•  

  FUZJA CENTRYCZNA U CZŁOWIEKA

  1. Należy przyjąć, że wspólny przodek dzisiejszych ludzi posiadał tyle samo chromosomów, co wielkie małpy człekokształtne. Jak wszystkie stworzenia z rodziny naczelnych, a konkretnie z grupy antropoidów (Anthropoidea), która wraz z małpami człekokształtnymi obejmuje również człowieka. Obecnie ludzie mają 23 pary chromosomów, natomiast szympansy, goryle oraz orangutany posiadają 24 pary chromosomów. Na ilustracji poniżej można porównać chromosomy człowieka H i szympansa C. Kolory oznaczają podobne sekwencje. Jak widać na poniższej ilustracji, u człowieka chromosom 2 powstał dzięki fuzji centrycznej dwóch małych chromosomów.

  2, Kiedy zaszła fuzja centryczna u człowieka, w wyniku której połączyły się te małe chromosomy w okolicy centromerów? Taka zmiana strukturalna zaszła, u potomków pierwszych ludzi, a NIE MAŁP i następnie rozprzestrzeniła w populacji, w której zaszła. Zaszła prawdopodobnie w jakiejś lokalnej populacji, od której pochodzi cała współczesna ludzkość i znani ludzie z zapisu kopalnego, u których dało się zbadać kariotyp i porównać z naszym. Zmiana ta musiała mieć miejsce bardzo wcześnie w historii człowieka.

  2. Fuzje centryczne, translokacje robertsonowskie, zachodzą na szeroką skalę u wielu zwierząt: ryjówek czy koni i wcale to nie świadczy o pochodzeniu ryjówek od NIEryjówek czy koni od NIEkoni. Zmiany takie (tego typu przemeblowania w chromosomach) niewątpliwie mają jakiś biologiczny sens – być może w obrębie mechanizmów związanych z normą reakcji na środowisko; https://bioslawek.wordpress.com/2017/08/20/norma-reakcji-na-srodowisko/ Ciekawe zjawisko obserwujemy w rodzinie koni (Egus). U przodków konia Przewalskiego zaszła fuzja dwóch chromosomów, tak że różni się on strukturą kariotypu od konia domowego, jak ludzie od swoich przodków przed zajściem u nich fuzji centrycznej. Nie zaszla jednak specjacja i koń Przewalskiego może się krzyżować z koniem domowym, a ich potomstwo jest płodne, natomiast ze względu na swój 'niesymetryczny' kariotyp (dwa chromosomy złączone i dwa do nich homiologiczne oddzielnie) hybrydy te nazywamy HETEROZYGOTAMI STRUKTURALNYMI.

  #nauka #biologia #ciekawostki #antropologia #prymatologia #genetyka

  +: Cronox

  Gorące dyskusje ostatnie 12h

  • avatar

   A to nasz nowy lokator. Powiadają ze koty lubią spać, więc nasz jest chyba popsuty :)
   Walczyliśmy z nim do 3 w nocy aż wysiadła mu bateria.

   Posiada funkcję quick charge bo w 2 godziny bateria naładowana do pełna.

   Mireczki, jak to jest z waszymi brytyjczykami?
   Też tak szaleją?

   #pokazkota #koty #zwierzaczki

   odpowiedzi (51)

  • avatar

   Hej.

   Niestety muszę ponowić ostatnie #rozdajo z TEGO linku gdyż wygrany nie zgłosił się na PW, a nie miałem możliwości przeprowadzenia kolejnego losowania (mirkolos.pw i mikrorandom nie pozowliły - w komentarzu screeny). Tak więc ponawiam #rozdajo kolejnego #mysterybox Ponad 15 elementów w kopertach bąbelkowych.
   Paczka łącznie o wymiarach 35x30x25 i wadze ~1kg
   Plusy zbieramy do końca niedzieli (15.12.2018), zielonki biorą udział
   Paczka całkowicie darmowa, jednak wymagam pokrycia kosztów transportu kurierem w wysokości 16,90zł
   Zwycięzca zostanie wybrany w niedzielę.

   Powodzenia
   pokaż całość

   odpowiedzi (20)

  • avatar

   Zaplusuj, ostatnia cyfra plusa oznacza jakim wolnotariuszem będziesz na kolejnym euroweeku!
   #euroweek #afera #heheszki #glupiewykopowezabawy

   odpowiedzi (27)