Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki,
w czwartek na facebookowym profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pojawił się wpis dotyczący "Skrzynek Życia" czyli AED.

Sama idea AED nie jest nikomu obca. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny pomaga poszkodowanym wskutek nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu poszła o krok dalej. Wspólnie z prywatnym przedsiębiorcą stworzyli czujnik wraz z aplikacją, która wyświetla powiadomienie w dyspozytorni medycznej. Powiadomienie wyskakuje zaraz po otwarciu skrzynki, gdzie AED jest zamontowane. Dyspozytor widzi lokalizację urządzenia i może błyskawicznie wysłać tam karetkę, jeszcze zanim ktoś w ogóle zadzwoni na numer 112 lub 999.

Obecnie system obejmuje tylko 3 urządzenia. Docelowo ma być wprowadzony na terenie całego Poznania (około 60 urządzeń) oraz we wszystkich pociągach Kolei Wielkopolskich (każdy pociąg ma GPS, dzięki czemu lokalizacja składu również wyświetli się w aplikacji).

Z racji wykonywanego zawodu (i hobby jakim jest IoT) temat jest mi strasznie bliski!

Pamiętajcie!
Szanse na przeżycie osoby z NZK maleją o 10% z każdą minutą gdzie nic nie jest robione.
Badania podają, że u osoby bez prowadzonych uciśnięć oraz defibrylacji mózg obumiera po 7-10 minutach, a nieodwracalne zmiany zachodzą już po 4 minutach.
Średni czas dojazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia to 8-15 minut (8 w miastach gdzie karetka ma miejsce wyczekiwania, 15 na obrzeżach rejonu).

Warto umieć pomagać.

30:2 - ratuje życie.

#poznan #999 #112 #numeralarmowy #ratownikmedyczny #ratownictwo #zpamietnika112 #iot #elektronika

-- Media o "Skrzynce Życia" --
1. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22677395,skrzynki-zycia-wisza-juz-u-wojewody-marszalka-i-prezydenta.html
2. https://epoznan.pl/news-news-81229-Skrzynka,_ktora_moze_uratowac_zycie_&
3. http://wielkopolska.tv/poznan-otworzyli-skrzynke-zycia/
4. http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wystartowal-program-skrzynka-zycia-pomoc-ma-sprawniej-dotrzec-do-potrzebujacego
insystem - Mirki i Mirabelki, 
w czwartek na facebookowym profilu Urzędu Marszałkows...

źródło: comment_mjtcqbUFwXakj8h3pomx4oAPAQHvonmi.jpg

Pobierz
  • 7
@Brant: Niestety nie. "Moja" dyspozytornia medyczna nie prowadzi takich statystyk, inne w województwie też raczej nie. Pytanie powinno paść raczej do firm serwisujących AED po ich użyciu (chociaż często sam serwis opiera się też na rutynowej wymianie baterii czy elektrod).

Jednak w związku z tym, że około 70-80% NZK[1] ma miejsce w domach pacjentów użytek AED jest znikomy. Z drugiej strony z pozostałych 20-30% około 2/3[2] to tak zwane "uliczne NZK"
@Ortofenylofenolan_sodu: Tu mamy mały dysonans.
Mamy trzy organy do spraw Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.

AHA - American Heart Association
ERC - European Resuscitation Council
PRR - Polska Rada Resuscytacji

Kwestia jest taka, że najnowsze wytyczne PRR oraz ERC dalej wspominają o oddechach (30:2, oddechy obowiązkowo przy rozpoczęciu RKO u dzieci oraz topielców). AHA składania się do samych ucisków (nie jestem pewien co do początkowych u dzieci i topielców).

Samo uciskanie jest lepsze niż
@insystem: ja od razu mówię, że nie mam zamiaru z nikim obcym się wymieniać patogenami,


@Ortofenylofenolan_sodu: I głownie dlatego obrazki mówią o samych uciskach. Też nie mam zamiaru wymieniać się z obcymi śliną.

Nie, za takie postawienie sprawy nikt kary nie wlepi. Gorzej jeśli powiesz, że nawet nie będziesz go dotykać, bo w ogóle się śpieszysz i już swoje zrobiłeś bo zadzwoniłeś...

---
Miałem zgłoszenie na początku mojej pracy na