Wpis z mikrobloga

Hej! Niedługo chcę złożyć komputer, a na podzespołach nie znam się na tyle, żeby wiedzieć, jaki zestaw byłby dla mnie najlepszy. Składam komputer głównie pod gry, ewentualnie jakaś prosta obróbka zdjęć, nic innego bardziej wymagającego. Mam nieprzekraczalny budżet 5 tys. i został mi polecony taki zestaw:

karta graficzna - PALIT GEFORCE GTX 1070 GAMEROCK 8GB
procesor - Intel Core I5-7600K, 3.8GHz, 6MB BOX
płyta główna - Asus PRIME B250-PLUS, B250, DDR4, HDMI, DVI-D, VGA, ATX
RAM - CRUCIAL DDR4 BALLISTIX SPORT LT 16GB
zasilacz - SilentiumPC Vero L2 600W
obudowa - Zalman Z3 PLUS
dysk SSD - ADATA SU800 256GB SATA3
dysk HDD - Toshiba 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 32MB cache
chłodzenie - SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024

Może ktoś ma jakieś zastrzeżenia co do w/w i mógłby na przykład polecić coś, co lepiej będzie pasowało do zestawu? Za ewentualne uwagi byłabym bardzo wdzięczna ʕʔ

#komputery #pcmasterrace
  • 12
@ozetka:

Zestaw ogólnie ujdzie, ale wygląda na robiony przez pracownika lokalnego sklepu internetowego. Czyli nie oferuje Ci najlepszej opłacalności a jednocześnie chce, byś wydała jak najwięcej. No i wyczyściła im magazyn (płyty B250 są najrzadziej wybieraną opcją)

Kupowanie 7600K, czyli procka do podkręcania, i parowanie go z płytą, która to podkręcanie UNIEMOŻLIWIA to jest naciąganie klienta, bo procesory z K są droższe. Albo bierzesz zablokowany procek albo kupujesz płytę Z270 (od
@Koliat: W grach/bootowaniu NVMe nie daje aboslutnie nic względem zwykłego SSD. Po prostu jest szybszy przesył plików. Nie warto dopłacać. Kupuje się je raczej do celów profesjonalnych albo do miniaturowych zestawów.
@ozetka: Kupowanie Kabylake w obecnej sytuacji jest bez sensu, lepiej poczekać na większą dostępność Coffeelake (wreszcie 6 rdzeni w i5 i i7) albo brać tymczasowo i3 Coffeelake (czyli 4 rdzenie jak w i5 Kabylake). Na razie dostępne są tylko płyty z chipsetem Z370 (do OC)za ok. 500 zł, tańsze chipsety B360 i H310 na początku przyszłego roku.
GTX 1070 jest nieopłacalny, bierz 1080 :D
Chłodzenie proca za słabe do OC, Fortis
@Tujaa: @Amasugiru: Dziękuję za odpowiedzi :)

A co powiecie o procku Intel i5-8400 2.80GHz 9MB BOX + płyta z Z370 (tylko jaka?).
Czy lepiej np. Intel i5-7600K 3.80GHz 6MB BOX z Z270?

Karta graficzna będzie chyba jednak 1080 tak, jak doradzaliście (Gigabyte GeForce GTX1080 8GB 256bit WindForce III OC).
@ozetka: Kupowanie Z370 do zablokowanego procka specjalnego sensu nie ma (w tym wypadku już lepiej się opłaca Ryzen, dochodzi też jakość samego chipu - to jest dziwne, że 8400 może mieć turbo 3.8Ghz na wszystkich rdzeniach a jako zegar bazowy ma jedynie 2.8Ghz). Aczkolwiek jeśli nie idziesz w AMD z jakichkolwiek powodów to już chyba lepsze będzie to niż stary Kaby Lake 7600K.

Pamiętaj tylko, że 8400 nie podkręcisz, a płyta
@Amasugiru: A może mógłbyś sam coś polecić? Procek + płyta główna, jakie najbardziej by się do takiego zestawu nadawały? Tak, aby za te 2 rzeczy zmieścić się w 1300-1400zł (bo nie wiem, czy da się jeszcze oszczędzić tu na czymś innym). I bardzo dziękuję za cenne rady! :)

A co do RAMu, to taktowanie 2400MHz, bo nie napisałam wcześniej ;)
@ozetka: Tylko napisz mi, czy preferujesz jakieś sklepy, bo jeśli bym chciał złożyć coś z i5 8400 to muszę brać stan magazynowy pod uwagę. Niestety Intel chcąc odpowiedzieć na procesory AMD zrobił premierę opieszale, z tego powodu jest bardzo niski stan magazynowy nowych procesorów.

Najtaniej na stanie z takich większych sklepów ma Komputronik (Morele/Proline nie mają na stanie na czas pisania tego postu)
https://www.komputronik.pl/product/421802/intel-core-i5-8400.html

Aczkolwiek nie wiem, czy ta "dostępność" jest