•  

  Atak Niemców na Pocztę Polską rozpoczął się o godz. 4:45 równocześnie z rozpoczęciem ostrzału Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Nieco wcześniej ok. godz. 4:00 budynek pozbawiono prądu oraz połączenia telefonicznego.
  W gmachu Poczty Polskiej na placu Heweliusza w Gdańsku przebywały z chwilą ataku Niemców 1 września 1939 następujące osoby: 43 pocztowców polskich z Gdańska, 10 pocztowców delegowanych z Gdyni i Bydgoszczy oraz jeden kolejarz polski z Gdańska. Dysponowali oni trzema lekkimi karabinami maszynowymi Browning wz. 1928, pistoletami i karabinami oraz pewną liczbą granatów ręcznych.

  #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #wojna #fotografia #fotohistoria #gdansk #gdansknieznany

  źródło: 1.jpg

  •  

   @wojna -- orientujesz się może, czemu urząd pocztowy był uzbrojony w militarny sprzęt? Czy tak samo jest w obecnych czasach?

   +: Freakz, mroznykasztan
  •  

   @Polinik jezeli nic sie nie zmieniło od kilku lat to urzad pocztowy nie jest wyposażony w bron, z wyjatkiem broni, ktora jest uzywana przez konwojetow.

  •  

   @WarszafskiWaz:
   Ale to raczej nie jest broń takiej klasy -- karabiny maszynowe i granaty?

  •  

   @Polinik powiem tak: nie sa to ciezkie karabiny maszynowe i granaty odlamkowe ;) i ich liczba raczej wyklucza obrone placowki jak we ww. przypadku.

  •  

   @wojna: zapomniałeś o 11 letniej wychowance dozorcy Erwinie Barzychowskiej.

  •  

   @Polinik moze dlatego ze wtedy gdansk byl wolnym miastem ? Na ulicach zyli zarowno polacy jak i niemcy.

   zakończeniu I wojny światowej postanowiono uregulować status Gdańska, strategicznie położonego portu, do którego prawa rościła sobie odradzająca się II Rzeczpospolita Polska i osłabiona Rzesza Niemiecka. Podpisany w 1919 roku traktat wersalski, oficjalnie kończący I wojnę światową i ustanawiający nowy ład w Europie, kompromisowo określał Gdańsk wraz z przyległymi terenami jako Wolne Miasto. Powstało ono w 1920 roku w wyniku wejścia w życie postanowień traktatu wersalskiego. Wolne Miasto Gdańsk funkcjonowało pod nadzorem Ligi Narodów, która (m.in. gwarantowała nienaruszalność jego terytorium), mającej w niej stosunkowo szerokie uprawnienia Polski oraz lokalnych władz samorządowych, będących pod silnym wpływem  niemieckim.[3]
   Dokumentem szczegółowo regulującym współpracę II Rzeczpospolitej z Wolnym Miastem Gdańskiem oraz funkcjonowanie samego „miasta-państwa” była konwencja polsko-gdańska z roku 1920. Na jej podstawie określono, że w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej w mieście występował Komisarz Generalny RP, a Polska mogła korzystać z portu gdańskiego. Do Polski należały również linie kolejowe przechodzące przez Gdańsk, państwo polskie mogło także utrzymywać na ternie Wolnego Miasta własne, niezależne instytucje odpowiedzialne za obsługę telefoniczną, telegraficzną i pocztową

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement