•  

Kupiłem żarówki led do kuchni i nie działają, to znaczy świecą ale ledwo ledwo to widać.
    Tutaj dane żarówek:
    LED G4 12V AC/DC 3.5W mini,
    a na zdjęciu są informacje jakie mam na oprawce.
    Nie znam się kompletnie na tym i najpewniej złe wybrałem. Ktoś pomoże co zrobić żeby to działało, albo jakie kupić żeby pasowały?

#elektryka #led #oswietlenie #pytanie #pytaniedoeksperta

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: 24008210_1740270052713322_1171732350_o.jpg

+: Cronox
    •  
      d.....m via Android

0

@LetMeCaptureIt czym je zasilasz? Jak świecą słabo to pewnie za małe napięcie

•  

@LetMeCaptureIt: skoro podłączyłeś i świecą to raczej powinny działać. jaki masz zasilacz do tego? zasilacz elektroniczny może mieć jakieś zabezpieczenie. zwykły transformator nie powinien mieć żadnego więc i diody powinny świecić jak należy.sprawdź z innym źródłem zasilania.

•  

@decorum: @kissandfly: po kablu doszedłem do czegoś takiego xD Nie mam innego źródła zasilania.

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: 24008057_1740367442703583_143095686_o.jpg

•  

A i pod to podpięte są cztery oprawki

•  
      d.....m via Android

+1

@LetMeCaptureIt kupiłeś LED-y na stałe 12V a zasilacz daje Ci zmienne 12V do halogenów, nie będzie to działać, zmień zasilacz bądź żarówki

•  

@decorum: wcześniej były żarówki halogenowe i działały, ale szybko się przepalały i kupiłem te ledowe, tylko oczywiście nie poczytałem wcześniej czy to będzie działać z tym zasilaczem (╥﹏╥) Dzięki za pomoc

•  

@LetMeCaptureIt: Mam ten sam problem. Ledy zaczęły świecić pełną mocą dopiero jak wpiąłem pod ten sam zasilacz kilka zwykłych halogenów. Chyba z ledami pracuje poniżej mocy nominalnej i przez to takie słabe światło

•  

@DildoDaggins: Znalazłem coś takiego:
      "CZEGO NALEZY UNIKAĆ?
      Pamiętajmy aby zawsze unikać do zasilania LED elektronicznych zasilaczy impulsowych do halogenów (z reguły jasne, podłużne, plastikowe pudełka). Nie są one wyposażone w układ stabilizujący, po stronie wtórnej mamy do czynienia z prądem przemiennym (AC). Często także mają zapotrzebowanie na minimalne obciążenie, aby załączyć się potrzebują być obciążone na 10-30% mocy maksymalnej, w zależności od typu. Przy dużej mocy zasilacza, energooszczędne LED nie są w stanie spełnić powyższego warunku, co daje efekt w postaci nieprawidłowego działania objawiającego się błyskaniem, mruganiem, nierównomiernym świeceniem czy świeceniem tylko poszczególnych LED w instalacji. Efekt zależny jest od charakterystyki prądowo-napięciowej przetworników w które wyposażone są dane LED. Kompatybilność źródeł światła LED z takimi zasilaczami jest minimalna. "

•  
      d.....m via Android

+1

@LetMeCaptureIt luzuj, każdemu może się zdarzyć, dużo masz tych lampek? One będą mniej prądożerne niż poprzednicy, może wystarczy stary zasilacz od routera lub coś podobnego, poszukaj, każdy ma coś takiego w domu tylko patrz by na wyjściu było między 10-16V i żeby było stałe, powinno być napisane np OUT -12V tylko z "minusem" a nie ~12V bo wtedy jest zmienne, a i istotna jest polaryzacja czyli który kabelek do którego ale możesz to sprawdzić metodą prób i błędów, jak przyjebałeś im zmienne i żyją to odwrotna polaryzacja też ich nie zabije ;)

•  

@decorum: 4 żarówki. Mam dużo starych zasilaczy, więc może będą dobre, ale to już jutro poszukam. No to zrobię tak jak napisałeś. Tylko ten zasilacz będzie na wtyczkę do kontaktu, a ja tam nie mam gdzie tego podpiąć, tylko mam kable wystające ze ściany do tego zasilacza co jest teraz.

•  

Masz żarówki po 3,5Wx4 daje 14W, zasilacz działa dopiero od 20W-60W według tego co jest napisane wiec albo daj więcej żarówek - albo inny zasilacz. Albo żarówki mocniejsze.

•  

@LetMeCaptureIt: transformator działa od 20W, kup zasilacz DC, AC skraca żywotność LEDów

•  
      d.....m via Android

+1

@LetMeCaptureIt możesz kupić gniazdko nadtynkowe i je założyć na ten kabel lub są takie gotowe wtyki żeńskie zakładane na kabel skręcane, koszt 5-10zl, tylko oczywiście wyłączaj bezpieczniki jak będziesz dłubać bo po stronie wtórnej transformatora masz 230V, nie zalecam dokładania mu obciążenia tak jak piszą bo ten zasilacz bez mostka prostowniczego zwyczajnie się nie nadaje, nie będzie widać tego gołym okiem ale on będzie wł/wył lampki 50 razy na sekundę co znacznie skróci ich żywotność

•  
      d.....m via Android

0

*oczywiście po stronie pierwotnej transformatora jest 230 a nie wtórnej, jeszcze spałem;)

•  

< kupiłeś LED-y na stałe 12V a zasilacz daje Ci zmienne 12V do halogenów, nie będzie to działać, zmień zasilacz bądź żarówki
      @decorum to nie ma znaczenia. diody mają mostek.

•  

@LetMeCaptureIt zmień zasilacz i powinno być dobrze.

•  
      d.....m via Android

0

@kissandfly diody nie mają mostka, one są mostkiem w pewnym sensie:) tzn przepuszczają tylko w odpowiedniej polaryzacji ale to nie znaczy że należy je podpinać pod prąd zmienny, mówimy tutaj o fotodiodach których głównym zadaniem jest zamiana prądu na światło, oczywiście nie tracą swych właściwości prostowniczych lecz by poprawnie spełniały swoje zadanie czyli święcenie potrzebują prądu stałego

•  

@decorum: nie potrzebują. w żarówkach na 12V są zawsze prostowniki i stabilizatory (przetwornice) . taka diodowa "żarówka" świeci nawet przy 10V AC (w rzeczywistości jest to nawet mniej bo na mostku występuje spadek napięcia), 14-15V też im nie zaszkodzi, chociaż są i takie co wytrzymują napięcie do 18V. takie układy mogą pracować zarówno z prądami AC jak i DC o odpowiednim napięciu.

•  
      d.....m via Android

0

w żarówkach na 12V są zawsze prostowniki i stabilizatory (przetwornice)
      @kissandfly w żadnej które montowałem do tej pory nie było prostowników w tej chyba też nie ma bo potrzebuje stałego zobacz zdjęcie naklejki

taka diodowa "żarówka" świeci nawet przy 10V AC
      A gdzie ja napisałem że nie świeci?

Poza tym jest różnica między tym z jakim napięciem mogę pracować a z jakim powinny, człowiek też przeżyje miesiąc na diecie czokoczoszkowej co nie oznacza że powinien takową stosować

•  

@decorum: ja się nie spotkałem jeszcze z taką bez elektroniki. czasami jest jakiś stabilizator na płytce z diodami a czasami jest osobno na przewodach. przetwornica buck-boost radzi sobie zarówno z wyższym jak i niższym napięciem zasilania. po prostu układ potrzebuje wyższego prądu przy niższym napięciu żeby dostarczyć diodom tej samej ilości energii.

taki układ jak na zdjęciu siedzi w każdej takiej żarówce

źródło: simonsdialogs.com

•  

@decorum: a tutaj wersja z układem stabilizatora na płytce z diodami (te 4 czarna prostokąty to diody tworzące mostek prostowniczy).

źródło: allelectronics.com

•  

@decorum ja moje kupowałem w markecie budowlanym, markecie spożywczym, a nawet w sklepie z podzespołami elektronicznymi i w żadnym przypadku taka żarówka nie była pozbawiona układu elektronicznego stabiluzującego prąd/napięcie pracy diod. można oczywiście kupić gołą płytkę bez elektroniki ale wtedy to jest panel z diodami a nie żarówka led na 12V. taki panel świecący wymaga zastosowania odpowiedniego zasilacza.

•  
      d.....m

0

@kissandfly: nie mówię że nie ma takich z prostownikami choć jak dla mnie jest to bez sensu bo podnosi wartość "żarówki", taniej puścić stałe napięcie do np.: 20 lampek niżeli zmienne i każda prostuje sobie prąd osobno, efektywność też nie będzie dobra bo lepiej jeden zasilacz z większą sprawnością niż 20 mniejszych prostowników "marnujących prąd", wracając do tematu zobacz na naklejkę wrzuconą przez OP, wymagany jest prąd stały

•  

@decorum widzę, że gówno wiesz na ten temat i tylko się mądrzysz. jak myślisz geniuszu dlaczego każda żarówka ma własny układ stabilizujący napięcie? po to żeby zwiększyć koszt żarówki i eksploatacji całej instalacji oświetleniowej?

ja ru nie widzę zdjęcia żadnej naklejki

•  
      d.....m

0

Komentarz usunięty przez moderatora

Gorące dyskusje ostatnie 12h