Wpis z mikrobloga

dobra bo już mnie osłabiacie z tym waszym upośledzonym używaniem apostrofu za angielskimi wyrazami.

Apostrofu - ' - używamy tylko kiedy chcemy oddzielić od siebie dwie samogłoski np.:

Widziałem Harry'ego
prowadzę kurs software'owy
Powiedziałem Tony'emu
Lubię Nicolasa Cage'a

Nie jest błędem używanie tego w spolonizowanych wyrażeniach:

Wolę iPhone'a
Muszę to wygoogle'ować

NIE używamy tego natomiast absolutnie po spółgłoskach bo nie ma tu konfliktu który mógłby powodować konsternację:

Więc:
Skłaniam się ku back-endowi
Używam JavaScriptu
Uczę się Pythona
Nie umiem programować w Rubym

Nie próbujcie być hamrykanscy i nie piszcie, że ktoś lubi Erica Clapton'a, koduje w Python'ie i używa adblock'a

#grammarnazi #jezykpolski #angielski ##!$%@?
  • 26
na pewno była kiedyś w szkole


@Finsky: Raczej nie była, ponieważ (jak większość „zasad” głoszonych przez tutejszych „nazistów”) nie istnieje.

Stykanie się (...) oglądając (...) to dobra rzecz.


Nie, dobrą rzeczą może być co najwyżej stykanie się podczas oglądania.
@Poprawiacz Dobrze, że na wykopie mamy takich specjalistów, którzy na języku polskim znają się lepiej niż profesor Jan Miodek - członek Rady Języka Polskiego od 11 lat.

Proszę zapamiętać: apostrof jest interpunkcyjnym znakiem nieodczytanej litery. Muszę zapisać prezydenta de Gaulle’a, bo mówię nie „de gaulea”, tylko „de gola”.  Przeczytałem opowieść Oscara Wilde’a, bo wymawiamy nie „wildea”, tylko „wilda”. Prezydenta Kennedy’ego muszę napisać Kennedy – apostrof – ego, bo nie mówię „kenedyego” tylko