Wpis z mikrobloga

#lotnictwo #wojsko #ciekawostki

Norweskie wojsko opublikowało ostateczny raport dotyczący groźnego incydentu podczas ćwiczeń wiosną 2016 roku.
Pilot F-16 omyłkowo ostrzelał w nocy punkt obserwacyjny na poligonie, zamiast cel. Pociski miały minąć kilku żołnierzy o "centymetry".

Pilot F-16 miał za zadanie zaatakować cel naziemny przy pomocy działka kalibru 20 mm zamontowanego na stałe w myśliwcu. Ćwiczenie odbywało się w nocy. Doszło jednak do pomyłki i pilot wystrzelił 40 pocisków w kierunku punktu obserwacyjnego, w którym znajdowało się trzech obserwatorów nadzorujących wydarzenia na poligonie. Pięć uderzyło dokładnie w mały budynek. Na szczęście nikomu nic się nie stało, choć miało zabraknąć "centymetrów", aby któryś z żołnierzy został bezpośrednio trafiony. Wówczas prawie na pewno skończyłoby się to śmiercią.

Według śledczych pilot pomylił się głównie z tego powodu, że nieprawidłowo zostawiono zapalone światło na zewnątrz punktu obserwacyjnego, które wyglądało identycznie jak to oznaczające cel. W noktowizorze z odległości kilku kilometrów lotnik widział po prostu małe jasne punkty.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/norweski-f-16-ostrzelal-obserwatorow-raport-z-wypadku,775387.html
Pobierz smiejaimsie_pysie - #lotnictwo #wojsko #ciekawostki

Norweskie wojsko opublikowało ...
źródło: comment_dbbl92gnb2ZuiPdjPY4PO8pNwEsIScm6.jpg
  • 21
@smieja_im_sie_pysie: Również być może i w polskim wojsku zdarzały się podobne sytuacje. Jak byłem w szkole średniej słyszałem od byłego pracownika obsługi technicznej lotniska wojskowego w Świdwinie dość podobną historię. Wspominał mi, że w czasie nocnych strzelań do celów ruchomych na poligonie w Nadarzycach, pilot stracił orientację i owszem - dostrzegł cel ruchomy, i go ostrzelał, ale był to pociąg jadący po nasypie kolejowych, na północ od Nadarzyc. Ile w tym
@smieja_im_sie_pysie: W sumie ciekawa historia, jeśli spojrzeć na to z drugiej strony.
To znaczy takiej, że seria z działka pokładowego 20mm w zasadzie nie wyrządziła większych szkód z punktu widzenia wojskowego (To znaczy w sytuacji, gdyby ostrzelany miał zostać rzeczywiście wrogi cel w warunkach bojowych.)