Wpis z mikrobloga

Skąd się wzięła monogamia i jak wyglądała konstrukcja społeczna związków przez wieki?

@Rewolucjonista_przegrywu napisał nie tak dawno:

Monogamia stworzyła przodującą cywilizację, w której każdy członek cywilizacji ma swój udział. Wszyscy od przegrywa do Chada wszyscy polegali na wzajemnej współpracy, aby obracać koła cywilizacji. Każda osoba miała do odegrania jakąś rolę w utrzymywaniu i utrwalaniu społeczeństwa w erze monogamii.

Cóż, ten system się skończył. To, co trwało tysiące lat, zostało zniszczone w ciągu niespełna 100 lat.


Oryginalny post -> https://www.wykop.pl/wpis/27512121/widzisz-ten-obrazek-to-jest-wynikiem-wyzwolenia-se/

Choć temat ewidentnie trącił #zarzutka , dyskusja mogła by być ciekawa, gdyby nie dogmatyzm niektórych osób spod znaku #redpill, które twardo obstawały przy swoich racjach, bez względu na wszystkie inne argumenty. Mi też, prawdę mówiąc, nie chciało za bardzo szukać się źródeł ( #mojawina ( ͡° ʖ̯ ͡°) ), by odpierać co bardziej radykalne stwierdzenia, więc nitka szybko zamieniła się w pyskówkę... w której nikt nie wygrał. Ale takie tematy są o tyle ciekawe, że zawsze jakoś wracają ( ͡° ͜ʖ ͡°) i dziś właśnie znalazłem ciekawe opracowanie stojące w kontrze do w/w posta.

Zapraszam do lektury i dyskusji, a OP'owi dziękuję za inspirację :)

TL; DR:


Pic rel - cały artykuł jest w formie #komiks idealnie pasujący na portal ze śmiesznymi obrazkami ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

do czytania -> https://thenib.com/the-invention-of-monogamy <- do czytania

Taguję:


PS:

z.....i - Skąd się wzięła monogamia i jak wyglądała konstrukcja społeczna związków pr...

źródło: comment_EKPFYsFFef6vvjj805ZuUWwinlV2bl2q.jpg

Pobierz
  • 1
@zagubiony_w_przestrzeni: Te równościowe, przepełnione seksem społeczeństwa pierwotne nie do końca do mnie przemawiają.

O ile oczywistym jest że kulturę i cywilizację ludzką stworzyło rolnictwo, to jednak jak spojrzeć na prymitywne kultury myśliwsko-zbierackie istniejące do dzisiaj.
I w tych kulturach/plemionach nadal istnieje kwestia monogamii, budowania rodzin na parach męsko-damskich. Aczkolwiek kobiety mają w wielu przypadkach większy wpływ na podejmowanie decyzji. Ze względu na brak ziemi uprawnej która jest źródłem przetrwania, w momencie