Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki! Niedawno radziłem się Was w sprawie układu zmontowania układu zapalającego na zmianę diody LED. Dwóch Mirków podsunęło mi nawet lepszy pomysł niż miałem pierwotnie. Wykonałem projekt ten z modyfikacją o różnokolorowe diody: http://www.555-timer-circuits.com/knight-rider.html jednak nie działa to jak powinno. Połączyłem wszystko zgodnie ze schematem, a mimo to diody świecą się wszystkie na raz, a do tego NE 555 i 4017 strasznie się grzeją. Jakie mogą być tego przyczyny?
#elektronika #elektrotechnika #pytaniedoeksperta
  • 5
@mich_uj: Może tak szybko przełącza że oko nie dostrzega migania? ;p Schemat ze stronki nie wygląda na kompletny, dasz zdjęcie tego co połączyłeś? Możesz też zmierzyć prąd między katodami diod (są połączone) a GND, taki sam prąd będzie płynął przez 4017 - im większy prąd tym cieplej.
@mich_uj: Nóżka nr 5 timera nie powinna wisieć (podłączenie przez mały kondensator do GND), a GND licznika mimo wszystko powinno być podłączone bezpośrednio. Jeśli rezystory przy timerze się nie stykają (ciężko dojrzeć) to odłączyłbym póki co licznik i sprawdził czy timer działa poprawnie (napięcie na nóżce nr 3 - jeśli miernik będzie za wolny to można dać większy kondensator do testów). Ten układ raczej będzie działał ok - wtedy trzeba sprawdzić