Wpis z mikrobloga

#firefox właśnie migrował mi z 32 bitowej wersji 56.0 do 64 bitowej 56.0.1 i w opisie zmian widzę

Users of 32-bit Firefox on 64-bit Windows are migrated to 64-bit Firefox for increased stability and security.


@niebezpiecznik-pl możecie mi wyjaśnić jak ta migracja ma się do bezpieczeństwa i może stabilności? Więcej osób nad nią pracuje czy lepiej jest testowana od 32 bitowej?
  • 7
@atestowanie2: No to raczej pewne bo taki jest trend, ale wpychanie wszędzie gdzie się da "stabilności i bezpieczeństwa" zamiast rzeczowego opisu sytuacji dla powerusera brzmi słabo po prostu, no chyba że z czegoś nie zdaje sobie sprawy :)
@Cin: Co do stabilności może chodzić o to, że wersja 64 bity może wykorzystać ponad 4 giga ramu, a to faktycznie może pozytywnie wpływać na prędkość i stabilność działania bardziej wymagających stron/skryptów.
@atestowanie2

Co do stabilności może chodzić o to, że wersja 64 bity może wykorzystać ponad 4 giga ramu, a to faktycznie może pozytywnie wpływać na prędkość i stabilność działania bardziej wymagających stron/skryptów.


Do tego 64 bitowe aplikacje mogą korzystać z większej ilości RAMu, co na miesiąc przed premierą FF 57 który miał żreć mniej zasobów wygląda co najmniej dwuznacznie.

Ale znalazłem ciekawy artykuł na temat mojego postu: https://www.ghacks.net/2017/07/22/firefox-56-automatic-32-bit-to-64-bit-upgrade/

Tłumaczy to planem wydawniczy
@Cin: Z tym bezpieczeństwem to jak niektórzy twierdzą chodzi o większy poziom zabezpieczeń ogólnie dla aplikacji 64 bitowych pod Windowsem, nie że to przeglądarka w wersji 64 bit ma dodatkowe zabezpieczenia. Choć jest jeden wyjątek, sandbox dla pluginów NPAPI (Flash, Silverlight) w wersji 32 bit jest wyłączony. Flash 32-bit ma wbudowane własne zabezpieczenia, choć nie wiem jak to wypada w porównaniu do używania wtyczki pod 64 bitową przeglądarkę i czy jest
@Cin: już samo to, ze mamy olbrzymią przestrzeń do zaadresowania w pamięci pomaga. Przykładowo, jeżeli uda ci się przepełnić jakiś bufor i wstrzyknąć obcy kod, to ciężko jest trafić w to miejsce żeby go potem uruchomić.