Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Siódmy Prezydent USA – Andrew Jackson
  Ur. 15 marca 1767 w rejonie Waxhaws, na granicy Karoliny Północnej i Południowej, zm. 8 czerwca 1845 w Nashville, Tennessee
  Okres urzędowania: 4 marca 1829 – 4 marca 1837
  Partia: Demokratyczna

  1. Był pierwszym amerykańskim prezydentem, na którego życie próbowano przeprowadzić zamach podczas urzędowania – 30 stycznia 1835 roku, przed budynkiem Kapitolu, malarz domów Richard Lawrence próbował zastrzelić Jacksona z dwóch pistoletów; obydwa nie wypaliły, zaś niedoszły zamachowiec został dotkliwie pobity laską przez samego Jacksona. Lawrence został później uznany za obłąkanego i umieszczony w szpitalu psychiatrycznym (przebywał w różnych tego typu instytucjach do końca życia).
  2. W wieku 13 lat zaciągnął się jako kurier do Armii Kontynentalnej, biorącej udział w Wojnie o Niepodległość Stanów Zjednoczonych. Został pojmany przez Brytyjczyków i raniony szablą w twarz po tym, jak odmówił wypolerowania butów brytyjskiego oficera (po tym zdarzeniu pozostała mu trwała blizna). W Wojnie o Niepodległość polegli dwaj bracia Andrew – Hugh oraz Robert.
  3. Był znany z twardej polityki wobec Indian – jako wojskowy brał udział w kampaniach przeciwko m.in. Krikom i Seminolom, zaś będąc prezydentem podpisał Indian Removal Act. Mimo to w latach 1813-1814 adoptował dwóch indiańskich chłopców – Theodore’a i Lyncoyę (obydwaj umarli w młodym wieku, jeszcze przed wyborem Jacksona na prezydenta).
  4. Jackson nie wierzył w papierowe pieniądze i był zagorzałym przeciwnikiem banków – ufał tylko „twardej walucie” w postaci złota i srebra. Był odpowiedzialny za upadek Drugiego Banku Stanów Zjednoczonych – za ironię losu można więc uznać fakt, że jego twarz zdobi obecnie banknot o nominale $20, zaś w przeszłości pojawiała się na wycofanych z obiegu banknotach o nominałach $5, $10, $50, $10 000, a także na banknocie 1 000 Dolarów Skonfederowanych Stanów Ameryki.
  5. Brał udział w wielu pojedynkach – według różnych źródeł odbył ich od 5 do nawet 100. W jednym z nich, w 1806 roku, zabił Charlesa Dickinsona – jego rywal wystrzelił jako pierwszy i trafił przyszłego prezydenta w klatkę piersiową, jednak ten utrzymał pion i zastrzelił Dickinsona strzałem w głowę. Kula z tego pojedynku tkwiła w klatce piersiowej Jacksona do końca jego dni.
  6. Na inaugurację swojej pierwszej kadencji, 4 marca 1829 roku, urządził w Białym Domu imprezę otwartą dla publiczności – pijany, niekontrolowany tłum o mało nie zdemolował siedziby prezydenta. Sytuację uratowali pracownicy Białego Domu, którzy pewnym momencie wynieśli na trawnik przed budynkiem kadzie i beczki z alkoholem, dzięki czemu biesiada przeniosła się na zewnątrz.
  7. W 1835 roku otrzymał jako prezent ogromny, ponad 635-kilogramowy blok sera, który trzymał w holu Białego Domu przez dwa lata. W 1837 roku, przed ustąpieniem z urzędu, pozwolił mieszkańcom Waszyngtonu skonsumować ser w recepcji prezydenckiej rezydencji, co pozostawiło w niej nieprzyjemny zapach na kilka tygodni.
  8. Dwukrotnie pobrał się z Rachel Donelson – ich pierwszy ślub z 1788 roku został unieważniony, ponieważ Donelson w momencie zawierania małżeństwa nie była w świetle prawa rozwiedziona ze swoim poprzednim mężem. Para pobrała się ponownie w 1794 roku (po formalnym zakończeniu pierwszego małżeństwa Donelson), ale kontrowersje z tym związane były często wytykane Jacksonowi, m.in. podczas kampanii prezydenckiej w 1828 roku.
  9. Był zapalonym hazardzistą – grał na pieniądze w kości i karty, obstawiał też wyścigi konne, a nawet walki kogutów.
  10. Był właścicielem niewolników – w 1804 roku nabył w Tennessee plantację bawełny Hermitage wraz z 9 niewolnikami; w szczytowym momencie rozwoju biznesu Jackson posiadał aż 150 niewolników.

  ***

  W poprzednich odcinkach:

  1. George Washington
  2. John Adams
  3. Thomas Jefferson
  4. James Madison
  5. James Monroe
  6. John Quincy Adams

  ***

  Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

  Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

  #historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (31)

 • odpowiedzi (28)

 • avatar

  CZy da się osiągnąć taką sylwetkę zdrową dietą i drobnymi ćwiczeniami bez głodzenia się i cierpienia?

  #pytanie #pytaniedoeksperta #dieta #zdrowie

  odpowiedzi (105)