•  

  #pogoda #jesien #lubelskiobserwator #polska #burza #burze

  POCHMURNA I CHŁODNA NIEDZIELA W TOWARZYSTWIE PRZELOTNYCH OPADÓW DESZCZU

  Niedziela przyniesie nam niestety kontynuację pochmurnej i deszczowej pogody. W dniu jutrzejszym ponownie należy liczyć się z przechodzeniem stref opadów wielkoskalowych o umiarkowanym natężeniu. Aktualne, najnowsze dane modeli numerycznych wskazują, iż strefa deszczowa zacznie najpierw obejmować regiony południowo wschodniej Polski a w drugiej części dnia przemieszczać się w kierunku części centralnej i zachodniej - taki kierunek wędrówki stref opadowych obserwujemy już od kilku dni. W obszarze całkowitego zachmurzenia i opadów prognozowane temperatury będą na dosyć niskim poziomie - średnio od 12 do 15 stopni. Najwięcej chwil ze słońcem prawdopodobnie pojawi się w pasie od północy po północny wschód Polski - tam zaś temperatury mogą osiągnąć 17-19 stopni.

  Napływająca w dniu jutrzejszym chłodna masa powietrza dodatkowo będzie charakteryzować się także minimalną niestabilnością 100-150 J/kg, która to najprawdopodobniej przyczyni się do rozwoju konwekcji w postaci komórek opadowych generujących lokalnie silniejsze opady deszczu i niewykluczonych, pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Prognozowany rozkład niestabilności na jutrzejsze popołudnie przez poszczególne modele numeryczne :

  http://wstaw.org/m/2017/09/24/SBCAPE_10.png
  http://wstaw.org/m/2017/09/24/MLCAPE_eu.png
  http://wstaw.org/m/2017/09/24/EEurope_2017092312_cape_27.png

  Brak wyraźniejszego środowiska kinematycznego, niska chwiejność, duże zachmurzenie w dniu jutrzejszym nie będzie korzystnie wpływać na powstanie jutrzejszych, potencjalnych komórek burzowych, stąd też ryzyko ich pojawienia się jest na niskim poziomie - poniżej 15 % Aktualne dane wskazują, że korzystniejszy potencjał do ich rozwoju mógłby przypaść dla południowo wschodniej Polski oraz pasma górskiego gdzie oprócz zalegania chwiejnej masy pojawi się nieco wyraźniejszy gradient temperaturowy.

  http://wstaw.org/m/2017/09/24/gfs_lapse2_eur27.png

  http://wstaw.org/m/2017/09/24/nd1.png

  Póki co najpewniejsze jest to, że jutro nad większością kraju czeka nas pochmurny, niezbyt ciepły dzień w towarzystwie umiarkowanych opadów deszczu.

  źródło: nd2.png

  +: K.........a, celtics +13 innych

  Gorące dyskusje ostatnie 12h