•  
  I........0

  +75

  Mam takie pytanie do ludzi spoza górnego śląska. Dużo mówi się o trójmieście, które jest podawane jako przykład tego, że obok siebie są 3 miasta i że to niby takie niezwykłe i niespotykane. A czy wy poza Ślaskiem wiecie w ogóle, że Górny Śląsk to w zasadzie takie dziewiętnastomiasto, bo 19 miast jest zaraz obok siebie i często nie ma nawet przerwy w zabudowie i można się nie zorientować, że jesteśmy już w Chorzowie a nie Katowicach? ( ͡° ͜ʖ ͡°) i że Górny Śląsk ma jedną sieć tramwajową obejmującą 13 miast?
  Dlaczego trójmiasto jest znane z tego, że jest trójmiastem, a konurbacja górnośląska nie jest znana z tego, że jest dziewiętnastomiastem? i że ma 2 miliony mieszkańców, więc jest porównywalna z aglomeracją warszawską? ( ͡º ͜ʖ͡º) wy tam w #warszawa wiecie w ogóle, że nie jesteście jedyną tak dużą metropolią w Polsce? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  #pytanie #polska #slask #gornyslask

  źródło: konurbacja górnośląska.JPG

  •  

   @Ikarus_280: moze dlatego, ze to wlasnie Śląsk ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   s......g

   +51

   @Ikarus_280: a może dlatego, że żaden turysta tam za dopłatą nogi nie postawi? albo dlatego, że głupio byłoby mu powiedzieć, jadę do dziewiętnastomiasta?

  •  

   @Ikarus_280: ale wiesz ze sosnowiec to jeszcze warszawa..wy tam na slasku pewnie dlaej w tramwajach a ze srodmiescia warszawy jedzie sie pendolino do dzielnicy sosnowiec

   +: I........0, CzterySiedem
  •  

   @Ikarus_280: Ale jak to, mówili że Sosnowiec to oddzielne państwo... :/

   +: I........0
  •  

   @Ikarus_280 myślę, że moze chodzić o węgiel.

   pokaż spoiler Przestańcie go jeść


   I kasę

   pokaż spoiler Przestańcie w końcu okradać uczciwych Polaków!

   +: I........0, noprosze +7 innych
  •  

   @Ikarus_280: Sosnowiec? Dąbrowa? Masz ty rozum i godność człowieka? :-)

  •  

   @Ikarus_280: Kolejny ślunzak chce przyszpanować, a nawet nie wie gdzie kończy się Górny Śląsk (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Będzin? #pdk) i mylnie utożsamia go z GOP-em.

   +: qwarqq, M.............a +50 innych
  •  

   wiecie w ogóle, że nie jesteście jedyną tak dużą metropolią w Polsce? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Ikarus_280: Tak swoją drogą jesteśmy już Metropolią Górnośląsko-Zagłębiowską

   +: I........0, WillyHack +1 inny
  •  
   I........0

   +2

   @frex: @pytonger: Sosnowiec jest zaliczany do konurbancji górnośląskiej, że tam mieszkają gorole to inna sprawa. Tak samo jak kresy przed wojną należały do Polski, a mieszkali na nich Białorusini i inni tacy.

  •  

   ale wiesz ze sosnowiec to jeszcze warszawa

   @proba1: gunwo prawda - Sosnowiec tak samo nie lubi Warszawy, jak każde inne miasto w Polsce...

   +: SosnoWicher, D....k +4 innych
  •  

   @Ikarus_280: Ale konurbacja górnośląska to co innego niż Górny Śląsk jako kraina, i obejmuje jedynie jej skrawek. To tak samo jak mówienie że Radom leży na Mazowszu - nie, znajduje się w województwie mazowieckim ale leży w Małopolsce.

  •  
   I........0

   +2

   @frex: tyle, że mi chodziło własnie o konurbacje, że jest tak zurbanizowana i duża, porównywalna ludnościowo z Warszawą. A poza Górnym Śląskiem ten fakt nie jest zauważany i jest wielka podnieta, że trójmiasto, Gdańsk, Gdynia i Sopot obok siebie, albo jakieś głupie gadki, że hurr durr Warszawa jedyne duże miasto w Polsce a reszta to wieś. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @Ikarus_280: Jest nawet Sosnowiec. (。◕‿‿◕。)

  •  

   @Ranger: Dla Ślązaków wszystko poza Śląskiem jest częścią Warszawy, nie wiedziałeś?

  •  

   @Ikarus_280: @sweeting:

   albo dlatego, że głupio byłoby mu powiedzieć, jadę do dziewiętnastomiasta?

   @sweeting: To tylko nadać prawa miejskie jakiejś dużej wsi i będzie Dwudziestomiasto, to już lepiej brzmi :) czy 20-miasto, Dwadzieściomiast, albo modnie TwentyCity ( ͡° ͜ʖ ͡°) 20City

   +: Pas-ze-mna-owce, K...._
  •  

   @LeonardoDaWincyj: wiesz co pomijając kwestie kibicowskie to tak na prawdę dla Ślązaka to egal czy do Chorzów czy Katowice to są tylko nazwy.

  •  

   żaden turysta tam za dopłatą nogi nie postawi

   @sweeting: To akurat nie do końca prawda, na Śląsku mają mnóstwo rzeczy do zobaczenia, Tarnowskie Góry są na liście Unesco, Gliwice na ten przykład to bardzo ładne miasto, w Katowicach mają salę NOSPR-u, w Zabrzu też jest co zwiedzać (kopalnia Guido choćby), Chorzów swojego czasu był bardzo chętnie odwiedzany. Jest mnóstwo stereotypów na temat Śląska, tymczasem ładnej architektury i zieleni tam nie brakuje.

   Żeby nie było, mieszkam w Warszawie.

  •  

   @Ikarus_280: Co z tego jak między Chorzowem, a Katowicami nie ma przerwy w zabudowie jak cała aglomeracja jest strasznie rozstrzelona? Co z tego jak są tam 2 miliony mieszkańców jak się kurczą szybciej niż Łódź, a ceny mieszkań w niektórych rejonach są poniżej ceny odtworzenia? Co z tego, że sieć tramwajowa łączy 13 miast skoro tramwaje mają gównoczęstotliwość, sieć jest zaniedbana, są jakieś mijanki, a pasażerska sieć kolejowa to kabaret większy niż w Trójmieście? Te heheszki ludzi z dwóch stron jakiegoś śmiesznego potoczku, na którym od 100 lat nie ma granicy to już w ogóle dramat.

  •  

   Co z tego, że sieć tramwajowa łączy 13 miast skoro tramwaje mają gównoczęstotliwość, sieć jest zaniedbana, są jakieś mijanki, a pasażerska sieć kolejowa to kabaret większy niż w Trójmieście? Te heheszki ludzi z dwóch stron jakiegoś śmiesznego potoczku, na którym od 100 lat nie ma granicy to już w ogóle dramat.

   @marc1027: Nie wiem o jakiej sieci mówisz ale zaniedbanych odcinków jest mało a za kilka lat będzie można na palcach liczyć.

   skoro tramwaje mają gównoczęstotliwość,

   @marc1027: Częstotliwość jest dostosowana do całej sieci KM bo u nas sporo autobusów dubluje tramwaje więc jaki byłby sens puszczana np co 5 min tramwaju skoro w tym czasie jedzie kilka autobusów

   są jakieś mijanki

   @marc1027: A co jest w tym złego?

   a pasażerska sieć kolejowa to kabaret większy niż w Trójmieście?

   @marc1027: Pod jakim względem?

   Te heheszki ludzi z dwóch stron jakiegoś śmiesznego potoczku, na którym od 100 lat nie ma granicy to już w ogóle dramat.

   @marc1027: Raz że nie ma jeszcze 100 lat dwa że ze względów historycznych ten "potok" miał spore znaczenie dla rozwoju obu stron oraz różnic jakie do dziś widać.

  •  

   Nie wiem o jakiej sieci mówisz ale zaniedbanych odcinków jest mało a za kilka lat będzie można na palcach liczyć.
   @sylwke3100: Za dużo w porównaniu do liderów w kraju i w Europie

   Częstotliwość jest dostosowana do całej sieci KM bo u nas sporo autobusów dubluje tramwaje więc jaki byłby sens puszczana np co 5 min tramwaju skoro w tym czasie jedzie kilka autobusów
   Sam fakt, że autobusy dublują tramwaje jest zastanawiający. No i pytanie, czy autobusy odjeżdżają w regularnych odstępach, nie ma dziur w rozkładzie przez tę mnogość, czy w razie opóźnień można w łatwy sposób przemieścić się z przystanku autobusowego na tramwajowy. No i wysoka częstotliwość daje lepsze możliwości sterowania

   Pod jakim względem?
   Brak integracji taryfowej z KZK GOP (w Trójmieście jest jakaś szczątkowa), częstotliwość na średnicy Gliwice - Sosnowiec to powinno być 10 minut w szczycie (mówię o osobówkach), na nowych przystankach w Tychach pociągi chodzą co godzinę poza szczytem - to nie jest kolej miejska, to jakaś jej parodia.

   A co jest w tym złego?
   Odcinki jednotorowe przenoszą kaskadowo opóźnienia na sieci, wymuszają częstotliwości z dupy niebędące dzielnikiem 60 (typu co 28 minut), niekoordynowalne z innymi liniami.

  •  

   Brak integracji taryfowej z KZK GOP (w Trójmieście jest jakaś szczątkowa),

   @marc1027: No ale wy za to macie burdel w KM całkowity z integralnością, u nas tego nie ma poza tym mamy namiastki w stylu Ekobiletu

   częstotliwość na średnicy Gliwice - Sosnowiec to powinno być 10 minut w szczycie (mówię o osobówkach)

   @marc1027: Nie ma miejsca na taki takt - nie mamy torów aglomeracyjnych a niestety PLK ucięła projekt który to przewidywał.

   na nowych przystankach w Tychach pociągi chodzą co godzinę poza szczytem - to nie jest kolej miejska,

   @marc1027: To jest kolej miejska patrząc na to że jest uzupełniana autobusami

   Odcinki jednotorowe przenoszą kaskadowo opóźnienia na sieci, wymuszają częstotliwości z dupy niebędące dzielnikiem 60 (typu co 28 minut), niekoordynowalne z innymi liniami.

   @marc1027: Tyle że ty nie rozumiesz trochę naszej specyfiki sieci wiele takich odcinków jest w miejscach gdzie jest mały przemiał linii i pasażerów np Ruda Śląska, Kazimierz Górniczy, Mysłowice więc tu takt nie jest potrzeby taki duży a wręcz RŚ celowo ogranicza go

Gorące dyskusje ostatnie 12h

Advertisement