Wpis z mikrobloga

#budostory - zdjęcia z historią

22 lipca 1944 roku, wojna na Pacyfiku. Amerykańskie lekkie bombowce A-20 Havoc przeprowadzają atak na japońską bazę w Kokas, w Papua-Nowej Gwinei. Jedna z maszyn zostaje trafiona ogniem obrony przeciwlotniczej i pikuje w dół. Ułamek sekundy po zrobieniu zdjęcia samolot rozbił się, załoga zginęła. Lotnicy z A-20 widocznego obok nawet tego nie zauważyli, skupieni na swoim zadaniu i unikach przeciwko ogniowi nieprzyjaciela. Zdjęcie robione z kolejnego A-20. W czasie wojny zbudowano 7500 maszyn tego typu. W komentarzu moment uderzenia samolotu w wodę.

#historia #historiajednejfotografii #iiwojnaswiatowa #wojsko #samoloty #fotografia
Pobierz
źródło: comment_tuSkk0R2Q8173NCuCgZYs4nP4nzLvI9Q.jpg
  • 15
@Vasek: ale tu już wchodzisz na przysłówki. Telewizję się ogląda, a jezioro można obejść. Pikowanie wprawdzie w internetowym słowniku jest określone w dół, ale tam też ludzie komentują, że to słaba definicja. Słowo pochodzi od angielskiego "peak", które samo w sobie nie ma zwrotu do góry ani w dół. Z resztą pewnie z tego powodu zasadniczo pikowanie w języku polskim w tym sensie jest już często określane jako archaizm i raczej
Słowo pochodzi od angielskiego "peak",


Co?

które samo w sobie nie ma zwrotu do góry ani w dół.


Co? Peak nie ma 'zwrotu' w górę?

@Hans_Olo: peak to szczyt. Jakoś mi się nie widzi skojarzenie szczytu z czymś co skierowane jest ku dołowi, więc skąd wziąłeś pochodzenie od słówka 'peak'?

Podsumowując, nie ma czegoś takiego jak 'pikować w dół', jest pikować lub nurkować. Analogicznie nie cofamy się do tyłu.

Świeca to
Grammar nazi won xD
A tak na serio- staram się pisać poprawnie, ale polonistą nie jestem. Sam się zastanawiałem nad tym pikowaniem, ale pomyślałem, że #!$%@? tam, nikt pewnie nie zwróci uwagi xD
Ehh, mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@peszmerd: Ok, składam broń. Przyznam szczerze, że zapamiętałem tak sobie z lekcji angielskiego na studiach na temat wykresów i widocznie podręcznik zawierał tutaj błąd merytoryczny. Moje życie właśnie się odmieniło ( ͡° ͜ʖ ͡°).