Wpis z mikrobloga

Hej mirko-geeki komputerowe ;)

Zamierzam postawić system na nowym ssd. Do tej pory od 5 lat miałem windowsa 7, który do dziś działa super. Chciałbym jednak postawić windowsa 10. Po*ebało mnie? Możliwe. Dlaczego chcę? Wiem, że nowe niekoniecznie znaczy lepsze, ale podoba mi się koncepcja wirtualnych pulpitów, nowy task manager czy wstążka w eksploratorze. Lubię nowości (geek alert here), ale nie lubię jednak tego całego metro syfu oraz telemetrii, które chciałbym wywalić. Chciałbym zapytać mirko-nerdów jak sobie z tym poradziliście? Komputer ma ok. 5 lat, ale specka powinna bez problemu uciągnąć win 10 – i5 3450 3GHz, gtx970, 8GB ram. Komp używany ogólnie, czasem obróbka zdjęć, filmów i gry.

Mam 3 (a w zasadzie to 4) opcje:
1 opcja: użyć windowsa 10 w wersji 1607 LTSB – plusy: całkowity brak metro syfu, wyłączenie telemetrii możliwe jako że jest to win enterprise, minusy: nowe ficzery dopiero w 2019 roku, nie wiadomo czy nie będzie problemów z uruchamianiem programów i gier, problemy z licencją – aktywacja na lewo, albo jechanie na trialu
2 opcja: użyć windowsa 10 w najnowszej wersji, ale przeoranego ntlitem - plusy: system skrojony na miarę – usunięte tylko to co chcę, minusy – problemy z comiesięcznymi aktualizacjami zbiorczymi – podobno potrafią rozwalić system, trzeba wyłączyć windows update i instalować ręcznie
3 opcja: użyć windowsa 10 po standardowej instalacji i pousuwać metro syfiaste aplikacje po instalacji – plusy: system zbliżony do fabrycznego, powinno nie być problemów, minusy: podobno te aplikacje metro usunięte przez powershella w rzeczywistości nie są usuwane tylko ukrywane, nie wiadomo czy uda się usunąć to co chcę, nie wiadomo jak z faktycznym blokowaniem telemetrii.
4 opcja: używać dalej windowsa 7 postawionego na czysto (klonować partycji chyba się nie opłaca)

Co wybrać, jak żyć? Trochę #problemypierwszegoswiata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#windows #windows10 #komputery #pcmasterrace #kiciochpyta

W jakiej konfiguracji zainstalować windowsa 10?

  • Windows 10 1607 LTSB 15.0% (6)
  • Windows 10 po odchudzaniu ntlitem 0% (0)
  • Windows 10 wyczyszczony po instalacji 55.0% (22)
  • Windows 10 - chyba cię po*ebało ;) 30.0% (12)

Oddanych głosów: 40

  • 10
LTSB - bezproblemowy system.
Bez sklepów, dziadostwa które co chwila samo się instaluje, brak dużych updejtów co pół roku wprowadzających kolejne zbędne pierdoły.
@hornet17: akurat windows 10 to nawiązanie do windows 7 ( pod względem wyglądu jak i stabilności i pewności działania) jako zagorzały fan siódemki polecam.
@s_t_u_l_e_j: Nie spotkałeś się z problemem podczas uruchamiania aplikacji lub gry, że brakuje czegoś (biblioteki czy coś), co zostało usunięte w wersji LTSB?

@Jurigag: mi bardziej przeszkadzają aplikacje typu 3dviewer, paint3d, itp, których nie mogę odinstalować (bo nie i już!) oraz aplikacje, które same się instalują
@hornet17: Nie. Wszystko działa. Nie instaluj tylko wersji N (wersja aby unia europejska się od m$ #!$%@?ła bo hurr durr monopol wyboru odtwarzacza av) bo tam są usunięte biblioteki i komponenty media playera i mogą być problemy. Czysyty ltsb 2016 i to wszystko. Jedyne co tam jest usunięte to sklep i te bzdetne aplikacje.
Najlepsza wersja windowsa.