Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję porady ;-)
Miałbym ktoś może pomysł jak rozwiązać i jakiego typu zastosować sprzęt żeby wykonać pewny moduł wykonawczy:
Chciałbym sterować zaworem kulowym na 3/4" w zależności od temperatury pobranej z czujnika.
Problemem tu jest to, że w zależności od dnia, warunków atmosferycznych oraz materiału użytego zmieniają się ciągle dane.
Np. w jeden dzień punkt maksymalnego otwarcia zaworu to odczyt temperatury 76.56 i w zależności od wzrostu temperatury na tym czujniku ten zawór zmniejsza przepływ.
kolejnego dnia ta temperatura startowa może wynosić już 77.05 i ta sama zasada.
Ogólnie chodzi mi o coś takiego: https://thingspeak.com/channels/246722/charts/1?bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&dynamic=true&results=1500&type=line
W tym wypadku ręcznie steruje przepływem, ale nie jest to doskonałe ze względu na skok zaworu oraz niedokładność ręczną. (końcówka w tym wypadku to eksperymenty, ale całość powinna mniej więcej utrzymywać się przy takiej samej temperaturze). Ogólna zasada jest taka, że im mniejszy przepływ przez zawór tym niższa temperatura. Ale najniższa to tak zarejestrowana po wzroście.
Mam na tę chwilę odczyt temperatury zrealizowany przez DS18B20 i #arduino.
Jeśli trzeba to mogę zastosować #raspberrypi
#diy #destylacja

dzięki za wskazówki ;-)
  • 13
@bibus: tylko w tym przykładzie z głowy różnica między pomiarami jest mniejsza niz dokładność pomiari czujnika ds18b20 ( około 0.5°C) no i w tym przykładzie na dobrą sprawę punkt startowy jest taki sam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dlugi_: hmm, jest to możliwe ale z tego co zaobserwowałem przez jakiś czas czujnik podaje cały czas taka sama temperaturę i dla mnie jest to wystarczająca dokładność ;-) z tego co pamiętam to wynik to jest średnia z 10 pomiarów i taką podaje. W sumie dla mnie liczy się różnica we wskazaniach w danym dniu niż fizyczna temperatura.
Wcześniej korzystałem z termopary typu K oraz układu max6675 ale się to do
@bibus: pomiar temperatury (czy to względnej czy bezwzględnej) to nie jest taka prosta sprawa jak sie wydaje. Najlepiej jakbyś sobie poczytał o błędach pomiarów ( dokładność, rozdzielczość, dryf itp.)
Nie zupełnie ogarniam z twojego wpisu co tak naprawdę chcesz mierzyć ( temperaturę wrzenia zacieru ?) I jak to ma wpływać na sterowanie przepływem, i przeplywem czego chcesz sterować.
No i nie wiem z czym tak właściwie jest problem? Tylko z temperaturą
@dlugi_: więc tak, na początku jest temperatura stabilizacji czyli temperatura w kolumnie po ustabilizowaniu, jest to najlepsza temperatura do destylacji(najlepsza jakość gotowego produktu). Wraz ze spadkiem ilości alkoholu w kolumnie(po odebraniu pewnej ilości) rośnie temperatura w kolumnie co niekorzystnie wpływa na jakość itp. Jedyną opcją obniżenia temperatury jest zmniejszenie przepływu na wyjściu. Jeśli odpowiednio zmniejszysz to temperatura będzie zawsze bliska temperatury stabilizacji.Wiadomo, trzeba przyjąć czas na obniżenie temperatury oraz skok zaworu.
@dlugi_: idealnie by było jak najmniejszą, ale 0,5*C myślę, że jest odpowiednie. Z tego co doczytałem to dryf wynosi 0,2 stopnia więc myślę, że 0,5 będzie dobrze.
@bibus: a jak chcesz sterować zaworem? masz jakiś zawór z napędem czy będziesz kombinował z silnikami jakimiś?
przełączenie chłodnicy do przedgonu jak rozumiem jest na jakimś zaworze trójdrożnym i następuje po osiągnięciu temperatury stabilizacji?
@dlugi_: myślałem o zastosowaniu czegoś takiego: http://kamena-drives.pl/radia-s-r-l/mbv-zawory-kulowe-napedem/
jeśli chodzi o sterowanie na którą chłodnicę to za pomocą elektrozaworów normalnych.
Ogólnie mam kolumnę podobną z zasady działania do tego: http://www.topolin.pl/Psota/pso1.jpg - tam gdzie zawór kulowy to chciałbym zastosować to sterowanie przepływem, natomiast na załamaniu tam gdzie jest zaworek precezyjny to jest wyjscie na druga chłodnicę.

Otwarcie do przedgonu planuje do osiągnięcia temperatury w głowicy i potem po stabilizacji na czas ok. 30sekund.
@bibus: upisałem się jak debil na telefonie, ktoś zadzwonił i mi cały tekst #!$%@?ło, wieczorkiem ci napisze z domu z kompa moje przemyślenia bo teraz nie mam czasu już ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@jurii: patrzyłem na to, ostatecznie tak zrobię pewnie, ale nie ukrywam, że wolałbym to zrobić w wersji amatorskiej i przy okazji się czegoś nauczył ( ͡° ͜ʖ ͡°)