tego głupi. Ale nie mordowali tysięcy ludzi, a Hitler robił to już przed wojną, więc jednak nie jest to ten sam kaliber.

   @tell_me_more: Ale ja nie napisałem, że pomiędzy III Rzeszą a Sanacją można postawić znak równości. Metody sprawowania władzy były natomiast podobne.

   No ale Baczyński umarł w 1944, a nie w 1939, więc nie są to "początki konspiracji".

   Chyba nie zrozumiałeś kontekstu, bo wtedy mówiłem o ARMII LUDOWEJ a nie o PLAN. Zresztą ramieniem zbrojnym PLAN była Polska Armia Ludowa, z którą NSZ pomimo wcześniejszego sceptycznego podejścia współpracowały w trakcie Powstania Warszawskiego w trakcie walk w Śródmieściu, więc nie pierdol, że się tak wyrażę.

   Wiadomo było, że ktoś tak twierdzi, ale jak ludzie z Warszawy mieli to sprawdzić? Niektórzy myśleli, że to propaganda Niemców. Co nie znaczy, że kochano sowietów.

   Mogli to sprawdzić bo informacje o aresztowaniach żołnierzy AK na Kresach były w Warszawie dobrze znane. Tak samo jak mord w Katyniu i to nie z relacji niemieckich, a również polskich, np. Mackiewicza.

   No jak równała się, jak się nie równała? Kilkaset członków Armii Ludowej walczyło w PW wbrew rozkazom. To byli zwykli ludzie, wstąpili, gdzie się dało, jak byli socjalistami, to nie było im po drodze z AK, a chcieli walczyć za Polskę.

   Nie, oni nie chcieli walczyć za Polskę, a za "polskę ludową". W 1944 roku było mnóstwo organizacji o różnych profilach, które chciały walczyć za Polskę, min. wspomniana lewicowa PAL. Armia Ludowa była zaś antypolska i działała na podstawie wytycznych z Kremla, które nie uwzględniały interesu polskiego, a wyłącznie radziecki.

   +: cmov
  •  

   @tell_me_more: co to za stek bzdur?

   73 lata później na ulicy Miodowej - tuż obok miejsca, gdzie zginął Baczyński - płoną race, a ONR wrzeszczy "znajdzie się kij na lewacki ryj". Teoretycznie to przemarsz ku czci bohaterów powstania. W praktyce - demonstracja nienawiści do "lewaków". Pewnie nawet nie wiedzą, że w szeregach AK walczyły tysiące "czerwonych", a na czele politycznej reprezentacji Państwa Podziemnego stał socjalista, towarzysz Kazimierz Pużak...
   Pewnie autor nie wie że w postaniu walczyły oddziały NSZ czyli organizacji zrzeszających byłych członków ONR.

   W ostatnich latach skrajna prawica próbuje ukraść tradycję Armii Krajowej. To kpina z historii. W szeregach AK nie było miejsca dla przedwojennych fanów Hitlera. Zygmunt Zaremba, jeden z przywódców podziemia, pisał o nich wprost: "Wyznawali ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu. Tak samo jak komuniści, i z podobnych powodów, zostali postawieni poza nawias Polski Podziemnej"...
   J.W. Jeśli uznać że ONR było faszystowskie to jak najbardziej w powstaniu walczyli byli członkowie ONR. Część NSZ jak i innych organizacji zrzeszających narodowców a więc ONR została później scalona z AK.

   Ręce opadają, gdy - w rocznicę powstania - brunatne bojówki wymachują rasistowskim symbolem krzyża celtyckiego. Pierwszego sierpnia tacy ludzie powinni schować się ze wstydu, a nie defilować po ulicach Warszawy. Ich tradycja to przecież nie Armia Krajowa. Raczej - szmalcownicy i kolaboranci gestapo....
   Kolejne bzdury - krzyż nie jest symbolem rasizmu a fakt kolaboracji nie był związany z żadnymi poglądami.

   Co zrobiłby Baczyński, gdyby natknął się na bandę agresywnych nacjonalistów? Nie musimy zgadywać. Ze wspomnień kolegów Baczyńskiego wiemy, jak reagował na przemoc i antysemityzm przedwojennych ONR-owców. Był znany z tego, że stawał w obronie słabszych, prześladowanych. I reagował czynnie. Pięścią...
   Czyli antifa - mająca znamiona organizacji terrorystycznej. Pogratulować popierania czegoś takiego.
   Aa - nie doczytałem - to tekst naszego Marksisty. Powinien również wiedzieć że w tamtych czasach socjalizm to nic innego jak komunizm. No chyba że tu również jest przekłamanie a ja konkretnych poglądów Baczyńskiego nie znam. Ale jawne wspieranie mogłoby mu zaszkodzić. Niech się douczy historii bo aż razi tyle przeinaczeń i naciągania faktów pod własną ideologie.

   +: cmov
  •  

   @ediz4:

   Pewnie autor nie wie że w postaniu walczyły oddziały NSZ czyli organizacji zrzeszających byłych członków ONR.

   Artykuł jest o tym, że ONR próbuje zawłaszczyć powstanie, wykrzykując na manifestacjach w jego rocznicę hasła antysocjalistyczne, podczas, gdy w powstaniu walczyli socjaliści. ONR nie stanowiło nawet większości powstańców.

   krzyż nie jest symbolem rasizmu

   Zależy, jaki krzyż. https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_celtycki#Wykorzystanie_przez_ruchy_rasistowskie

   Czyli antifa - mająca znamiona organizacji terrorystycznej

   Podobnie, jak ONR :) Jedni warci drugich.

   Powinien również wiedzieć że w tamtych czasach socjalizm to nic innego jak komunizm.

   I pewnie dlatego partie socjalistyczna i komunistyczna w Niemczech (które razem miały więcej głosów, niż NSDAP, przynajmniej na początku) nie poszły do wyborów razem i zawzięcie się zwalczały. :)

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Socjaldemokratyczna_Partia_Niemiec#Walka_z_nazistami

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Komunistyczna_Partia_Niemiec#Dzia.C5.82alno.C5.9B.C4.87_w_III_Rzeszy

   Współpracę z SPD utrudniało również przyjęcie przez partię ocen Międzynarodówki Komunistycznej uznających socjaldemokrację za socjalfaszyzm

   To właśnie kłótnie tych dwóch partii doprowadziły do wygranej NSDAP.

   Niech się douczy historii bo aż razi tyle przeinaczeń i naciągania faktów pod własną ideologie.

   Czego i Tobie życzę :)

  •  

   @tell_me_more:

   Artykuł jest o tym, że ONR próbuje zawłaszczyć powstanie, wykrzykując na manifestacjach w jego rocznicę hasła antysocjalistyczne, podczas, gdy w powstaniu walczyli socjaliści. ONR nie stanowiło nawet większości powstańców...
   No spoko ale nikt nie zabrania socjalistom (pomijac komuchów z sierpem i młotem) iść w pochodzie. ONR ma takie samo prawo sobie tam demonstrować jak inni. Ten nieziemski ból dupy że własnie ONR potrafi zorganizować ludzi jest śmieszny - niech Zandberg skrzyknie ludzi i zrobi większy pochód.

   Zależy, jaki krzyż...
   Wiesz, bekon dla muzułmanów jest gorszy od takiego krzyża. Jak ktoś chce coś widzieć to zobaczy wszędzie. Oficjalnie krzyż celtycki nie jest u nas zabroniony.

   Podobnie, jak ONR :) Jedni warci drugich...
   ONR terrorystami ale nawet jakby przyjąc że tak to popierasz moje zdanie nt tego tekstu.

   I pewnie dlatego partie socjalistyczna i komunistyczna w Niemczech (które razem miały więcej głosów, niż NSDAP, przynajmniej na początku) nie poszły do wyborów razem i zawzięcie się zwalczały. :)...
   Co dziwnego w tym że nazizm i komunizm się razem zwalczały? Jeden totalitaryzm nie lubi drugiego.

   Czego i Tobie życzę :)...
   W którym miejscu napisałem nieprawdę historyczną?

   +: cmov
  •  

   @tell_me_more Gratuluję, że tak merytorycznie i wytrwale walczysz. Dobra robota

  •  

   Co dziwnego w tym że nazizm i komunizm się razem zwalczały? Jeden totalitaryzm nie lubi drugiego.

   @ediz4: nie przeczytałeś. socjaliści i komuniści się zwalczali nawzajem, i zwalczali nazistów. 3 strony. Więc nieprawdą jest Twoje twierdzenie, że socjalizm = komunizm w tamtych czasach.

  •  

   @tell_me_more: Nazizm to narodowy socjalizm z odchyłami. W założenia ma wpisany walkę z komunizmem. Z opisu Baczyński to komunista choć nie doktoryzowałem się z jego poglądów. Być może był zwykłym socjalistą ale niech Zandberg wtedy nie nazywa go lewakiem.

   +: cmov
  •  

   Nazizm to narodowy socjalizm z odchyłami.

   ONR był więc lewacki :) Jak zwał, tak zwał - ale bądźmy konsekwentni.

   Być może był zwykłym socjalistą ale niech Zandberg wtedy nie nazywa go lewakiem.

   @ediz4: w tym cały problem, że dziś każdy, kto się w czymkolwiek nie zgadza z Tobą - to "lewak". Patrz Soros, który pół życia finansował opozycję przeciwko ZSRR, czy Komorowski, który za komuny siedział za manifestacje patriotyczne w dzień niepodległości.

  •  

   @tell_me_more:

   ONR był więc lewacki :) Jak zwał, tak zwał - ale bądźmy konsekwentni...
   co?

   w tym cały problem, że dziś każdy, kto się w czymkolwiek nie zgadza z Tobą - to "lewak"...
   dla mnie nie, więc walczysz z chochołem.

   Patrz Soros, który pół życia finansował opozycję przeciwko ZSRR, czy Komorowski, który za komuny siedział za manifestacje patriotyczne w dzień niepodległości....
   To że ktoś kiedyś miał określone poglądy nie oznacza że teraz ma identyczne.

   +: cmov
  •  

   > ONR był więc lewacki :) Jak zwał, tak zwał - ale bądźmy konsekwentni...

   co?

   @ediz4:

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_Narodowo-Radykalny

   Wewnątrz Falangi trwała dyskusja na temat systemu demokratycznego, część działaczy opowiadała się przeciw liberalnej demokracji inni natomiast uważali że systemem demokratycznym są ustroje faszystowskich Włoch oraz Niemiec i opowiadali się za takim systemem, jednym z przedstawicieli tego nurtu był Kazimierz Hałaburda który w broszurze „Za czy przeciw demokracji” pisał, czemu monopol na używanie nazwy demokracja ma mieć akurat Blum czy Lloyd George, a nie na przykład Mussolini czy Hitler

   W skrócie - chcieli polskiego narodowego socjalizmu, tylko żeby to się nazywało jakoś inaczej, bo socjalizm to Żydzi :).

   Mi tam obojętne - nazywaj ich prawakami albo lewakami, ale jeśli Hitler był lewakiem, to ONR Falanga też.

   +: Andreth
  •  

   @tell_me_more: Ale Ty wiesz że podział lewica - prawica to obecnie podział liberałowie- konserwatyści. A więc obecne ONR to prawica. Lewacki oznacza skrajną lewicę a więc socjalizm a nawet komunizm + liberalizm obyczajowy a więc róbta co chceta. Mieszasz pojęcia. A nazisci i faszysci czerpali zarówno z lewicy jak i z prawicy chodź bliżej im do prawicy.

   +: cmov
  •  

   Lewacki oznacza skrajną lewicę a więc socjalizm a nawet komunizm + liberalizm obyczajowy a więc róbta co chceta.

   @ediz4: "skrajną lewicę, a więc socjalizm, a nawet komunizm"? Chodziło Ci chyba o sam komunizm, bo socjalizm to lewica lite. Da się być w ogóle lewicowcem nie będąc nawet socjalistą?

   Poza tym ok - może być i taka definicja. Tylko w takim razie "lewactwa" praktycznie w UE i w Polsce nie ma. Ani Soros, ani te straszne NGO, ani Niemcy, ani Skandynawia, ani Francja nie są "skrajnie lewicowe". Już nie mówiąc o PO, Nowoczesnej, Gazecie Wyborczej, czy TVN.

  •  

   @tell_me_more:

   "skrajną lewicę, a więc socjalizm, a nawet komunizm"? Chodziło Ci chyba o sam komunizm, bo socjalizm to lewica lite. Da się być w ogóle lewicowcem nie będąc nawet socjalistą?...
   Oczywiście - taki Palikot na początku był w miarę wolnorynkowy. Jako że podział jest ze względu na światopogląd to była to lewica.

   Poza tym ok - może być i taka definicja. Tylko w takim razie "lewactwa" praktycznie w UE i w Polsce nie ma. Ani Soros, ani te straszne NGO, ani Niemcy, ani Skandynawia, ani Francja nie są "skrajnie lewicowe". Już nie mówiąc o PO, Nowoczesnej, Gazecie Wyborczej, czy TVN...
   Hmm. Skandynawowie to socjalizm + liberalizm obyczajowy, Niemcy jak i inne kraje zachodu podobnie. Poglądów Sorosa nie znam z podejrzewam że jest podobnie bo gorąco popiera zasiłki i wspiera organizacje lewicowe. PO to centrum, Nowoczesna centrolewica więc część ich posłów pasuje pod tą definicje - tym bardziej że nawet nie chcą likwidacji 500+. Gazeta wyborcza i TVN jak wyżej choć ciężej sklasyfikować - bardziej sama lewica.

   +: cmov

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement