•  

Znajomy studiuje medycynę. Jako że on jak i kilku jego kumpli ze studiów są fanami Elona Muska, to podpytywali nieraz wykładowców, co sądzą o szansach powodzenia wyprawy na Marsa. I co się dowiedzieli:
    a) Nie ma szans, żeby po tak długiej podróży astronauci nie zmarli na raka w ciągu kilku lat po opuszczeniu Ziemi - zwłaszcza, że promieniowanie kosmiczne na Marsa jest podobno kilkukrotnie wyższe, niż zakładano do niedawna.
    b) Rak to nawet nie jest największy problem - większe zagrożenie stanowi prawdopodobna całkowita utrata wzroku lub jego drastyczne pogorszenie na skutek promiewania, no a ślepcy w kosmosie wiele nie zdziałają.
    Tyle polscy lekarze na ten temat.
    #polska #medycyna #elonmusk #spacex #mars

•  

@grafikulus: Absolutnie nie sprzeciwiam się ich zdaniu, w końcu to specjaliści w swojej dziedzinie, a ja się na tym nie znam. Jednak warto pamiętać, że zdaje się w latach 30., 40 lub 50. XX wieku fizycy twierdzili, że nie da się osiągnąć pierwszej prędkości kosmicznej, a co za tym idzie opuścić pola grawitacyjnego Ziemi. Nie wiemy, co będzie za 20-30 lat, jakie metody ochrony astronautów zostaną wymyślone.

•  

@Filodendron: Za 20-30 lat kto wie, ale Elon mówił o 2020 nawet...

•  

@Filodendron: pierwsza prędkość nie pozwoli na oddalenie się od Ziemi. Druga pozwala.

•  

@grafikulus: Na której uczelni są specjaliści/zajęcia z medycyny kosmicznej?

•  

Elon mówił o 2020 nawet...

@grafikulus: Nigdy nie wiadomo, co zostanie wymyślone jutro, choć mogło być to zwykłe zagranie pod inwestorów.

Ogólnie chodzi mi o oto, że mówienie, że coś n i g d y nie będzie możliwe jest trochę ryzykowne, bo nie wiemy, co zostanie wymyślone w przeszłości.

pierwsza prędkość nie pozwoli na oddalenie się od Ziemi. Druga pozwala.

@gwynebleid: Masz rację, pomyliłem się. Nie mogę już poprawić. Dzięki.

•  

@grafikulus: @Filodendron: @Kajmel: Im dłużej organizm jest wystawiony na promieniowanie kosmiczne tym gorzej. Dlatego też podróż na Marsa ma trwać 3 miesiące a nie 6 miesięcy, które były omawiane w planach NASA. Na samym statku można zainstalować odpowiednie do tego osłony (z pewnością przyda się tu doświadczenie zebrane podczas misji na ISS i jej budowy). Jak już na samego Marsa astronauci dotrą to logiczne jest, że nie będą tam mieszkali pod gołym niebem wystawieni na wszelkie warunki atmosferyczne i promieniowanie. Specjalnie zaprojektowane do tego habitaty i jak sam Elon kiedyś wspominał, że na Marsie można a nawet trzeba będzie na początku mieszkać pod ziemią (The Boring Company ( ͡° ͜ʖ ͡°)).

A no i to nie jest tak, że SpaceX wyśle ludzi i wszystkim się na miejscu zajmie. To ma być kooperacja wielu prywatnych firm więc warto przyglądać się poczynaniom innym, którzy razem ze SpaceX spełnią największe marzenie ludzkości. Więcej dowiemy się 29 września na Internatioan Astronautical Congres w Adelaide

A zapomniałam dodać bo ktoś wspominał o 2020. W 2020 ma lecieć bezzałogowy statek

•  

@Filodendron:

polscy lekarze
      klasycznie, jak trzeba ciężarnej albo małemu dziecku podać lek to każdy ucieka z krzykiem na drugą stronę szpitala, ale żeby popierdolić sobie słodko o czymś o czym się nie ma zielonego pojęcia to każdy pierwszy do referowania czasopisma focus.:D. Jeszcze powiedz że to opinia chirurga albo ortopedy, bo oni zwykle są tacy wyrywni.
      Na poważnie: to są rzeczy do omówienia przez wielospecjalistyczną grupę ekspertów, bo należy do tego dodać możliwości techniczne ochrony.

•  

zwykłe zagranie pod inwestorów.

@Filodendron: kto inwestuje w lot na Marsa? Na razie Musk wydaje własne pieniądze a reszta marudzi.

•  

zwykłe zagranie pod inwestorów.

@Filodendron: Pod jakich inwestorów?

•  

@OCISLY: red dragona przypadkiem nie odwołali?

•  

@beliver: Poleci coś większego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

OCISLY - Of Course I Still Love You (Marmac 304) – “Oczywiście, że wciąż cię kocham” – Pseudonim barki ustawianej na Atlantyku, służącej jako lądowisko dla pierwszego stopnia rakiety. Następca JRTI.
      ISS - International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jestem botem

pokaż spoiler s[OCISLY;ISS;]e

•  

@OCISLY: jest jakieś konkretne info?

•  

@beliver: Ma ponoć lecieć bezzałogowy ITS. Mniejszy od tego, który był pokazywany w zeszłym roku

•  

@JRtI: Fajne. :) Niektórzy lubią po prostu krytykować, tak tylko żeby skrytykować, tak mi się zdaje.

•  

Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ITS - Interplanetary Transport System (see MCT)
      JRtI - Just Read The Instructions, Pacific landing ~~barge~~ ship

Jestem botem

pokaż spoiler s[ITS;JRtI;]e

+: Freakz
    •  

@OCISLY: w 2-3 lata chcą stworzyć nową rakietr, dodatkowo jeszcze teraz ulepszając f9 + potem FH.
      Wyczuwam Elon Standard Time( ͡° ͜ʖ ͡°), patrząc na to jak z FH się bawili

+: Freakz
    •  

@grafikulus: jak ktos wydaje miliardy na rakiety i miliony na astronautów to raczej chciałby żeby trochę pożyli.

•  

@grafikulus:
      - To by nie był pierwszy raz, kiedy specjaliści mówili Muskowi, że coś jest niemożliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
      - Co to znaczy, że coś jest niemożliwe? Który naukowiec w ogóle tak mówi?
      - Lekarze, którzy wypowiadają się na temat warunków życia w przestrzeni kosmicznej? Bardzo wąska specjalizacja. Są, jak rozumiem, również inżynierami fizyki i znowu - bardzo utalentowanymi naukowcami - którzy już teraz wiedzą, że odpowiednich osłon np. skonstruować się nie da i nigdy nie będzie dało?
      - SpaceX bardzo poważnie podchodzi do tematyki promieniowania w kosmosie, a dotychczasowe ich osiągnięcia świadczą o tym, że coś tam mogą wiedzieć na temat tego, czym się zajmują.

"Kolega studiuje i pytał profesora" - taaaaa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@baran_ofiarny ale głupoty piszesz mireczku o polskich lekarzach... Niemniej z tym na poważnie się zgadzam.

•  

@pepone: Z tego co widzę jesteśmy na podobnym etapie kariery zawodowej, być może mamy inne doświadczenia. Z mojego jako stażysty wynika że lekarze jako grupa mają skłonność do wypowiadania się na przeróżne, najbardziej nawet odległe od profesji tematy przyjmując fałszywą pozycję autorytetu (i opowiadając nierzadko brednie), a jednocześnie gdy w grę wchodzi jakakolwiek najmniejsza odpowiedzialność na polu medycznym to każdy wycofuje się na pozycję swojej specjalizacji i ani kroku dalej, hejże 'nie moja sprawa, skierowanie na konsultacje do specjalisty od lewej nogi'. Może to cecha ogólnoludzka, ale dla mnie ta sprzeczność była i jest uderzająca.

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Właśnie wymyśliłem wzór na wygryw. Dodajesz swój wzrost w cm do długości beniz, jak wyjdzie ponad 2 metry to jesteś akceptowalny, jak poniżej to przykro mi.

205cm here

odpowiedzi (34)

Po raz pierwszy od stosunkowo dawna byłem na randce. Spotkaliśmy się w wyznaczonym miejscu, zamówiłem taksówkę i pojechaliśmy na rynek. Poszliśmy do restauracji, zamówiliśmy jakieś przystawki i dania główne, zapytałem czy ma ochotę na jakiś alkohol, odmówiła, więc zamówiliśmy dzbanek wody. Rozmowa nawet się kleiła, coś się tam pośmialiśmy. Zjedliśmy i wyszliśmy pospacerować po rynku głównym. Jako że było dość zimno, zaproponowałem grzane wino. Odmówiła również i tym razem, zapytałem czy jest jakiś specjalny powód, na co oznajmiła że jest w ciąży. Wydałem kilka stówek, a ona dopiero teraz o tym mówi, przecież znaliśmy się już jakiś czas wcześniej ¯\_(ツ)_/¯

pokaż spoiler wygląda na to, że nasza córka będzie miała rodzeństwo.

#logikarozowychpaskow
    #heheszki
    pokaż całość

odpowiedzi (9)

najbardziej lubię palić na przystanku i ostatniego bucha wydmuchnąć już w środku autobusu

odpowiedzi (12)