Wpis z mikrobloga

Kiedy Ukraińcy zwrócą nam Ossolineum? Na oficjalnej stronie Zakładu można wyczytać, że przetrzymują 70 % przedwojennych zbiorów. Jest to dla mnie niesamowity skandal, jakie dla nich ma to znaczenie, że nie chcą nam tego od 20 lat oddać? Tacy sojusznicy, żenada. Było wczoraj znalezisko, o przechowywanej w Polsce Berlince, na punkcie której Niemcy do tej pory bóldupią i chcą żeby im oddać. Prawda jest taka, że każdy normalny Polak wolałby mieć w kraju zbiory Ossolineum niż bezwartościowe dla polskiej kultury niemieckie woluminy. Skoro Ukraina ma nas w dupie to czemu nie dogadamy się z Niemcami - chcecie Berlinkę to wpłyńcie na waszego klienta żeby oddał nam Ossolineum, a wtedy pogadamy. Dodam jeszcze, że pikanterii dodaje fakt, że w Warszawie jest przechowywane archiwum Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki, najstarsza ukraińska instytucja naukowa powstała w 1873 roku. Ukraińcy zamiast ją odzyskać, wolą na złość nam przetrzymywać Ossolineum. Przecież to turanizm w czystej postaci.

#ukraina #niemcy #historia
  • 22
@dertom: Zasada, weź mnie nie rozśmieszaj. Przeczytałem ten wątek, oczywiście @szurszur manipuluje, że Ukraińcy mają do nas pretensje o te zbiory Szewczenki. Nie raz im proponowano wymianę przecież, a oni zamiast przystać i odzyskać coś swojego wolą na złość nam przetrzymywać nasze dobra kultury. Chcą być naszym sojusznikiem, a mają nas w dupie nawet w takich pryncypialnych dla nas kwestiach. Taka prawda.
czywiście @szurszur manipuluje, że Ukraińcy mają do nas pretensje o te zbiory Szewczenki.


@Justycjariusz: Jedyną osoba jaka manipuluje to Ty zarzucajac to mnie. Przedstawiłem tylko fakt, że w krajach byłego ZSRR widac czasem narzekania na to, że coś Polacy zabrali i trzymaja u siebie. To jest tylko zaprezentowanie stanu faktycznego.
@szurszur:

W krajach byłęgo ZSRR tęz maja czasem pretensje o wywiezione zbiory ich kultury. Wiem, że sa w Polsce jakieś rekopisy Szewczenki.


Aha. W jednym zdaniu, że coś zabraliśmy, w drugim piszesz o rękopisach Szewczenki sugerując, że to właśnie jest przykład takie bezeceństwa z naszej strony. A nie jest to prawdą, bo Ukraińcy po prostu nie chcą wymienić się za zbiory Ossolineum. Trudno to zrozumieć, czemu tak postępują.
@Justycjariusz: Napisałem, że w byłym ZSRR tez sa takie pretensje. To jest prawda, bo widziałem takie teksty w różnych krajach i tylko o tym informuję.
Nie mam żadnej wiedzy, że oni nie zwracają sie o zwrot, więc jak niby mogłem manipulować?
Powtarzam - manipulujesz Ty.
@Balcar: A co to ma do rzeczy, czy udostępniają czy nie? Niemcy jakoś ciągle przeżywają Berlinkę i jakby mogli to by pewnie siłą nam zabrali. Ossolineum nie jest to żadne polonica bo nie jest to łup wojenny, tylko zwykłe złodziejstwo w warunkach niby pokojowej cesji terytorium. Kolejny z serwilistyczną postawą.

@szurszur: A w moim odczuciu manipulujesz Ty. Dałem Twój cytat, każdy sam wyrobi sobie zdanie. Widziałeś takie teksty to napisz
A w moim odczuciu manipulujesz Ty. Dałem Twój cytat, każdy sam wyrobi sobie zdanie


@Justycjariusz: No własnie dałes mój cytat sprzed kilku miesięcy w którym stwierdzam, że takie pretesje sa w byłym ZSRR. Sa i nawet kiedyś dodawałem program z rosyjskiej tv (ponad rok temu chyba).
Jak mogłem niby manipulować skoro pierwszy raz widze w Twoim wpisie (już pomijam, że bez źródłeł), że oni nie chcą sie wymieniać?
Nadal czekam, aż
No własnie dałes mój cytat sprzed kilku miesięcy w którym stwierdzam, że takie pretesje sa w byłym ZSRR. Sa i nawet kiedyś dodawałem program z rosyjskiej tv (ponad rok temu chyba).


@szurszur: Dalej czekam, na napisanie co takiego wisimy dla krajów byłego ZSRR, bo póki co to jest klasyczne z twojej strony pitu pitu, że kiedyś coś tam dodawałem i tam napisałem, tam racja moja jest wyłożona. No fajnie, nie zamierzam
a mimo to w tamtym wpisie jasno zasugerowałeś, że to jest taki przykład czegoś czego my oddać nie chcemy.


@Justycjariusz: Nie sugerowałem tego. Napisałem wyraźnie, że nie wiem jak wyglada sytuacja z tymi roszczeniami a my to mamy. Także zarzucanie nam bezeceństwa to Twój wymysł niczego takiego w moim wpisie nie było.

Poza tym przyznajesz się, że nie wiedziałeś, że Ukraińcy nie chcą wymienić się na archiwum Szewczenki,


"Przyznajesz się" to
@szurszur: Wolałbym dyskutować merytorycznie, ale skoro już dostałeś źródło i dowód, że Ukraińcy odgrywają turanistów to wolisz w ogóle się do tego nie odnieść. Klasyka! Chylę czoła mistrzu xD

Nie sugerowałem tego. Napisałem wyraźnie, że nie wiem jak wyglada sytuacja z tymi roszczeniami a my to mamy. Także zarzucanie nam bezeceństwa to Twój wymysł niczego takiego w moim wpisie nie było.

vs

W krajach byłęgo ZSRR tęz maja czasem pretensje o
@Justycjariusz: Ty i merytoryczne dyskusje? Przeciez ataki na mnie oparłeś o wymyslone tezy co udowodniłem powyżej.

wszak w kolejnym zdaniu padła sugestia, że przetrzymujemy archiwa Szewczenki.


@Justycjariusz: Napisałem, że rekopis jest w Polsce. Jeżeli jest to mam racje, bo to napisałem. Słowa o bezeceństwach i przetrzymywani sam mi przypisujesz. I znowu ten sam scenariusz - wymyslasz coś co ktoś napisał i to obalasz. Nie ocen9iałem tu czy coś jestęsmy winni
@szurszur: Dosyć odpisywania z mojej strony, bo ciągle będziesz kręcić się wokół tego, że wprost czegoś nie napisałeś. Jasno wyłożyłem Twoje manipulacje, szkoda mojego wysiłku by się powtarzać. A i oczywiście znowu totalna ignorancja na fakt, że Ukraińcy wolą mieć Ossolineum niż swoje archiwum Szewczenki. Cały szurszur, nie mogę się nadziwić, że kiedyś czytałem Twoje posty z zainteresowaniem.

@Balcar: Oparłem się na tym, że tak określają Szwedzi to co zrabowali
@Justycjariusz: Nie wyłożyłeś manipulacji. Ten zarzut odpadł gdy napisałem, że nie wiedziałem wtedy o tych informacjach jakie przekazałes. Zreszta sam to chyba zrozumiałeś i zacząłes zmieniać zarzut na ignoranctwo (na zasadzie'' obrzuciłem go błotem wiec nie wypada sie wycofac więc zmienię tylko rodzaj błota i ubarwię to sciana tekstu i wlasnych interpretacji'') . A przecięz ja nie pisałem tego co zarzucasz, nie uznałem obcych roszczeń, nie pisałem o przetrzymywaniu cudzych dóbr.
@szurszur: Zarówno manipulowanie jak i ignoranctwo są w tym wypadku tak samo szkodliwe, bo puściłeś w eter fałszywą wiadomość/sugestię, że coś w Polsce przetrzymujemy, najpewniej rękopisy Szewczenki. Kwestia tylko taka, czy wiedziałeś, że kłamiesz, czy nie wiedziałeś i wykazujesz się ignoranctwem czyli w zasadzie kłamiesz warunkowo bo piszesz coś o czym nie wiesz czy tak jest. Także mi to zwisa jaka była Twoja motywacja bo zarzut jest ten sam, zarzutem jest,
@Justycjariusz: Niestety, jak sam przyznałeś, nie rozumiesz podstawowych pojęć archiwalnych. Zapoznaj się z sytuacją prawną archiwów/bibliotek/archiwów, wtedy zrozumiesz dlaczego jedne zbiory są w tym miejscu a inne nie. Takie sprawy ewentualnie można regulować traktatami międzynarodowymi, np. w Rydze Bolszewicy zobowiązali się do zwrotu części polskich zabytków. Poza tym otwórz dowolną książkę historyczną i zobacz w bibliografii z ilu różnych archiwów w różnych krajach korzystają autorzy tych książek. Dlatego w dzisiejszych czasach