Wpis z mikrobloga

10 lat temu Forbes martwił się o monopol Nokii i pytał czy ktokolwiek może doskoczyć do komórkowego króla

#ciekawostki #ekonomia #telefony #technologia trochę już #historia i #gruparatowaniapoziomu

Produkcja telefonów komórkowych

Przez trzy miesiące drugiego kwartału 2008 (kwiecień, maj i czerwiec) Nokia sprzedała 122 miliony telefonów komórkowych na całym świecie. Firma z 40% udziałem w rynku, w tym okresie utrzymała się na pierwszym miejscu, jako lider rynku komórkowego.
Liczba sprzedanych na świecie telefonów w drugim kwartale tego roku wyniosła 303 miliony sztuk, z czego ponad jedna trzecia należy do Nokii. W tym samym kwartale poprzedniego roku producent wyprodukował o 23% mniej urządzeń.
Największym rynkiem zbytu dla Nokii jest Azja, gdzie sprzedano 36,4 milionów telefonów. Na drugim miejscu jest Europa z wynikiem 27,1 milionów. Najmniej zainteresowani produktami Nokii są Amerykanie. Tam sprzedano ok. 7,5 miliona urządzeń.

Nokia obecnie

21 czerwca 2011 Nokia dodała nowy system operacyjny MeeGo do Nokia N9, jednak w dniu premiery Nokia „uśmierciła” go zapowiadając, że nie będzie rozwijany. W 2011 roku zaprezentowała pierwszy telefon z Windows Phone 7.5 czyli Nokia Lumia 800, odchodząc tym samym pierwszy raz od własnych systemów operacyjnych.
We wrześniu 2012 roku miała miejsce prezentacja pierwszych smartfonów Nokia Lumia działających pod kontrolą systemu Windows Phone 8 – Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920.

Nokia straciła pozycję lidera producenta telefonów komórkowych, głównie ze względu na rosnącą konkurencję oraz nierozsądne gospodarowanie rezerwami finansowymi. W wyniku pogarszającej się sytuacji firmy zarząd przewiduje, że do końca 2013 r. zwolni ponad 10 tysięcy pracowników.

We wrześniu 2013 ogłoszono zawarcie transakcji, w ramach której Microsoft przejmie od Nokii dział urządzeń za 5,44 mld euro. Dnia 25 marca 2014 roku transakcja została zakończona, a były szef Nokii – Stephen Elop, za czasów którego Nokia prawie zbankrutowała – został wykonawczym wiceprezesem nowego działu urządzeń w Microsoft. Przy Nokii pozostał między innymi dział usług w tym map nawigacyjnych „Here” oraz dział rozwoju.
Pobierz k1fl0w - 10 lat temu Forbes martwił się o monopol Nokii i pytał czy ktokolwiek może d...
źródło: comment_fEtVpGJBEHZdzeCydpIAsCuVn7axVxia.jpg
  • 78
@lubielizacosy: Nokia stworzyła kilka smartfonów z Androidem do wewnętrznych testów, szykując się do przejścia na ten system, działo się to przed zawarciem umowy z Microsoftem, na mocy której ten drugi przejął cały dział Lumii. Testowane smartfony Lumia z Androidem były elementem planowanego na koniec 2014 roku odejścia od Microsoftu.

To i tak było za późno przespali rewolucję smartfonów.
"Nokia straciła pozycję lidera producenta telefonów komórkowych, głównie ze względu na rosnącą konkurencję oraz nierozsądne gospodarowanie rezerwami finansowymi."

Nietrafna analiza powyższa.

W uproszczeniu:
1 zła decyzja zniszczyła firmę.
Nokia nie wystartowała z Androidem.
Przespali ten moment.
Konto Android + konto Nokia (jakby takie mieli) i cały biznes pozostałby u nich.
@swango: a dasz wiarę, że są ludzie, którym potrzebny jest TELEFON? Mają gdzieś wykopy, redity, instagramy, fejsbuki - jest im potrzebny telefon do dzwonienia. Poza tym nie każdy potrzebuje 6 calowego klocka w kieszeni, który wytrzyma na baterii pół dnia, w zamian pokazując pogodę i szpiegując aktywność użytkownika.
@Erwos pamiętam ten odcinek. Znaczy w Afryce jest bieda, ale posiadanie telefonu/smartfona stało się jedną z najważniejszych potrzeb człowieka zaraz obok jedzenia i spania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@swango a telefony w biurach, sklepach i usługach? Fryzjer musi tylko odebrać telefon i umówić klienta na godzinę. Magazynier potrzebuje dostać cynk co przynieść. Pracownik sklepu (nie mówię o spożywce, ale jakimś "specjalistycznym" dodatkowo z obsługą klientów z internetu) odpowiada na proste pytania o dostępność towaru i informuje że paczka jest gotowa do odbioru. Dla nich wystarczy telefon do dzwonienia i smarowania reszta to tylko niepotrzebne dodatki (sam mam w biurze dwa
Dacie wiarę, że nokia wciąż produkuje i sprzedaje telefony typu kostka mydła które mają jedynie funkcję dzwonienia i smsowania? W 2017 roku...


@swango: Tak, ja mam taką nokię jako telefon prywatny i bardzo sobie chwalę. Drugi mam smartfon służbowy z nieograniczonym internetem i rozmowami. Nie wiem po co miałbym kieszeń zapychać drugim smartfonem.

Te telefony idealnie wpasowują się w lukę cenową do 60zł, czyli grosze i to jest uczciwa cena za