Wpis z mikrobloga

Mirki spod znaku #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem
Nie wiem czy fanom dobrego kryminału z domieszką mieszczącego się w granicach realizmu sci-fi znany jest duet Preston-Child. Ich seria o wolnym strzelcu agencie FBI A.X.L. Pendergascie jest dla mnie dziełem sztuki. Do tej pory wyszło naście książek a każdą łykam szybciej i łapczywiej niż poprzednią. Kryminał kryminałem, ale tu dodatkowo w napięciu trzymają ciągle akcje rodem z najlepszych gatunkowo thrillerów i horrorów. Mroczna przeszłość rodziny protagonisty, budowane przez wiele części charaktery pobocznych postaci, podróże do przeszłości pałacem myśli, mutanty, labirynty, sekty, naziści to tylko niektóre elementy które wymienione jeden po drugim brzmią jak śmieszna abstrakcja.. Jednak autorzy łączą je w spójną całość tak, że nie zauważamy gdzie kończy się zdobyta na dany temat wiedza, a gdzie zaczyna fikcja. Jesteśmy w stanie bez problemu sobie wyobrazić, że dziewczyna o wyglądzie i krzepie 16 latki ma ponad 100 lat, podziemia nowego jorku opanowane są przez tajemnicze istoty, a w brazylijskich dżunglach... zresztą nie będę spoilerował.
A dla tych co wolą #seriale też nic straconego, bo takowy ma wyjść za rok i jestem pewien że mocno zmiecie wszystkie inne produkcje. (no może poza wiedźminem)
W każdym razie piszę też do aktualnych ich fanów, bo właśnie się zorientowałem, że 25.10 wyszła ostatnia część serii z Gideonem Crew (równie godna polecenia seria od owego duetu) Poza granicą lodu - przetłumaczona na polski.
Co siedzi na dnie oceanu? Jeszcze nie wiem.. jadę właśnie do empika żeby się dowiedzieć.
  • 15
@Jabber: Relikt to tylko pierwsza część serii o Pendergaście i fajny wstęp (razem z Relikwiarzem) do kolejnych częśći. Prawdziwa "zabawa" zaczyna się od "Gabinetu Osobliwości" gdzie poznajemy wstępne ułamki bogatej przeszłości arystokratycznej, morderczej i nieco psychicznej rodziny Pendergasta.
Po kilku książkach mamy dwie arcyciekawe trylogie (ale nie chcę spoilerować o czym, bo plot twisty są takie, że dupa pęka na pół!) i potem znowu parę osobnych tomów. Nieprzetłumaczona jeszcze Obsydianowa Komnata
@Jabber: Też czytam sporo sci-fi (głównie sci, bo uwielbiam Lema) :)
Długo się przed prestonem i childem broniłem, bo poleciła mi je.... moja mama o.O a jej gusta to głównie seryjni mordercy a czasem takie trochę naiwne kryminały jak seria z Jackiem Reacherem od Lee Childa (190cm umięsnionym żandarmem wojskowym superbystrym i sprawnym fizycznie mistrzem szarady umysłowej :D - swoją drogą w filmie zagrał go tom cruise XD myślałem że sczeznę)
@bizonsky: Niedawno wyrzucałem sortowane śmieci na swoim osiedlu. Na ziemi, obok pojemnika leżał sobie "Relikwiarz" Prestona-Childa w bardzo dobrym stanie. Wziąłem i sprzedałem na olx :D. Wolę czytać na kindlu, jeśli tak polecasz to może się za to kiedyś wezmę. Trochę przytłacza liczba książek w serii. O, z tego co widzę, to nawet nakręcili film na podstawie pierwszej części.
@pieczony-ziemniaczek
film ma bardzo mało wspólnego z książką
Pendergasta tam praktycznie nie ma.

uwierz mi, że bardziej przytłoczy Cię fakt jak szybko przeczytasz wszystkie tomy i że trzeba znowu czekać na następne ;) jeszcze raz gorąco polecam
DIOGENES... możliwe że wróci

@Michellaga nie wiem czy czytałeś o czym jest Obsidian Chamber ( ͡° ͜ʖ ͡°) co prawda wyszedł już z pół roku temu ale w Polsce z niektórymi wydawnictwami jak w lesie, a po angielsku tego nie wymęczę :<
@bizonsky: Dopiero teraz sprawdziłem i widzę, że jestem jedną książkę do tyłu bo skończyłem na Błękitnym Labiryncie.

Mówiłeś coś o serialu, IMO Aloysius to istny Paul Bettany i to on powinien grać.
@Michellaga: 3 książki w plecy :< jeszcze po obsidian chamber wyszła niedawno nowa City of Endless Night... ale jak już wspomniałem, w Polsce jak w lesie, wyszła dopiero ich książka sprzed 1,5 roku i to jeszcze z innej serii :/
swoją drogą jeśli nie czytałeś Ice Limit i serii z Gideonem Crew to też polecam bo wciąga się je jak kluski spaghetti (tylko najpierw Ice limit, bo chronologia m tu znaczenie
@bizonsky: Czytałem tylko główny cykl o Pendergaście i to ze dwa lata temu, teraz czytam cykl o Cottonie Berry'ego i bede chciał go skończyć. Później wrócę na pewno to książek panów C&L.

Miałem jednak okazje czytać kilka książek napisanych tylko przez Childa, Eden i Utopia były na bardzo dobrym poziomie, a Głębia to ekstraklasa.