•  

  FUZJA CENTRYCZNA U CZŁOWIEKA

  1. Należy przyjąć, że wspólny przodek dzisiejszych ludzi posiadał tyle samo chromosomów, co wielkie małpy człekokształtne. Jak wszystkie stworzenia z rodziny naczelnych, a konkretnie z grupy antropoidów (Anthropoidea), która wraz z małpami człekokształtnymi obejmuje również człowieka. Obecnie ludzie mają 23 pary chromosomów, natomiast szympansy, goryle oraz orangutany posiadają 24 pary chromosomów. Na ilustracji poniżej można porównać chromosomy człowieka H i szympansa C. Kolory oznaczają podobne sekwencje. Jak widać na poniższej ilustracji, u człowieka chromosom 2 powstał dzięki fuzji centrycznej dwóch małych chromosomów.

  2, Kiedy zaszła fuzja centryczna u człowieka, w wyniku której połączyły się te małe chromosomy w okolicy centromerów? Taka zmiana strukturalna zaszła, u potomków pierwszych ludzi, a NIE MAŁP i następnie rozprzestrzeniła w populacji, w której zaszła. Zaszła prawdopodobnie w jakiejś lokalnej populacji, od której pochodzi cała współczesna ludzkość i znani ludzie z zapisu kopalnego, u których dało się zbadać kariotyp i porównać z naszym. Zmiana ta musiała mieć miejsce bardzo wcześnie w historii człowieka.

  2. Fuzje centryczne, translokacje robertsonowskie, zachodzą na szeroką skalę u wielu zwierząt: ryjówek czy koni i wcale to nie świadczy o pochodzeniu ryjówek od NIEryjówek czy koni od NIEkoni. Zmiany takie (tego typu przemeblowania w chromosomach) niewątpliwie mają jakiś biologiczny sens – być może w obrębie mechanizmów związanych z normą reakcji na środowisko; https://bioslawek.wordpress.com/2017/08/20/norma-reakcji-na-srodowisko/ Ciekawe zjawisko obserwujemy w rodzinie koni (Egus). U przodków konia Przewalskiego zaszła fuzja dwóch chromosomów, tak że różni się on strukturą kariotypu od konia domowego, jak ludzie od swoich przodków przed zajściem u nich fuzji centrycznej. Nie zaszla jednak specjacja i koń Przewalskiego może się krzyżować z koniem domowym, a ich potomstwo jest płodne, natomiast ze względu na swój 'niesymetryczny' kariotyp (dwa chromosomy złączone i dwa do nich homiologiczne oddzielnie) hybrydy te nazywamy HETEROZYGOTAMI STRUKTURALNYMI.

  #nauka #biologia #ciekawostki #antropologia #prymatologia #genetyka

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   Jeśli Polska nie wyjdzie z grupy to mam nadzieję że Nawałka sam odejdzie bo Boniek go raczej nie wywali.
   Za powoływanie takich gości jak Peszko powinno się wypierdalać dyscyplinarnie.
   Potem piłkarze z Ekstraklasy nawet nie walczą o kadrę bo po chuj jak biorą klauna zamiast piłkarza.

   #mecz

   odpowiedzi (33)

  • avatar

   Wcale dzisiaj nie jest tak tragicznie. Owszem trochę bezowocnie w ataku, ale z drugiej strony jedyny strzał celny Nigerii przez cały mecz to ten z karnego.

   Takie mecze są od tego, żeby zobaczyć co działa, a co nie, kto jest w formie, a kto nie - nie ma co się spinać póki co. Ból dupy polecam odkładać w razie czego na już same MŚ.

   #mecz

   odpowiedzi (14)

  • avatar

   ta dramaturgia przy poprawianiu włosów xD
   #mecz

   GFY

   odpowiedzi (11)