Wpis z mikrobloga

@Xerlathoatl: Zależy co chces zrobić. Jeśli robić cos więcej niz udawać, że nie jesteś pracownikiem , to spółka ma pewne większe wymagania (np pełna księgowość), ale i w zamian lepsze możliwości niektórych optymalizacji + do inwestycji można pozyskać dodatkowy kapitał/wspólników. Jednoosobowa spółka na pewno się nie opłaca, generuje tylko dodatkowe koszty - jeśli chcesz juz spółkę, to z kimś, żeby choćby jeden drugiemu mógł wystawiać zlecenia. Ale jak napisałem zależy co
@biwalencik: Ale ja nie o tym, sam jestem w kilku spółkach. Raczej chodzi o to, że dla wygody i podatku liniowego i tak najlepiej mieć działalność i fakturować swoje spółki. Więc pytanie o to czy działalność czy spółka uważam conajmniej dziwne. Najlepiej i jedno i drugie.
@Priya: Bo:
1. potrzebuję zatrudnić grafika i rzucać w ludzi zleceniami, a to łatwiej rozliczyć w sp z.o.o., bo
2. Robię prywatnie komercyjny projekt;
3. Chcę miec bufor w postaci spółki jako osoby prawnej;
4. Czytam, ze koszt można zmniejszyć do porównywalnego z DG.
@Xerlathoatl:
Zatrudniać możesz też przy DG. Mając spółkę zapewne sam księgowości nie poprowadzisz, więc kwestia rozliczeń spada na jakieś biuro rachunkowe.
Czy faktycznie potrzebny Ci ten bufor? Jeżeli planujesz jakieś grubsze inwestycje, to się nie wahaj, ale w innym przypadku to same komplikacje.
Samo założenie spółki (zakładając że wkład to 5k pln) wyniesie Cię dodatkowe 2k pln opłat notarialnych i sądowych.

Najlepiej idź do jakiegoś doradcy podatkowego, który Ci powie co