•  

Wiem że takich pytań jest od cholery, ale proszę o pomoc, w wyborze linuxa, mój laptop http://www.toshiba.pl/discontinued-products/satellite-l300-256/
    Niedawno zainstalowałem linux mint, po problemach z uruchamianiem pdfów usunąłem i wgrałem windowsa 7, ale znów po kilku miesiącach zaczął zamulać i zżerać cały procesor na przeglądaniu facebooka ( ಠ_ಠ)
    Jestem początkującym w linuxie, umiem znaleźć (choć nie mam na to czasu) w internecie rozwiązanie np rozpakowania paczki i przepisać tekst do konsoli, nic więcej.
    Jaki wybrać żeby nie musieć po kolei szukać i instalować sterowników do każdego podzespołu komputera, a zarazem lekki prosty i intuicyjny, nie biało czarny jak na komputery z 32mega ramu ani nie linux mint bo za słaby sprzęt
    lubuntu, kubuntu?
    #linux

+: Cronox
    •  

Komentarz usunięty przez autora

•  

@IDinduNuffin: Ubuntu najnowsze z Gnome bedzie odpowiednie
      Linux raczej ma profesjonalne zastosowanie, jak chcesz sobie w domu uzywac i nie obchodzi Cie idea wolnego oprogramowania/telemetry to raczej odpusc linuxa i napraw problemy z Windowsem.

•  

@Melcma: nie mam jak naprawić windowsa bo nic nie mam na nim zainstalowanego oprócz office adobe reader i chrome i kilka mniejszych programów, więc nie ma co naprawiać
      nadzieje mam w lekkim i szybkim linuxie, nic więcej nie potrzebuję od komputera jak te programy które wyżej napisałem
      atutem jest jeszcze bezpieczeństwo linuxa w używaniu elektronicznych portfeli

•  
      d........5 via Android

+1

@IDinduNuffin w otwieraniu pdfow problemem nie byla dystrybucja linuxa a raczej program którego używałes :p. Mint jest najprostszy w obsłudze, łatwe do ogarnięcia jest też zwykle Ubuntu, bo jest milion postów na necie na jego temat. Jeżeli jednak naprawdę obsługa linuxa wydaje Ci się zbyt skomplikowana daj sobie spokój.

•  

@IDinduNuffin: a sprobuj zmienic przegladarke, firefox quantum teraz mniej pamieci zzera, moze cos pomoze, uwierz mi ze z linuxem bedziesz miec wiecej problemow

no a jak dalej chcesz linuxa to wez sobie najnowszego Ubuntu tak jak pisalem

•  

@damianw345: @Melcma: dzięki, źle się wyraziłem, problemy były z płynnością przechodzenia stron w zwykłych plikach pdf, zrozumiałem że mam za słaby sprzęt na dystrybucję mint,
      działałem na linuxie kilka miesięcy i podobała mi się jego obsługa, więc nie jest tak źle ze mną
      spróbuję zmienić przeglądarkę, jak nie pomoże to wskakuje na tego ubuntu

•  

@IDinduNuffin: mint działał normalnie po uruchomieniu? bo to co piszesz jest dziwne, ogólnie to obojętne co zainstalujesz bo toshiba trzyma standardy acpi i nie powinno być problemu z żadnym linuxem który używa lekkiej nakładki.

distrowatch.com może Ci pomóc w wyborze dystrybucji

•  

@rekoj: działał normalnie po uruchomieniu, tyle że powoli, przechodzenie strony na strone w pdfie było uciążliwe więc minta drugi raz na pewno nie zainstaluje

•  

@IDinduNuffin: nie gotował się? bo znalazłem coś takiego

jeśli używałeś cinnamona to nie masz co się dziwić to jedna z najgorzej zoptymalizowanych nakładek.

•  

@rekoj: troche się grzał ale nie zwracałem uwagi na to bo nic wymagającego na komputerze nie robiłem żeby się bać o chłodzenie, nie pamiętam jaka to była nakładka ale bardzo prawdopodobne że to był cinnamon właśnie pobrany stąd https://www.linuxmint.com/download.php 64, 32bit, oba działały podobnie słabo

•  

@IDinduNuffin: Mint to zło! Developerzy do dupy, nie wiedzą co robią, wstrzymują aktualizacje i próbują wymyśleć koło od nowa.

Zainstaluj Ubuntu, albo jeszcze lepiej, Ubuntu Mate i będziesz szczęśliwym urzytkownikiem. Jeżeli zdecydujesz się na Ubuntu to tylko polecam użyć Xorg zamiast Wayland'a. Standardowo Wayland jest domyślny ale nie działa on jak należy. Aby przełączyć się na Xorg, po pierwszym uruchomieniu, wyloguj się. Na ekranie logowania będziesz miał ikonkę ustawień (taka zębatka) gdzie możesz wybrać rodzaj sesji. Wybierz Ubuntu z xorg i zaloguj się. Wyboru dokonujesz tylko raz, następnym razem system automatycznie zaloguje cię na sesję używającą Xorg zamiast Wayland.

•  

@IDinduNuffin: no ale tam masz 4 nakładki do wyboru, jak pisałem wcześniej obojętne co zainstalujesz byle nakładka była nie wymagająca to będzie lepiej od windy

•  

@IDinduNuffin: ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚ #debian