Wpis z mikrobloga

Polska nadal najbardziej pozytywnie postrzeganym krajem przez Ukraińców.
To najnowsza edycja badania publikowanego regularnie od kilku lat. Do wyboru było 9 państw i UE.
Badanie przeprowadzono tuż przed ostatnim wzrostem napięcia na linii Polska - Ukraina, więc nie ma wyraźnego spadku.
W porównaniu z poprzednim rokiem rzucił mi się wyraźny spadek sympatii do Białorusi, która była niemal na równi z nami.

12% ankietowanych ma do Polski stosunek bardzo ciepły (najwięcej z wszystkich państw)
44% - ciepły (też najwięcej)
40% - neutralny
1% - chłodny
poniżej 1% - bardzo chłodny
3 % - nie przypisało się do żadnej pozycji

Tak czy siak w żadnym z innych państw nie bylismy w ostatnich latach na pozycji lidera sympatii. Nie wiem czy gdzieś się nawet na trójkę łapiemy.

#ukraina #sondaz #neuropa #4konserwy
Pobierz
źródło: comment_oFfoVoCVWflsCxwZlGWGHD7I3HZ1s5sn.jpg
  • 13
@szurszur: bardziej dziwi spadek Kanady. żadnych napięć z nimi nie było. Wręcz przeciwnie. Kanada działa na korzyść Ukrainy dzięki lobby ukraińskiej diaspory.
@szurszur: jak im dajemy takie ułatwienia pracy bez uczestniczenia w shengen czy unii po stawkach x5 co na UKR + karty Polaka + darmowe studia + emerytury to nie ma sie co dziwić, że nas lubią. Jakby mi Niemcy czy Ruskie dawały takie możliwości też bym ich lubił. Oni kraju nie mają to sie cieszą że dzielimy się swoim. Czy to dobrze czy to źle czas pokaże :)
@sage_Slav: Przesadzasz trochę trochę. Karty Polaka jeżeli już mają jakiś wpływ to prędzej negatywny, bo bywa że są przedstawiane negatywnie w ślad za propaganda rosysjka i okreslane dokumentami przygotowujacymi grunt pod roszczenia terytorialne. Poza tym statystycznie KP i darmowe studia na ich podstawie dotyczą ułamka obywateli Ukrainy. To tak jakby powiedziec kiedyś, że Polacy lepiej oceniaja Niemcy, bo ci daja obywatelstwa tym z niemieckim pochodzeniem.
Wystarczy zerknac na wykres aby zobaczyć,
@szurszur oczywiście ze ułamka, a w Polsce jaki procent to studenci? też ułamek jeno.

Mi chodzi o to że Polska dała im jakąkolwiek przyszłość. Ukarina to upadły kraj, oni nie chcą do Ruskich, a Europa nie chce ich do siebie (tz chce ale Ruskie nie pozwalają). Jakie widzisz perpektywy na przyszłość kiedy w twoim kraju toczy sie wojna. Polska to dla nich ziemia obiecana. Bliskość kulturowa, językowa, religijna.

ale rzeczywiście przesadzam, skok
Podobno najbardziej nas lubią w okolicach Kijowa a najmniej w zachodniej części Ukrainy.


@dom_perignon: Nieprawda. W poprzednich raportach były wyszczególnione opinie z rozbiciem na poszczególne regiony i Polska najlepsze oceny miała własnie na zachodzie. Centrum tez wysokie, lekki spadek na południu i wschodniej czesci.
@szurszur: To dziwne.Niedawno czytałem felieton dt. Ukrainy i napisano tam,że bardziej nas lubią w Kijowie niż we Lwowie.Zresztą nie po raz pierwszy spotkałem się z taką opinią.Więc wydawało mi się,że tak jest.Tym bardziej,że często słychać,że we Lwowie zachowujemy się jak janusze.