•  

  Skandal polsko białoruski wokół pomnika Kościuszki. Według Białorusinów Polska zabiera ich bohaterów i fałszuje historię.
  Według Polaków jest odwrotnie.

  Emigranci z Białorusi zebrali pieniądze na budowe pomnika Kościuszki w Szwajcarii (jego makieta na zdjęciu) . Przewodził im działacz emigracji białoruskiej Aleksander Sapieha.
  Na pomniku Kościuszko miał zostać określony jako „Wybitnemu synowi Białorusi wdzięczni rodacy” w języku białoruskim i niemieckim. Według Sapiehy Polacy nie uczestniczyli w budowie pomnika mimo, że miasto gdzie zmarł Kościuszko jest miastem partnerskim Krakowa.
  Jednak przed otwarciem polski ambasador postawił ultimatum merowi miasta Solura i zagroził bojkotem polskiej delegacji. Szwajcarski mer uległ i napis po niemiecku ma głosić Tadeusz Kościuszko - Przedstawiciele Organizacji Białorusinów w Szwajcarii'' z tym, że nazwisko jest w polskiej wersji jezykowej.

  Sapieha przygotowuje protest do polskiego MSZ i uruchomił już białoruskich dyplomatów, którzy bedą chcieli spotkać się z merem Solury.
  Niedawno minister spraw zagranicznych wyrażał niezadowolenie, że Kościuszko jest uznawany za przedstawiiela innego państwa niż Białoruś mówiąc w Mińsku klik:

  Wiele państw rości sobie prawo do białoruskiej historii.Zdaniem ministra jest to absolutnie źle, że Ignacy Domeyko w Chile i Tadeusz Kościuszko w Stanach Zjednoczonych są postrzegani jako przedstawiciele innego państwa.

  Sam widziałem jak na białoruskich portalach osoby jakie u nas sa przedstawiani wyłacznie jako Polacy tam są nazywani Białorusinami, bo okreslaja to po miejscu urodzenia.
  Komentarze w białoruskim internecie do sprawy z pomnikiem też w przeważajacej wiekszosci mają pretensje do polskiej strony za jej działanie w sprawie Kosciuszki chociaż niektóre mówią, że sami Białorusini sa sobie winni bo nastawiaja sie na wspóprace i wspolna hitorię z Rosja. Mniejsza czść twierdzi, że nazywanie Kosciuszki Białorusinem to przesada.

  Paradoks w tym, że Białorusini kłócą się o pomnik Kościuszki w Szwajcarii a tymczasem zdaje się, że na Białorusi jedyne jego popiersie stoi na terenie amerykańskiej ambasady a społeczne inicjatywy budowy pomnika nie zyskują poparcia władz.
  Jednak biorąc pewną zmiane retoryki władz (wypowiedz szefa MSZ powyżej) być może dojdzie do budowy pomnika białoruskiego Kościuszki w tym kraju?

  źródło ros klik
  znalezisko po polsku klik

  #bialorus #szwajcaria #kosciuszko #historia
  #4konserwy #neuropa

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: maket_pamyatnika_kostyushku.jpg

  +: u..6, manekin +14 innych
  •  
   s.......................m

   0

   @szurszur: spiny o pierdoły a Moskwa/Berlin się cieszy

  •  

   @szurszur: Trzeba bylo wykozystac sytuacje i dogadac sie z Bialorusinami ze to nasz wspolny bohater.

   +: S.....n, L..........e +5 innych
  •  
   S.....n

   +2

   Według Białorusinów Polska zabiera ich bohaterów i fałszuje historię.
   Według Polaków jest odwrotnie.


   @szurszur: a ci z RiGCzem uważają, że to wspólny bohater. I do tego jeszcze razem z USA.
   Może by było mniej spięć gdyby się na historii w szkołach uczyło, że Kościuszko to wspólny bohater trzech narodów, a nie dwóch.

   Trochę jak cyrk z Mickiewiczem - niby Polak, niby Litwin, niby Białorusin.

   +: L..........e, rzbiquwt
  •  
   J...........z

   +13

   @szurszur: Kościuszko identyfikował się z polską kulturą i mówił po polsku. Nie był również prawosławny. Na rynku krakowskim przysięgał na wierność Narodowi Polskiemu. Krótko mówiąc, był takim Białorusinem jak Piłsudski Litwinem tj. miał jakieś tam odległe korzenie, ale nie ma wątpliwości że uważał się za członka ówcześnie pojmowanego Narodu Polskiego.

   Robienie z niego Polaka w obecnym rozumieniu tego słowa również będzie jednak sporym nadużyciem, bo Kościuszko walczył o wielonarodowościową Rzeczpospolitą, podobnie jak Mickiewicz czy Piłsudski. Błędem jest więc w ogóle traktowanie ludzi żyjących w innym świecie w kategoriach obecnego nacjonalizmu. Najprawidłowsze wydaje się nazywanie go bohaterem narodowym Polski o litewskim/ruskim pochodzeniu. Fajnie więc, że Białorusini się do niego poczuwają, ale trochę śmieszne, że ich bohaterem ma być człowiek walczący całe życie o państwo mające mieć bez wątpienia polski charakter kulturowy.

   A takie określanie narodowości Kościuszki po miejscu urodzenia to chyba jest wywleczenie zasady często stosowanej za Sowietów, że jak coś powstało/urodziło się na wschód od Bugu to myśmy do tego nie mieli prawa. Na przykład na tej zasadzie Sowieci nie oddali Polsce aktu abdykacji SAPa, bo w Grodnie więc według ich logiki dotyczyło to BSRR, a nie Polski.

   +: L..........e, Mazan +11 innych
  •  

   A takie określanie narodowości Kościuszki po miejscu urodzenia to chyba jest wywleczenie zasady często stosowanej za Sowietów

   @Justycjariusz: Ale też nie do końca. Był taki astronom, który urodził się i spędził całe życie w środowisku niemiecko języcznym ( kupców i mieszczan), zapisał się na studiach za granicą do natio germanorum, a był wiernym poddanym króla polskiego i z racji miejsca urodzenia poczuwał się do określonej przynależności państwowej. Nie kolidowała z jego pochodzeniem etnicznym. Za PRLu "zaakceptowano" tylko narodowość jego matki.

   +: J...........z, nyszom +1 inny
  •  

   @szurszur: wszystko jest spowodowane niefortunnym nazewnictwem.
   Dzisiaj tego człowieka nazwalibyśmy "rzeczpospolitańczkiem?"
   Niestety nie mieliśmy krótkiego dobrego określenia na obywatela rzeczpospolitej.

   Tracą na tym obydwie strony.
   Wgle to podobnie jest z wojnami Rzeczpospolitej z Moskwą.
   Mimo,że swego czasu to Litwa(dzisiejsza Białoruś i troche Ukraina) trzymały Moskwe na klacie i toczyły z nią wojny.
   Np w Bitwie pod Orszą,gdzie to Litwini stanowili większość naszych sił.
   To w powszechnym nazewnictwie jest:

   wojny polsko-ruskie / wojny polsko-rosyjskie (WTF)

   Co jest kompletnym strzałem w stope(zważywszy na nasze wspólne dziedzictwo).
   Właściwie z wychodzi z tego,że to cały świat ruski(nie mylić z rosyjski) toczył wojne ze zlą Polską( ͡° ͜ʖ ͡°) Gdzie było zupełnie odwrotnie.

   To część świata ruskiego-Litwa(dzisiejsza Białoruś + Ukr) razem z Polską tłukła się z drugą częscią świata ruskiego Moskwa tyle,że pod egidą przyjaciół ze stepu.

   Nigdy nie rozumiałem tego błędnego nazewnictwa(w rus: polsko-ruska wojna),a (w pl polsko-rosyjska)

  •  

   @dertom: W dodatku Kopernik bronił Olsztyna przed Krzyżakami.
   @rzbiquwt Co by nie mówić to: polityka , sejm , wladca , moneta , monarchia , waluta były wspólne pom. Koroną, a Litwą. To, że wojsko było już osobne nie oznacza od razu, że to walczyła Litwa a nie Polska. Z resztą takich problemów z nazewnictwem jest w wielu miejscach historii całego świata.