Wpis z mikrobloga

Jesteście gotowi na przeprosiny za zbrodnie AK aby polepszyć stosunki z Białorusią? Sa przedstawiane takie warunki z białoruskiej strony.

Białoruski poseł domaga se przeprosin od Polski za jej przewinienia wobec Białorusinów i zaprzestania gloryfikowania ludobójców z AK.
W jego wypowiedzi prośba Polski o wybaczenie jest warunkiem dobrych stosunków z Białorusią.
Sprzeciwia sie uznaniu AK, bo 'zamiast walczyć z Niemcami niszczył białoruskie wsie'.

Nie jest to co prawda stanowisko oficjalne jednak inicjator żądania przeprosin to Przewodniczący Komisji Parlamentarnej Edukacji, Kultury i Nauki Igor Marzaliuk.
Troche go znam to białoruskojezyczny poseł z zachodniej czesci. Już kilka razy wypowiadał się negatywnie na temat Polski a pozytywnie o Rosji. Gdy trwały protesty białoruskich bezrobotnych to mówił, że to Polska chce wykorzystać chaos aby przejąc terytoria czy cos w tym stylu.

Igor Marzaliuk, wywiadzie, jaki udzielił Radiu Swoboda, stwierdził, że Polska w celu ustanowienia normalnych międzypaństwowych relacji, powinna przeprosić Białoruś za grzechy przeszłości, w tym za zbrodnie Romualda Rajsa „Burego”.

Polska wymaga od naszych liderów upamiętniania Armii Krajowej. Gdyby oni zgodnie walczyli z nami przeciw Hitlerowi, to czemu nie. Ale fakty mówią inaczej. Oni [Armia Krajowa – red.] plądrowała i niszczyła nasze wsie. Dochodziło do otwartych ludobójstw Litwinów i Białorusinów, na przykład, w obwodzie grodzieńskim – twierdzi białoruski parlamentarzysta.

Poseł na pytanie o przyszłość stosunków białorusko-polskich i czy mogą ułożyć się pozytywnie stwierdził: A dlaczego nie? Nie wzywam do zemsty. Wzywam do prostej sprawiedliwości. Myślenia. Polacy muszą tylko poprosić o wybaczenie.

Igor Marzaliuk przywołał przy tym Romualda Rajsa „Burego”. Twierdzi on, że polski żołnierz używał niemieckich metod: palił ludzi. Jego niedawna rehabilitacja to naplucie w duszę Białorusinom.

Poseł stwierdził także, że marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany w Hajnówce, miał upamiętniać właśnie „Burego”. To wzbudziło oburzenie miejscowych Białorusinów. Ale „Bury” nie jest jedynym takim „bohaterem”. Nadszedł czas, aby zatrzymać ich gloryfikację i zmyślanie dowodów ich niewinności – twierdzi Mazaliuk.


Poseł na pytanie o przyszłość stosunków białorusko-polskich i czy mogą ułożyć się pozytywnie stwierdził: A dlaczego nie? Nie wzywam do zemsty. Wzywam do prostej sprawiedliwości. Myślenia. Polacy muszą tylko poprosić o wybaczenie.


Kresy.pl / nn.by

No to podziękujmy po raz kolejny Buremu Rajsowi i polskim narodowcom za zorganizowanie marszu ku jego czci na szkodę Polski.

Moja opinia na temat żądań-
-raz ten gość to w jakijs czesci nosiciel ruskiej propagandy
- co nie zmienia faktu, że polscy fałszerze historii gloryfikujacy burych dają mu pretekst
- Białorusini widzac, że Polska czesto używa polityki historycznej w ofensywie (Rosja, Białorus) korzystajac z przestoju w takich działaniach na kierunku białoruskim spowodowanych ogłoszeniem sukcesu w dwustronnych stosunkach pozwalaja sobie na wiecej, bo dla Polski pogorszenie tychże byłoby na teraz niewygodne. Po prostu uprzedzili atak aby być w ofensywie.
Zreszta widzieli już jakiś czas temu gdy w liscie domagali sie potepienia marszu ku czci Burego. Nawet poseł narodowców Andruszkiewicz w swoim komentarzu nie był w stanie Burego bronic tylko mówił, że Białorusini powinni odnotować, że on na kolejny marsz już nie pojechał jak na pierwszy. Czyli jakby wyparł się Burego, bo z poprawy stosunków z Białorusia zrobił swój znak rozpoznawczy i uznał, że to ważniejsze niż wyklety bohater.
Skoro Białorusini zobaczyli, że pod presją Polacy ustepują to będą to powtarzac.

#bialorus #historia #neuropa #4konserwy
  • 24
@szurszur: Zapomniałem dopisac. On sie być może podpina pod atmosfere ostatniego skandal wokoł pomnika Kosciuszki (Polska zablokowała napis ''Syn Białorusi'') co wywołało zalew antypolskich komentarzy w białoruskim internecie.
Jednak jak widze pełnego poparcia w tych miejscach gdzie były te komentarze nie dostał i najbardziej plusowane sa ironiczne pytania ''a Rosja?" i pomysł jest nawet krytykowany.
@szurszur: Ruska propaganda ruską propagandą, ale mnie to męczy. Informacje o stosunkach AK z ludnością białoruską są bardzo skąpe i dziwnie sprzeczne. A mój dziadek był w AK Okręgu Nowogródek... Nic już nie powie, bo dawno nie żyje, a ja się zastanawiam.
@Andreth: tez byli .... chodziac dla mnie Bury to bandyta. Ale fakt taki ze byli.

Wojna wszystkich ze wszystkimi. Białoruś 1941-1944
Eugeniusz Mironowicz

Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945
Kazimierz Krajewski

Powiedzmy sobie szczerze. Wielka szkoda ze nie mieszkamy z Bialorusinami razem pod jednym dachem. Wielka strata dla nas i dla nich.