Wpis z mikrobloga

@mkarweta: Postulaty gospodarcze mniej lub bardziej nawiązują do rozwiązań znanych z Europy Zachodniej, ze szczególnym uwzględnieniem państw skandynawskich. Socjaldemokracja. Dość zwyczajna europejska lewica.

Nie rozumiesz terminu komunizm. Komunizm postuluje, aby środki produkcji zostały uspołecznione, a dobra dzielone równo. Ewentualnie możemy uznać, że ustrój PRL był komunistycznym, ale również wówczas Razem zupełnie do niego nie pasuje.

Razem odwołuje się do dorobku demokratycznej lewicy. Istniała ona w opozycji do PRL, istniała również przed
@mkarweta: Chociaż w jednym masz trochę racji. Rewolucja październikowa była wydarzeniem, która istotnie wpłynęło na ostateczne rozdzielenie się linii komunistycznej (ogólnie za rewolucją) i socjalistycznej (ogólnie przeciw) - z którego to pnia pochodzi Razem.

To trochę tak jak dla polskiej tożsamości ważny jest nazizm. Jest ważny, ale jako ideologia wobec której stawia się opór.

Na polskim podwórku ten antagonizm wyrażał się istnieniem PPS, oraz Bundu po jednej stronie, a po drugiej
typowa trockistowska gównopartyjka, wyznająca "ten prawdziwy Marksizm"


@Bizancjum: No nie za bardzo.

Zresztą, o ile marksizm się gdzieś przewija, to raczej nikogo nie rozpala, aby komuś się chciało walczyć o "ten prawdziwy marksizm". Jasne jest, że różne ruchy czerpią z Marksa i w różnym stopniu.

czy ja wiem, nie-komunistyczni socjaliści też moga chyba byc za rewolucją? Np. tacy wolnościowi socjaliści. Myślę, że rewolucyjny socjalizm nie musi być koniecznie komunistyczny.


@Djakninn:
@BongoBong: Ale komunizm jest też trochę inną ideologią od socjalizmu, tj. uważa socjalizm za etap przejściowy, a np. demokratyczni socjaliści uważają go za cel sam w sobie ( z tego, co rozumiem). Więc równie dobrze mógłbym być rewolucyjnym socjalistą, tj. chcieć wprowadzić uspołecznioną gospodarkę za pomocą rewolucji, ale nie uważać, że po tym nadejdzie era komunizmu:

Rewolucyjne obalenie kapitalizmu doprowadza według Marksa i Engelsa do państwowej formacji socjalistycznej, a w dalszym