•  

  Chińska kamerka do "domowego monitoringu" po wifi, konkretnie:
  Xiaomi MIjia Dafang 1080p wifi camera

  pokaż spoiler Kupowałem za ~$25 (teraz jest taniej, $21) na Zapals : https://www.zapals.com/xiaomi-mijia-dafang-1080p-gimbal-ip-security-camera-for-home.html ale są do dostania również na gearbest https://www.gearbest.com/ip-cameras/pp_693217.html czy banggood https://www.banggood.com/Xiaomi-MIjia-Home-1080p-HD-Intelligent-Security-WIFI-IP-Camera-Night-Vision-IR-cut-Motion-Detection-p-1181323.html (linki bez refa!)


  TL:DR - nie wiem czy warto. Ale jest tanio :) Zdjęcia w komentarzach

  Zamówiłem 3szt, wpadło na WER +88zł ...
  Plusy:
  - jest ładna ;) (szkoda że nie świeci w obiektywie czerwony led - nazwałbym ją HAL9000)
  - kamera jest obrotowa 360' wokół osi (obraca się cała względem podstawki nieruchomej, do której podłącza się przewód microusb), oraz kilkanaście stopni góra-dół obiektyw się może ruszać.
  - ruch jest BARDZO cichy, w zasadzie niesłyszalny, głośniej chodzi mi zegarek na ścianie, a całkiem szybki (spokojnie kamera nadąża obrazem za szybko idącym człowiekiem)
  - zasilanie 5v z microUSB, załączony zasilacz wtyczkowy 5V 2A, realnie kamerka mi nie pobrała nigdy więcej niż 1.2-1.3A (włączone IR i kręcenie silniczkami)
  - dołączony kabelek usb-microUSB (przenosi wyłącznie zasilanie!) jest fajny mięciutki silikonowy i ma dobre 2.5m
  - podświetlanie IR całkiem skuteczne w pomieszczeniu ~25m^2, i ładnie rozproszone (nie świeci tylko tuż przed kamerę)
  - kamera może nagrywać obraz lokalnie (na pendrive-usb, lub na karcie microSD do 32GB) - ciągle (umożliwiając "spojrzenie w przeszłość" w podglądzie) lub zapisywać momenty gdy wykryje ruch. Ale może niczego nie nagrywać - wyłącznie służyć do podglądu
  - kamera daje bardzo ładny obraz, pozornie full-hd, tak w dzień jak i w nocy, na zapisanych zdjęciach są wykrywalne lekkie szumy - ale gdy ogląda się go na smartfonie na żywo - to jest żyleta. Bez problemu widać co ktoś przegląda na smartfonie na kanapie 4m od kamery.
  - można włączyć odbiór audio (podsłuch) w kamerze, ale też można "gadać przez kamerę" - choć tutaj lubi się trochę sprzęgać gdy odbiera to samo co wysyła przez głośnik. Swoją drogą całkiem głośny i wyraźny
  - (po update firmware kamery!) są fajne funkcje - np korekta "rybiego oka" (geometrii obrazu) - funkcja "chińskiekrzaki" w opcjach, screen poniżej, "spoglądanie w różne kierunki wg harmonogramu", a nawet "automatyka domowa" - można ustawiać skrypty obejmujące całą automatykę z rodziny MiHome - np "gdy odkurzacz MiRobot pracuje - kamera ma nie alarmować o wykrywaniu ruchu"
  - bardzo sprawnie działa wykrywanie ruchu oraz śledzenie ruchu przez kamerę - całkiem sprawnie podąża obiektywem za osobą chodzącą po pomieszczeniu, tak by ruch był w środku kadru. A po utraceniu ruchu - wraca patrzeć tam, gdzie była ustawiona początkowo.

  Minusy:
  - Kamera działa TYLKO przez dedykowaną aplikację Xiaomi Home (android i ios, nie ma na PC!) i cały ruch leci przez chińskie serwery... (jak to kiedyś padnie lub wyłączą - to mamy piękną cegłę)
  - Powyższa aplikacja jest źle i niecałkowicie przetłumaczona - wiele funkcji niezależnie od wybranego języka jest po chińsku
  - Powyższa aplikacja jest zdupczona po całości, jeśli nie pozabierać jej uprawnień - to co chwila wyskakują jakieś powiadomienia o promocjach w chińskim sklepie itp spamy. W dodatku 99% chińskimi krzakami, niezależnie od wybranego języka...
  - te kamery mają "ograniczenie" używania/sprzedaży na Chiny i Australię. Da się to obejść - bo ograniczenie nie jest w kamerze, tylko w tej durnej aplikacji - trzeba zainstalować z apkarchiwe najstarszą wersję apki 3.2.5, wybrać na starcie lokalizacje "chińskie krzaki" (co oznacza "china mainland") i język angielski. Kamerka działa. Firmware kamerki można aktualizować (polecam) ale aplikacji - nie, bo kamery przestaną się łączyć.
  - Nie ma możliwości podglądu na PC (choć kamera zgłasza obecność serwera HTTP na porcie 80, odpowiada, ale zwraca pusty dokument)
  - z racji pracy przez serwery chińskie itd - jest 0.5 - 2s lagu między kamerą a rzeczywistością, nawet gdy kamera pracuje w tej samej sieci co telefon na którym oglądamy obraz. Przez co - sterowanie ruchem jest conajmniej "takie sobie" - niezbyt precyzyjne bo trzeba kliknąć i poczekać i zobaczyć o ile się ruszyło... Ale z drugiej strony to plus - bo podgląd działa "skądkolwiek" przez internet.

  #chinskiecuda #cctv #xiaomi #xiaomiyi #itemyzchin #zapals #gearbest

  źródło: des.gbtcdn.com

Gorące dyskusje ostatnie 12h