Wpis z mikrobloga

Łuk Karpat – Beskidy Wschodnie (Beta)

#lwow #kresy #turystyka #podroze #majowka #ukraina #polska #lwowfaq #podroze #podrozujzwykopem #kresyfaq #ukraina #bialorus #litwa #lotwa #gory

Tematyka jest bardzo szeroka i mam nadzieję że w części ją wypełnię.

Pasmo Beskidów zawiera w sobie idąc od granicy następujące pasma górskie: Bieszczady, Gorgany oraz Czarnohorę. Dlatego też będę opisywał każde z tych pasm górskich oddzielnie.

W Polsce istniej Towarzystwo Karpackie, złamujące się promocją Karpat oraz badaniem kultury i historii regionu - http://karpaccy.pl/ .

Karpaty przez wieki były miejscem styku kultur, mieszkali tam Huculi, Polacy, Bojkowie, Żydzi, Ormianie, Węgrzy, Rumuni, Rusini itd. Do dzisiaj można podziwiać zabytki materialne tego regionu.

Przed wojną bardzo popularne miejsce wędrówek. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie co prawda zostało utworzone w Nowym Targu ale pierwsze oddziały powstały w Stanisławowie, Kołomyi i Lwowie.

Strona Karpackiego Parku Narodowego http://www.carpathian.land/en/carpathianpark

Bezpieczeństwo

To są góry więc zawsze może wszystko się zdarzyć. Beskidy Wschodnie to nie Bieszczady, odległości się większe, są też rzadziej zaludnione. Telefon alarmowy tak jak wszędzie 112. Numery bezpośrednie do stacji ratunkowych znajdują się tutaj. Ratownicy robią co mogą i wiele poświęcają się swojemu zajęciu. Nie ma co jednak liczyć na śmigłowiec, muszą wszędzie dotrzeć na nogach.

http://www.verkhovyna.info/en/verkhovyna/resque/contacts/

Czarnohora

To część Beskidów Poronińskich z najwyższym szczytem Howerlą 2061 m n.p.m. oraz osławionym Pop Iwanem 2022 m n.p.m. Przed wybraniem się w ten rejon musimy zdecydować się co właściwie mamy ze sobą począć. Dla Polaków to miejsce szczególne ponieważ. Tutaj szczytami przebiegała granica węgiersko-polska przez wieki, prowadził tędy szlak II Brygady Legionów (w której przez pewien czas większość stanowili miejscowi Huculi) a 17 września 1939 roku rząd przekroczył w Kutach granicę na Rumunię.

Zanim wyruszymy w góry odwiedźmy parę miejscowości.

Kuty nad Czeremoszem

Od 1340 roku znajdowały się w Rzeczypospolitej, miejsce masowego osadnictwa ormiańskiego a także żydowskiego. Prawa miejskie od 1715 roku nadane przez Augusta II Mocnego. W II Rzeczypospolitej miasto graniczne z Rumunią, przejście drogowe i kolejowe. UPA w czasie ostatniej wojny paliła domy nie ukraińskie a mieszkańców mordowała. W marcu i kwietniu 1944 UPA wymordowała około 200 polskich Ormian i Polaków.

Zabytki:

zabudowa miejska z XVIII-XIX wieku,
ratusz z XIX w.,
przedwojenny dom „Sokoła” (obecnie ukraiński dom kultury), w którym odbyło się ostatnie posiedzenie Rządu II RP.
most nad Czeremoszem, przez który rząd przekroczył granicę do Rumunii

budynek strażnicy KOP, przy nieistniejącym moście kolejowym

cmentarz ormiańsko-polskimi

budynek synagogii

Kosów

Prawa miejskie od 1654 roku. Przed wojną bardzo znany kurort odwiedzany przez między innymi: Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Gabrielę Zapolską, Juliusza Osterwę, Marię Dąbrowską, Melchiora Wańkowicza, Xawerego Dunikowskiego, Leona Schillera, Stanisława Dygata, Józefa Pankiewicza, Lucjana Rydela.
Mieścił się tutaj zakład uzdrowiskowy doktora Apolinarego Tarnawskiego a tam leczyła się tylko elita elit. Należy koniecznie, zobaczyć wille jakie pozostały po tym zakładzie. Także park okalający zakład jest warty odwiedzenia. W inne części Kosowa znajdują się opuszczone budynki szpitalne oraz baseny. Kosów słynie z solanek – pytajcie się miejscowych o źródła.

Żabie (żeby było ciekawiej po ukraińsku także Żabie - Жаб'є ale w 1961 roku zamienione na Wierchowina)

Huculska stolica. W II RP największa wieś w państwie. Znane miejsce letniskowe.
Tutaj zwiedzamy muzeum kultury Huculskiej !!!!

Czarnohora jednak dla nas to wyprawa górska. Poniżej przedstawię dwa najpopularniejsze kierunki wycieczek.

1. Pop Iwan 2022 m n.p.m. - na jego szczycie znajduje się Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologiczne im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Było budowane w okresie od 1936 – 1938 roku. Służyło głównie celą wojskowym i wywiadowczym – mieściła się tutaj także strażnica KOP. Działalność naukowa była tylko przykrywką. Dnia 1 września 1939 roku, budynek został przekazany na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Był to najwyżej położony całoroczne zamieszkały budynek w II Rzeczypospolitej. Liczył on 5 pięter, 43 pomieszczenia i 57 okien. Dzisiaj znajduje się tutaj całoroczny punkt ratownictwa górskiego – wspierany przez GOPR. Aby wejść na szczyt możemy wybrać dwie drogi. Wersja pierwsza jest szybsza i mniej wymagająca.

Wersja 1:
Bierzemy taksówkę z Żabiego i prosimy o kurs do Zełene. Tam musimy na punkcie kontrolnym pokazujemy nasze paszporty i zostajemy dopisani do zeszytu – przez żołnierzy granicznych. Idziemy drogą, dochodząc do punku Parku Narodowego. Tutaj powtórnie zapisują nas do zeszytu i kupujemy bileciki. Drogą w wzdłuż Czeremoszu idziemy do strumienia i tutaj uzupełniamy zapasy wody aby ruszyć w górę. Jest bardzo bardzo stromo pod górę. Dochodzimy do ściany lasu i drogą przez las podążamy aż do połoniny na której znajdują się trzy koliby. Są w całkiem dobrym stanie więc możemy się w nich wygodnie przespać. Za połoniną przechodzimy do lasu i wciąż idziemy drogą. Po około godzinie dochodźmy do jeziorka. Jeziorko można powiedzieć że jest tym miejsce w którym niebawem las przejdzie w kostrzewie. Kiedy znajdziemy się wśród kosodrzewin dostrzeżemy be większego problemu połoninę. Idziemy drogą, dosłownie drogą która była wykorzystywana przy budowie Białego Słonia. Na połoninie może dość mocno wiać więc warto wyjąć kurtki, mimo że będzie to lato. Idziemy mozolnie tylko w jednym kierunku, tylko ku górze. Po około godzinie ukaże nam się budynek obserwatorium i kapliczka znajdująca się na szczycie. Zmęczeni padamy pod murkiem sprzed 70 lat.

Wersja 2: Także bierzemy taksówkę z Żabiego do miejscowości Dzembronia. Tam koło cerkwi zaczyna się szlak pieszy. Prowadzi on ostro w górę pierwszy przystanek znajduje się na połoninie pod Smotryczem. Tutaj możemy wybrać dwie możliwości naszej wędrówki poprzez Smotrycz albo przez Rozsypany Kamień, w tym wypadku po jego przejściu możemy zobaczyć ruiny polskiego schroniska. Ta druga opcja wydaję się bardziej popularna.

Będąc na Pop Iwanie możemy wybrać tą samą drogę powrotną albo wrócić wariantem 2 jeżeli wybrało się wcześniej wariant 1 i odwrotnie. Można oczywiście także podjąć wyzwanie i z Pop Iwana udać się bezpośrednio na Howerlę.
Wersja z Howerlą wymaga od nas nocowania w górach i trzeba być na to przygotowanym. Tak generalnie można nocować w górach ale najlepiej spać w tych miejscach w których ktoś już wcześniej spał. No i oczywiście zabrać ze sobą śmieci. Warto umówić się z taksówkarzem aby zabrał nas kiedy będziemy schodzić z gór.
W Dzembroni znajduje się polskie schronisko, prowadzone przez Kubę http://www.chatkaukuby.eu/ , https://www.facebook.com/ChatkauKuby/

Howerla 2061 n p.m.

Naszą wycieczkę zaczynami w Werchowni gdzie bierzemy taksówkę do Zaroślaka. W tym miejscu stało polskie schronisko ale przemieniło się w betonowy klocek. W Zaroślaku będzie mnóstwo budek z pamiątkami itd. itp. Pamiętajcie zabrać ze sobą paszport przy wejściu do parku narodowego spiszą was i pobiorą opłatę.
Generalnie aby wejść na Howerlę to nie wiele trzeba myśleć jedynie co trzeba zrobić to podążyć za tłumem w górę. Trzeba trochę uważać przy wchodzeniu i schodzeniu ponieważ jest odcinek w którym mamy dość dużo skał i kamieni. W okolicach szczytu nawet w okresie letnim może zalegać śnieg. Tak więc ubranie na cebulkę wskazane. Ze szczytu możemy wracać tą samą drogą albo skierować się w stronę jeziorek a następnie po dojściu do nich skierować się do schroniska.

Gargany

Najbardziej niedostępne góry Europy. Poważnie, więc jeżeli chcesz się tam wybrać to musisz być na to gotowym.
Jeżeli jesteś natomiast zwolennikiem zimowych szaleństwa na dwóch lub jednej desce Bukowel jest wymarzonym miejscem na takie zabawy. Co tu wiele pisać.
https://www.bukovel.com/en/
źródło: comment_QGWPZEslinDRfIroAGSTcIQjgHEgsDrk.jpg
  • 1