Wpis z mikrobloga

Zwykle w sklepie.

Kupujesz hot doga i colę za 9,99
Płacisz 10zł
Mogę być winna grosika?
Zawsze się odpuszcza i sprzedawca jest grosika do przodu.

Dziś żabka.
Kupiłem jogurt, bułkę, jakąś wodę.
Rachunek 10,01
Płacę 10zł
Mogę być winny grosika?
NO CHYBA PAN ŻARTUJE!? Hurr Durr czekam na grosika!

Następnym razem choćby miała biec do drugiej żabki bo będzie święto narodowe i wszystko zamknięte to się #!$%@? uprę i będzie #!$%@?ć po tego grosika.

#zalesie #gownowpis #logikarozowychpaskow #takaprawda #takbylo #handel
  • 27
@Arachnofob Mi kilka razy sie zdarzyło korzystac z jakiejś usługi w małym sklepiku/firmie, rachunek nieduży, a że drobnych nie mialem to myk stówkę wyciągam. Ekspedientka na to:

Nie mam jak panu wydać. No to może pojdzie pan do marketu tu za rogiem i rozmieni?
No #!$%@? mnie strzelał, bo nie dość że musiałem tam iść, to jeszcze od reki nie chcieli rozmienic, więc musialem #!$%@? kupić jakąś najtańsza rzecz, gume/lizaka/jakiesguwno.jpg ktore i
@Arachnofob Art. 535. kc Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Coś kosztuje 5 zł, Ty dajesz 100 zł i to dobra wola sprzedawcy, że Ci wydaje resztę, bo wcale nie musi, bo Ty jesteś zobowiązany zapłacić cenę czyli 5 zł, jeżeli coś kosztuje 2,99 zł to na Tobie ciąży obowiązek zapłaty dokładnie 2,99
@Arachnofob to jeszcze raz przeczytaj... nie wiem spróbuj może na głos.. Art. 535. kc Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Skoro cena jest 9,99 zł to masz zapłacić 9,99 zł bo taka jest cena. A że dałeś więcej niż wynosi cena to sprzedawca tylko dlatego, że "klient nasz pan" i chce żebyś wrócił
@Arachnofob nosek też pomóc wydmuchać? Przeczytaj jeszcze raz... W tym przepisie masz wskazane obowiązki obu stron.
On przenosi na Ciebie własność i wydaje rzecz, Ty masz obowiązek zapłacić cene czyli dokładnie tyle ile wynosi nie mniej nie więcej. A wydawanie reszty jest niepisaną regułą.
@Arachnofob sprzedawca nie ma obowiązku wydać Ci reszty bo nie ma takiego przepisu, który nakłada na niego taki obowiązek, to na Tobie ciąży obowiązek zapłaty ceny czyli dokładnej kwoty. Ale skoro Ty nie jesteś w stanie zapłacić 5,99 zł tylko dajesz 20 zł, to sprzedawca idzie Ci na rękę i wydaje reszte, choć nie musi, może także odmówić Ci sprzedaży rzeczy w takiej sytuacji.
Ale poza przepisowo bo co nie jest u
@Arachnofob de facto sprzedawca zgodnie z prawem może odmówić Ci sprzedaży rzeczy, bo Ty nie spełniasz swojego obowiązku, czyli zapłaty ceny. A co robi w tym przypadku sprzedawca? sięga do prywatnego portfela albo kombinuje jak Ci wydać, bo klient nasz Pan.
de facto sprzedawca zgodnie z prawem może odmówić Ci sprzedaży rzeczy


art. 135 Kodeksu wykroczeń (k.w.) kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

A co robi w tym przypadku sprzedawca, sięga do prywatnego portfela albo kombinuje jak Ci wydać, bo klient nasz Pan.


to MOŻE zrobić... sam
@Arachnofob może =\= musi (obowiązek). A w przypadku braku zapłaty CENY ma uzasadnioną przyczynę odmowy.

O wydaniu reszty mówi Art. 537 kc ale tyczy się to tylko ceny sztywnej czyli co do zasady ceny leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia itp - czyli za rzeczy, których ceny w skrócie ustala Panstwo