•  

  Od blisko 4 lat przegladam białoruskie strony i profile i jestem świadkiem chyba najwiekszego w tym czasie wybuchu niechęci w sieci wobec Polski i Polaków. A wszystko przez spór o pomnik Kościuszki.
  Komentarze kropka w kropkę takie jakie pisali Ukraińcy po uchwale polskiego Sejmu w sprawie rzezi wołyńskiej co pokazuje jakie emocje spór o napis na pomniku tam wywołuje.

  Jeżeli ktoś nie wie o co chodzi polecam bardzo dobry tekst na Rzeczpospolitej. Autor pisze krótko o tej sprawie, ale tez wyjaśnia powody oburzenia Białorusinów.
  Co ciekawe jest wzmianka, że Białorusini oprócz Kościuszki, Mickiewicza, Moniuszki czy I.Domeyki roszczą tez sobie prawa do Piłsudskiego.

  Czyj jest Kościuszko? - antypolskie komentarze na Białorusi

  Kilka zdań na temat kontynuacji skandalu polsko białoruskiego zwiazanego z polska blokada napisu na pomniku postawionym przez emigracje białrouską w Szwajcarii Polski ambasador wymógł na merze Szwajcarskiego miasta w którym Kościuszko umarł, aby nie zgodził sie na napis po białoruski mówiący o Kosciuszce, że jest "synem Białorusi".
  Mocno oburzyło to Białorusinów i o jego formach dokładnie pisałem we wcześniejszym wpisie klik.
  Polskie MSZ następnego dnia oświadczyło, że chciał uzgodnić treśc i od poczatku popierał budowe pomnika, ale to przedstaiwciel białoruskiej mniejszosci A.Sapieha zerwał rozmowy.
  MSZ napisał też, że nie powinno sie pisać "syn Białorusi" bo Kosciuszko to bohater całej ludzkości.
  A.Sapieha zarzuca kłamstwo polskiemu MSZ i twierdzi, że dopiero po 8 miesiącach doczekał sie odpowiedzi na propozycje uroczystości w sprawie pomnika, więc nie było poparcia polskiej strony od początku.
  Sapieha syzdzi też ze sprzeciwu wobec zwrotu "syn Białorusi" bo to "bohater całej ludzkości" i pyta dlaczego polskie MSZ nie protestuje w takim razie przeciwko napisowi 'syn Polski" na pomniku Kosciuszki w USA.
  Głos po 2 dniach zajął też białoruski MSZ wyrażając poparcie dla inicjatywy budowy pomnika i krytykują brutalną ingerencję polskiej strony i zapowiada rozmowy ze szwajcarskim merem. Nie wiadomo czy będą przekonywać do przywrócenia napisu jaki zablokoał polski ambasador.
  Okazuje się, że Białorusinów popiera polski dyrektor fundacji im Tadeusza Kosciuszki w Krakowie Tomasz Otrębski.
  Powiedział, że Kosciuszko urodził sie na terenie obecnej Białorusi i ci mieli prawo do budowy pomnika i umieszczeniu napisu o "synu Białorusi". Powiedział też, że wstydzi ie za Polaków, że nie postawili tego pomnika wcześniej.

  Wyjaśnienia polskiego MSZ przyjęto na Białorusi źle. Nadal dominują komentarze, że Polacy to tacy sami imperialisci jak Rosjanie i określenia "polski szowinizm".
  Na pewno sytuacja szkodzi Polsce i dobrze byłoby to jakoś załagodzić i zatrzeć złe wrażenie czymś pozytywnym. Jednorazowe skandale nie są na szczęscie tak bardzo szkodliwe, jednak na pewno ta sprawa będzie przywoływana.

  #bialorus #4konserwy #neuropa #kosciuszko

  źródło: s0O-psSxnyY.jpg

  +: m...y, miszczu90 +16 innych