Wpis z mikrobloga

Witajcie akwamirki, zaszła taka potrzeba, że muszę się was poradzić. Mam akwarium 54l i takie rybki: 2 samiczki, 3 samców i 3 dwutygodniowe gupiki, 2 samców danio i już 2 samice, 2 molinezje parkę, glonojada, 3 kirysy i 8 ślimaków. Zanim ryby wylądowały w akwarium tydzień dochodziło z za słabą pompką (max 40l), od dwóch dni posiadam nową aqua szut turbo 750. W akwarium mam kilka rodzajów roślin ale niestety nie za bardzo znam ich nazwy oraz korzeń z mchem. Ogólnie rzecz biorąc akwarium ma 2-3 tygodnie. 3 dni temu jedna z moich samic danio wygryzła ogon nowo zakupionej danio różowej w paski, dawała sobie radę więc zostawiłem ją z resztą rybek. Następnego dnia zauważyłem puch w okolicach "ogona", okazało się, że to pleśniawka. Odłowiłem ją zaraz od reszty, a następnego dnia już była sztywna. Wczoraj z rana zauważyłem, że obie molinezje złapały chorobę i krzywo pływają lub leżą na dnie. Od razu zakupiłem lekarstwo nazywające się FCM i dodałem 6ml oraz pilnowałem żeby woda była w okolicach 27-30°C. Teraz zachorowała również kolejna samica danio. Odłowiłem molinezje i tą jedną danio do osobnego zbiorniczka z wodą z akwarium. Teraz zauważyłem, że gupiki zaczęły pływać na skos i niektóre są agresywne do danio i maja czarne oczy. Co się dzieje i jak mam reagować? Może ktoś mi coś doradzi? :(
#akwarystyka #akwarium #ryby #pytanie #pomocy
  • 6
@miciek335: Zacznij od podstaw akwarystyki, na przykład od pojęć cykl azotowy w akwarium.
Najprawdopodobniejszy scenariusz: Akwa zaczęło dojrzewać, duże stężenie no2 i no3 (dodatkowo przerybienie nie pomaga) wywołało choroby u ryb. Nie pamiętam jak FMC działa na bakterie nitryfikacyjne ale podejrzewam że nic nie zostało.
Co teraz możesz zrobić ? Zapoznać się z terminami które napisałem wyżej.
-Cykl azotowy
-Bakterie nitryfikacyjne
Chemia w akwarium to ostateczność, jeżeli będą tam dobre warunki
@miciek335: Tak jak przypuszczałem FMC #!$%@?ło nitryfikację.
Co bym zrobił ?
Podmiany wody: 20% co dwa dni przez tydzień.
Węgiel co by FMC usunąć.
Ryby: Co ma paść to już niech padnie, lanie kolejnej chemii jest bez sensu.
Przy okazji zmniejszysz przerybienie. Pozwól akwarium dojrzeć (patrz: cykl azotowy).
@miciek335: Dobieraj ryby do wielkości akwa. Ryby które wymagają większych zbiorników wpuszczone do małych mogą przejawiać agresję wobec innych ryb czy swojego gatunku. Tam samo niektóre gatunki nie będą się tolerowały.
@fishery: prędzej nic się nie działo, a ta która zagryzła nową była raczej mniej kolorowa. Mogło być tak, że zagryzła ja bo mogła być zazdrosna czy coś w tym stylu?