Wpis z mikrobloga

Proszę o pomoc w podłączeniu lampy i dwu przyciskowego włącznika, miesiąc prób i błędów i mam dość
W ścianie są 3 kabelki: brązowy, niebieski, i żółto-zielony - w nim jest prąd
Na ścianie przy lampie są również 3 kabelki, brązowy, niebieski, żółtozielony, brak prądu we wszystkich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lampa: z 4 żarówkami, włącznik 2 przyciski jak na zdjęciu
Kiedyś się brałem za podobną rzecz, nie poradziłem sobie a elektryk zrobił to w 2 minuty, podejrzewam że trzeba jakieś mostki zrobić? Nie mam wiedzy na ten temat

Który kabelek do której dziurki we włączniku też bym się chętnie dowiedział od fachowca, bo dziwi mnie świecenie próbówki z żółto-zielonego kabelka przy ścianie

#elektryka #pomocy #elektronika
Pobierz IDinduNuffin - Proszę o pomoc w podłączeniu lampy i dwu przyciskowego włącznika, mies...
źródło: comment_eejQ2vKHId0n7TLfVONLjInSds6H09fe.jpg
  • 17
@IDinduNuffin: Pewnie we włączniku masz fazę puszczoną żółto-zielonym, a dwa pozostałe idą do lampy. Połącz ze sobą wszystkie trzy przy włączniku i sprawdź gdzie pojawi się faza na suficie (jeśli pojawi się na dwóch żyłach, to trzecia pewnie będzie neutralnym). Uwaga - może jebnąć jeśli jakimś cudem we włączniku będziesz miał neutralny lub ochronny.
@IDinduNuffin 1. Ktoś coś Panu #!$%@?ł...
2. Ta lampka nie ma zrobionych dwóch sekcji, więc podłączając ja jak jest, nie wykorzystasz podwójnego włącznika. Da się to latwo zrobic, ale może nie rób tego sam;-) zamontuj pojedynczy.
3. Z tego powodu, ze kupienie przewodu o prawidłowych kolorach do instalacji oświetleniowych wymaga odrobiny zachodu niestety znaczącą większości tych instalacji w Polsce jest zrobiona wbrew wszystkim normom.

Ale pomimo tego do wyłącznika nikt o zdrowych
@Ciasto_hirol: powiedzmy że mam pojedynczy włącznik, spróbuje korki wyłączyć i nimi sprawdzić czy nie #!$%@?, podłączyć żółto-zielony (tu faza) z niebieskim czy brązowym na włączniku? i wtedy sprawdzę fazę na ścianie przy lampie na chłopski rozum ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Lampę połącz tak aby kolory się zgadzały. Weź żarówkę, przylutuj dwa kabelki, zaizoluj. Teraz dotykaj kabelkami z żarówki przewodów we włączniku. W jednym z połączeń może wybić różnicówkę (ale wątpię) a w jednym będzie lampa i żarówka troszku świecić. Tutaj masz połączyć łącznik. Jak nie masz drugiej lampy to jednobiegunowy.
nie mam pojęcia w takich sprawach jak lutowanie itp, no i szczerze mówiąc boję się przykładać cokolwiek innego niż probówka do prądu
zamieniłbym kable, fazowy na uziemienie jedynie, skoro w uziemieniu jest prąd? jednak tu piszą żeby tego nie robić więc nie będę kombinował

dziwne, bo przy balkonie mam ten sam mechanizm co w łazience, puszka, z puszki do włącznika oraz do lamp balkonowych, i tu prąd jest w brązowym (świecąca probówka),