Wpis z mikrobloga

Kolega architekt właśnie opowiedział mi historię, która dokładnie pokazuje jak wygląda obecnie budowanie osiedli.

Jego firma zajmuje się projektowaniem dróg, a kolega akurat robił coś przy budowie osiedla domków jednorodzinnych - dostał projekt osiedla i miał się zając drogami. Jak zaczął sobie to wszystko obliczać, to mu wyszło, że droga w niektórych miejscach wyjdzie poniżej zwierciadła wód gruntowych. A co za tym idzie, według projektu jaki kolega dostał, podłoga parteru części tych domków wychodzi poniżej tego zwierciadła. Zapytał architektów projektujących osiedle czy zaprojektowali jakiś drenaż żeby osuszyć to miejsce, co wywołało u nich zaskoczenie, że woda ma jakieś znaczenie. Ostatecznie problem rozwiązali klasycznie. Dogadali się z geologiem i ten wpisał że poziom wód jest niżej.

I teraz wszyscy są zadowoleni, inwestor bo domki wybuduje, architekci bo się nie namęczą, geolog bo pewnie za darmo takiej opinii nie wydał. Tylko szkoda frajerów którzy kupią te domy.

#januszebudownictwa #budownictwo #architektura #nieruchomosci #polska #krakow
  • 28
@ddarrekk: Niestety tak najczęściej wyglądają te "okazje za 250k z działką".w mojej okolicy zbudowali takie osiedle domków szkieletowych, ludzie pokupowali, a potem okazało się, że to jedna, wielka katastrofa budowlana.
@ddarrekk #!$%@? lekkie, architekt za bardzo dróg nie projektuje co najwyżej PZT. Drogi projektuje drogowiec i wtedy zobaczymy jak wychodzi niweleta oraz spadki. Posadzki mogą być i nawet 7m pod zwierciadłem wody, jeśli dobrze zrobi się hydroizolacje oraz odwodnienia.
@dywanwewzorki: Nie wiem jaka firma to projektuje czy buduje. Wiem, że firma kolegi miała coś tam z drogami robić, bo w tym się specjalizują. Napisałem co mi opowiadał, może coś przeinaczyłem bo się na tm nie znam.
@damastes: Wiem, że firma kolegi zajmuje się projektowaniem dróg. Jak się nazywa dokładnie jego profesja to nie wiem, myślałem że to się zalicza do jakiejś architektury.