•  

  2 846 - 1 = 2 845

  Tytuł: Wielki szort
  Autor: Michael Lewis
  Gatunek: Ekonomia
  ★★★★★★★★★☆

  Michael Lewis przedstawia w książce kulisy wydarzeń przed i na początku kryzysu gospodarczego z lat 2007-08. Robi to z perspektywy kilku finansistów, którzy ten kryzys (choć niekoniecznie jego skalę) przewidzieli i zainwestowali na tej podstawie często większość dostępnych im środków.
  Lewis w pasjonujący oraz przystępny sposób opisuje głupotę, chciwość i błędne decyzje, które doprowadziły do najpoważniejszego od 80 lat załamania gospodarczego. Rzuca przy tym ciekawostkami i anegdotkami które powiedzieli mu sami bohaterowie książki. Nie boi się korzystać z fachowym pojęć, które jednak od razu wyjaśnia w sposób zrozumiały dla ogółu.
  Z książki Lewisa wyłania się dość przerażający obraz tego, jak mało rozumieli ludzie decydujący o transakcjach wartych miliardy dolarów, i jak zniekształcony był (jest?) system bodźców w instytucjach finansowych, agencjach ratingowych czy urzędach nadzorczych.
  Wadą książki jest czasami słabe tłumaczenie i niepełne omówienie przyczyn kryzysu (choć pewnie na to trzeba by oddzielnej książki dx) Ale tak ogółem to polecam, książka 9/10, film 10/10.

  #ekonomia #finanse #neuropaczyta #ksiazki #czytajzwykopem

  #bookmeter

  źródło: soniadraga.pl

  +: A....c, wytrzzeszcz +17 innych