•  

  #pogoda #jesien #lubelskiobserwator #polska #burza #burze

  POCHMURNA I CHŁODNA NIEDZIELA W TOWARZYSTWIE PRZELOTNYCH OPADÓW DESZCZU

  Niedziela przyniesie nam niestety kontynuację pochmurnej i deszczowej pogody. W dniu jutrzejszym ponownie należy liczyć się z przechodzeniem stref opadów wielkoskalowych o umiarkowanym natężeniu. Aktualne, najnowsze dane modeli numerycznych wskazują, iż strefa deszczowa zacznie najpierw obejmować regiony południowo wschodniej Polski a w drugiej części dnia przemieszczać się w kierunku części centralnej i zachodniej - taki kierunek wędrówki stref opadowych obserwujemy już od kilku dni. W obszarze całkowitego zachmurzenia i opadów prognozowane temperatury będą na dosyć niskim poziomie - średnio od 12 do 15 stopni. Najwięcej chwil ze słońcem prawdopodobnie pojawi się w pasie od północy po północny wschód Polski - tam zaś temperatury mogą osiągnąć 17-19 stopni.

  Napływająca w dniu jutrzejszym chłodna masa powietrza dodatkowo będzie charakteryzować się także minimalną niestabilnością 100-150 J/kg, która to najprawdopodobniej przyczyni się do rozwoju konwekcji w postaci komórek opadowych generujących lokalnie silniejsze opady deszczu i niewykluczonych, pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Prognozowany rozkład niestabilności na jutrzejsze popołudnie przez poszczególne modele numeryczne :

  http://wstaw.org/m/2017/09/24/SBCAPE_10.png
  http://wstaw.org/m/2017/09/24/MLCAPE_eu.png
  http://wstaw.org/m/2017/09/24/EEurope_2017092312_cape_27.png

  Brak wyraźniejszego środowiska kinematycznego, niska chwiejność, duże zachmurzenie w dniu jutrzejszym nie będzie korzystnie wpływać na powstanie jutrzejszych, potencjalnych komórek burzowych, stąd też ryzyko ich pojawienia się jest na niskim poziomie - poniżej 15 % Aktualne dane wskazują, że korzystniejszy potencjał do ich rozwoju mógłby przypaść dla południowo wschodniej Polski oraz pasma górskiego gdzie oprócz zalegania chwiejnej masy pojawi się nieco wyraźniejszy gradient temperaturowy.

  http://wstaw.org/m/2017/09/24/gfs_lapse2_eur27.png

  http://wstaw.org/m/2017/09/24/nd1.png

  Póki co najpewniejsze jest to, że jutro nad większością kraju czeka nas pochmurny, niezbyt ciepły dzień w towarzystwie umiarkowanych opadów deszczu.

  źródło: nd2.png

  +: K.........a, celtics +14 innych

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Cały dzień z głowy bo współlokator się powiesił ( ͡° ʖ̯ ͡°)
   #wroclaw

   odpowiedzi (141)

  • avatar

   #czujedobrzeczlowiek #psy #zwierzaczki
   Tl;dr wstępu. Przestałem jeździć vanem, nie chciało mi się wrzucać na olx to zapytałem na wypok może ktoś za dobry pieniądz przygarnie. Parę drobnych rzeczy do zrobienia ale cenę dałem 1/3 rynkowej no i tutaj też cebula wyjebała że mnie szlag mało nie trafił.

   Tak wiec zakończenie
   Rano przychodzi #rozowypasek z tabletem i ładuje mi się na kolana. Oh będą interesy( ͡° ͜ʖ ͡°). Gawoli wyjaśnienia Różowy jest zwierzaczkowy: 2 psiaki z schroniska mamy, gadów to nawet nie wiem ile już się dorobiliśmy. Różowy pyta czy mazda poszła, melduję że nie, nie chce mi się wkurwiac...
   - Słuchaj no to taki temat że jest taka fundacja, oni pomagają zwierzakom, zbierają ranne z ulicy, z interwencji i w ogóle. Psy, koty, ptaki, dziczyznę a nawet gady... No i zobacz czym jeżdżą... Ochuj, jakaś renówka z ubiegłego wieku: chrupanie rdzy aż że zdjęcia słychać. Lurkujemy dalej. 2 wetów społecznie, 5 osób wolontariat, od gminy mają tylko lokal, żadnych dotacji.
   Dobra dzwonimy.
   -Fundacja blablabla w czym mogę pomóc?
   -Eee Fisher z tej strony, chcecie może na gwiazdkę samochód?
   - (10 sekund ciszy) aleeee jak?
   - No normalnie, zwierzaczkowóz nowy. W sensie że nie fabrycznie nowy ale w znacznie lepszym stanie niż wasz.
   - (10 sekund ciszy) Eee jestem zaskoczona, ja może poproszę kolegę który jezdzi jako kierowca aby do Pana oddzwonił.
   Minutę później telefon, gość wyraźnie zaskoczony ale ogarnięty. Radocha w głosie bo jak mówi renówka więcej na kanale niż na drodze. Pytam kiedy możemy się trafić i dogadujemy że za godzinkę. Różowego pod pachę i jazda. Spotykamy się z typem i jednym z wetów, spoko goście. Opowiadają o tym wszystkim, sporo dokładają z własnej kieszeni. Okazuje się iż mazda będzie ideałem nie tylko ze względu na ładowność ale i fakt posiadania webasta i możliwość regulacji temperatury z tyłu. Prawnik ma dowiedzieć się jak to papierkowo ogarnąć co by potem US nas nie ścigał. Tak więc to dogadane.
   Telefon do Pana Janka co by doprowadził zwierzaczkowóz do ładu. Pan Janek jest zajebistym mechanikiem acz jest specyficzny... Między innymi używa łaciny nie jako przecinków tylko jako spacji.
   -haaaalooo kur... , spać kur... nie możesz?
   -Eee bo temat mam Panie Janku i tłumaczę o co chodzi...
   - Aaa to jednak zostawiasz go sobie?
   - Nie. Znowu 3 minuty tłumaczenia.
   - Ale kur... za darmo oddajesz?
   - No tak
   - Aleś kur... Ty głupi... A to te chu.. e co tym trupem czerwonym jeżdżą? Jak oni to za darmo zrobię (i weź tu nadąż za logiką Pana Janka ¯\_(ツ)_/¯)
   -Eee Fishery , tylko temat jest, bo zimno na warsztacie rozumiesz..
   Tak, doskonale kurwa rozumiem. Jasio wie że prowadzę ożywioną wymianę barterową ze znajomym Bułgarem: żubrówka za domowej roboty rakije (ów trunek oprócz tego że nie powoduje kaca to ma moc taką że przeżera nalepkę przez butelkę)
   -Jak zimno?
   -Nooo taaak kur.. ze 4... A nawet kur... 5!!!
   I tak spoko cena za robotę. Ustalam że jak przywiozę samochód to jako pierwsze idzie do roboty, ochłodziło się do 6 ale spoko deal.
   Pół h później mieliśmy zamówione drzwi, oringi do turbiny i wszystkie potrzebne duperele.
   Kolejny telefon do kolesia z agencji reklamowej. Tłumaczę o co chodzi i w 10 sekund dostaje info iż samochód zostanie oklejony free wedle dostarczonego projektu. I takich konkretnych ludzi lubię ( ͡° ͜ʖ ͡°).
   Tak więc do świąt powinniśmy zdążyć.
   Co zostało do załatwienia:
   Potrzebuję kupić w dobrej cenie belkę z pomaranczowymi kogutami na dach. Jak wyjaśnił mi gość czasami muszą stanąć na drodze i parę razy mało ktoś się w nich nie wjebał w takim momencie mimo awaryjnych.
   Tak samo potrzebuje namiar na dobry szperacz na magnesie na 12v.
   A personalnie to @mfind łajzo cho no tu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Za te wszystkie moje samochody u Was i wołanie za każdym razem i miłość do zwierzątek to staniesz na głowie i wytrzasniesz BARDZO ALE TO BARDZO tanie ubezpieczenie dla fundacji na ten samochód. Czyli temat na tydzień przed świętami.
   #bekaztransa jakiś namiar na lawetę w sensownej kasie? Niby mógłbym zrobić to w Szczecinie ale Pan Janek jest zaufany, laweta i rakija i tak taniej wyjdą niż naprawa na miejscu, poza tym będą mieli go pod ręką.
   pokaż całość

   odpowiedzi (59)

  • avatar

   Pytam tutaj, bo na Elektroda by mnie pewnie zbanowali do 2716 roku. Jak się nazywa taki rodzaj wtyczki?

   odpowiedzi (67)