Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór, drogie Mirki i Mirabelki!

Zgodnie z obietnicą, ruszamy z AMA:
https://www.wykop.pl/link/3964127/ama-lukasz-lamza-filozofia-kosmos-nauka-popularyzacja-nauki/

Przeklejam treść znaleziska, com to na szybko napisał:

"
Czołem, z tej strony Łukasz Lamża! Robimy AMA.

Szybki skrót dla niewtajemniczonych:
* Jestem z wykształcenia i zawodu filozofem, pracuję obecnie na uczelni (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie).
* Moją specjalizacją jest kosmologia, filozofia przyrody, filozofia nauki; ogólniej: jestem naukolubem i naukocentrykiem.
* Oprócz tego jestem dziennikarzem naukowym (pracuję obecnie w Tygodniku Powszechnym jako redaktor działu naukowego i autor) i popularyzatorem nauki (współpracuję dużo z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie).
* Parę dni temu była premiera mojej najnowszej książki popularnonaukowej „Wszechświat krok po kroku”, wydanej przez Copernicus Center Press; wcześniej wydałem m.in. „Przekrój przez Wszechświat” i „Granice kosmosu – granice kosmologii”.
* Książkę można obejrzeć tutaj: https://www.ccpress.pl/produkt/Wszechswiat_krok_po_kroku_409
Pytajcie o wszystko! Filozofia, kosmos, nauka, świat akademicki, popularyzacja nauki, pisanie i wydawanie książek... i wszystko pozostałe.
"

#conowegownejczer #ama #filozofia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #nauka #kosmos
  • 18
Książka doszła wczoraj, jestem na 43 stronie. Właśnie czegoś takiego szukałem. Bardzo lubię czytać o wszechświecie, i opisywać go przy pomocy trafnie dobranych słów, oraz działających na wyobraźnię metafor. Zawsze jak próbuję wyobrazić sobie skalę wszechświata ogarnia mnie uczucie wielkiej pokory. Nasze Problemy jednak stają się trochę mniejsze gdy popatrzysz na naszą planetę z naprawdę daleka. Bardzo często przeceniamy sprawy w naszym życiu, na które nie warto naszego czasu i nerwów. Bardzo
@LukaszLamza: Dałbyś parę porad jak zacząć pisać artykuły naukowe i np. jak zrobic research czy dany temat albo zagadnienie nie było juz omawiane? I jeszcze jedno pytanie. Ile czasu potrzeba na opracowanie artykułu naukowego plus wcześniejsze badania.
@LukaszLamza no ama się nie rozhula, ale pozwolę sobie zadać pytanie:
1) ile masz lat
2) jaki masz aktualnie stopień naukowy
3) skąd brałeś pieniądze podczas studiów? Sam chwilę studiowałem filozofię i bardzo mi się podobało, myślałem o zostaniu na logice- jednak przeszkadzało mi bycie biednym ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Edit : oczywiście ile zarabiasz
@LukaszLamza: ehh, szkoda że nie rano, może by weszło szybko na główną. Ale wszystko jeszcze się może zdarzyć :) W każdym razie ebook doszedł z lekkim opóźnieniem i czeka na kindlu w kolejce!
@kaaban: Dzień dobry! :)

1) 32
2) doktor nauk humanistycznych
3) wtedy jeszcze rodzice + z każdym rokiem coraz więcej pracowałem; przez parę lat utrzymywałem się głównie z angielskiego; najpierw korki, potem legalne szkoły językowe, w międzyczasie coraz więcej tłumaczeń, między innymi techniczne i naukowe, dopiero potem popularyzacja nauki.