Wpis z mikrobloga

Od samego rana jestem wkurzony, moja mama pracuje z wieloma Ukraińcami. Wczoraj rozmawiała z jednym, i zeszło na Wołyń. On powiedział że babcia mu mówiła od zawsze, że to nie Ukraińcy zamordowali Polaków, tylko sowieci w przebraniach UPA... ręce mi opadły.
Tak starzy ludzie okłamują swoich wnuków. Nie dziwię się ten babce w sumie, bo być może jej ojciec porżnął iluś naszych i córce o tym nie powiedział, bo jak.

I tak działa machina kłamstwa.

#ukraina #upa #historia #wolyn #rzezwolynska
  • 29
On powiedział że babcia mu mówiła od zawsze, że to nie Ukraińcy zamordowali Polaków, tylko sowieci w przebraniach UPA... ręce mi opadły. Tak starzy ludzie okłamują swoich wnuków.


@wujeklistonosza: Ale dlaczego zakładasz, że babcia świadomie kłamie? Dużo bardziej prawdopodobne jest, że babcia rzeczywiście wierzy, że to prawda, bo tak ją nauczono. Ta historia o sowietach przebranych za Ukraińców jest dosyć powszechna na Ukrainie.

Nie dziwię się ten babce w sumie, bo
@wujeklistonosza: prof Motyka podał max 45 tys sprawców. UPA liczyła w 1943 jakieś 20 tys, w 1944 30 tys. Reszta to czerń chłopska. To jest jakieś 0,9 % spośród 5 mln Ukraińców na terenie wschodnich województw II RP przed 1939. Większy rozrost i poparcie UPA uzyskało w momencie wejścia Sowietów i walk partyzanckich 1944 - 1947. Nie odnotowano ani jednego przypadku samodzielnego i nieinspirowanego przez OUN ataku samych chłopów na polskie
Ta historia o sowietach przebranych za Ukraińców jest dosyć powszechna na Ukrainie.


@manekin: Nawet w jakimś filmie ten motyw ukazali. Aczkolwiek to jest bardziej popularne w internecie i wśród ludu, bo jużnawet Wjatrowycz twierdził, że nie ma na to dowodów.
Poza tym nawet gdyby to byłyby incydenty. Sa oczywiscie teorie, że Sowieci mniej lub bardziej wpływal inegatywnie na konflikt. Polski kompozytor Krzesimir Dębski (jego rodzina zgineła na Wołyniu) wyraźnie wskazuje na
UPO-wców było może mało, ale nie zapominaj że nie tylko oni mordowali, tylko we większości ludność cywilna, sąsiedzi, chłopi, tzw.czerń, czy SKW. Wśród tych już bardzo wielu Ukraińców pewnie ma przodków, patrząc na ogromną liczbę napadów i morderców.


@wujeklistonosza: To, że mordowała w większości ludność cywilna nie jest prawdą, chociaż UPA oczywiście chętnie się ukraińskimi chłopami posługiwała. Ciężko oszacować ich liczbę i trzeba pamiętać, że również wielu Ukraińców nie brało udziału
@wujeklistonosza: to dziala w kazdym kraju. Nawet u nas. Bylem w muzeum powstania Warszawskiego i nie bylo tam wzmianki o tym jak lekkomyslnie powstancy skazali cywili na smierc.

W szkole nie ma wzmianek o tym ze to sasiedzi, sasiadow sprzedawali dla wlasnych korzysci. Polak, polaka.

Zycie nie jest czarno-biale i wojny tez nie byly. Zawsze kazdy narod wybiela swoja historie. Taka prawda.
Siemaszkowie trochę inne wyliczenia mają.


@wujeklistonosza: wiem, oni sugerują jakieś 130 tys ofiar, a udokumentowanych jest jakieś 90 tys. Toteż pytanie skąd te liczby biorą. I czy uwzględniają ubytek ludności polskiej działań okupanta niemieckiego i sowieckiego. Co więcej Siemaszkowie zbyli temat polskiego odwetu a to nierealne aby go nie było, skoro wystąpił na zachód od Bugu i skali tego co się działo. Dlatego Motyka napisał że najbardziej prawdopodobne to 100 tys
@dertom były odwety, tak, my tego nie ukrywamy, Polacy często traktowali niesprawiedliwie Ukraińców w II RP i wcześniej. Dobrze, to wszystko prawda. Ale na Boga, ludobójstwo było, nie ważne czyje obliczenia są trafniejsze Motyki czy Siemaszków, naszych wymordowano, i taki jest fakt, i faktem jest to że Ukraina totalnie kłamie i pluje na nas.
@wujeklistonosza: oni mówią o symetrii a ponieważ kiepsko jest być sędzia we własnej sprawie to powinno się to umiędzynarodowić. Natomiast istotne jest określenie jakie szacunki są realne, bo wzięte z sufitu będa działać jak zdjęcia Niemców z Nemersdorf wrzucano jako ofiary polskie. To wywoła zarzuty o fałszowanie. Uznali że 40 tys Polaków zginęło i tyleż chyba Ukraińców. Mnie nie dziwią ich wersje lub brak wiedzy na ten temat a nawet to
o mitycznym narodzie nazistów,


@strikingsurface: Ów rzekomy mit funkcjonuje jedynie pośród mało zorientowanej w rzeczywistości politycznej społeczności internetowej, z nadreprezentacją wśród części wykopków. Na całym świecie, w tym w Niemczech, powszechnie nazistów utożsamia się z Niemcami właśnie, co też nie jest do końca prawdą, gdyż prohitlerowskie ruchy narodowo-socjalistyczne (nazistowskie) istniały wtedy w wielu krajach, choćby np. w Wlk. Brytanii, USA, Belgii, Danii, Austrii, Szwecji, pojedyncze przypadki nawet w Polsce. Stereotypowy obraz