•  

  Mirki i Mirabelki,
  w czwartek na facebookowym profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego pojawił się wpis dotyczący "Skrzynek Życia" czyli AED.

  Sama idea AED nie jest nikomu obca. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny pomaga poszkodowanym wskutek nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu poszła o krok dalej. Wspólnie z prywatnym przedsiębiorcą stworzyli czujnik wraz z aplikacją, która wyświetla powiadomienie w dyspozytorni medycznej. Powiadomienie wyskakuje zaraz po otwarciu skrzynki, gdzie AED jest zamontowane. Dyspozytor widzi lokalizację urządzenia i może błyskawicznie wysłać tam karetkę, jeszcze zanim ktoś w ogóle zadzwoni na numer 112 lub 999.

  Obecnie system obejmuje tylko 3 urządzenia. Docelowo ma być wprowadzony na terenie całego Poznania (około 60 urządzeń) oraz we wszystkich pociągach Kolei Wielkopolskich (każdy pociąg ma GPS, dzięki czemu lokalizacja składu również wyświetli się w aplikacji).

  Z racji wykonywanego zawodu (i hobby jakim jest IoT) temat jest mi strasznie bliski!

  Pamiętajcie!
  Szanse na przeżycie osoby z NZK maleją o 10% z każdą minutą gdzie nic nie jest robione.
  Badania podają, że u osoby bez prowadzonych uciśnięć oraz defibrylacji mózg obumiera po 7-10 minutach, a nieodwracalne zmiany zachodzą już po 4 minutach.
  Średni czas dojazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia to 8-15 minut (8 w miastach gdzie karetka ma miejsce wyczekiwania, 15 na obrzeżach rejonu).

  Warto umieć pomagać.

  30:2 - ratuje życie.

  #poznan #999 #112 #numeralarmowy #ratownikmedyczny #ratownictwo #zpamietnika112 #iot #elektronika

  -- Media o "Skrzynce Życia" --
  1. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22677395,skrzynki-zycia-wisza-juz-u-wojewody-marszalka-i-prezydenta.html
  2. https://epoznan.pl/news-news-81229-Skrzynka,_ktora_moze_uratowac_zycie_&
  3. http://wielkopolska.tv/poznan-otworzyli-skrzynke-zycia/
  4. http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/wystartowal-program-skrzynka-zycia-pomoc-ma-sprawniej-dotrzec-do-potrzebujacego

  źródło: scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net

  •  

   @insystem: a są może jakieś informacje jak często używane są AED?

  •  

   @Brant: Niestety nie. "Moja" dyspozytornia medyczna nie prowadzi takich statystyk, inne w województwie też raczej nie. Pytanie powinno paść raczej do firm serwisujących AED po ich użyciu (chociaż często sam serwis opiera się też na rutynowej wymianie baterii czy elektrod).

   Jednak w związku z tym, że około 70-80% NZK[1] ma miejsce w domach pacjentów użytek AED jest znikomy. Z drugiej strony z pozostałych 20-30% około 2/3[2] to tak zwane "uliczne NZK" mające miejsce w dzień w miejsach publicznych. Wtedy dostępność AED rośnie i możliwość jego użycia (jedna osoba prowadzi RKO, druga wzywa pomoc, a trzecia biegnie po najbliższe AED).

   1,2 - http://www.czytelniamedyczna.pl/2726,nagle-zatrzymanie-krazenia-aktualne-wytyczne-postepowania-resuscytacyjnego.html

   +: Brant
  •  

   @insystem: a w tramwajach najnowsze obrazki mowia, zeby tylko uciskac a nie dmuchac

  •  

   @Ortofenylofenolan_sodu: Tu mamy mały dysonans.
   Mamy trzy organy do spraw Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.

   AHA - American Heart Association
   ERC - European Resuscitation Council
   PRR - Polska Rada Resuscytacji

   Kwestia jest taka, że najnowsze wytyczne PRR oraz ERC dalej wspominają o oddechach (30:2, oddechy obowiązkowo przy rozpoczęciu RKO u dzieci oraz topielców). AHA składania się do samych ucisków (nie jestem pewien co do początkowych u dzieci i topielców).

   Samo uciskanie jest lepsze niż nie zrobienie niczego i patrzenie jak ktoś "ma wyjazd do Piotra". W warunkach polowych , będąc samemu lepiej jest robić same uciski niż uciski+oddechy. Wiąże się to z tym, że uciski są skuteczne dopiero od 10-15 ucisku. Zatem połowę serii robimy "na pusto". W momencie przygotowania do wdechów tracimy czas i tak oto zamiast ciągle uciskać 100-120 razy (przy tylko uciskach z czego tylko 15 jest na pusto) to uciskamy raptem 70-80 (rozbite na dwie serie po 30 + oddechy) z czego 15*liczba_serii jest nieefektywna.

   Wdechy są w porządku jeśli masz drugą osobę do asekurowania, która Tobie pomoże i zmieni Ciebie jeśli zmęczysz się "pompowaniem" klatki piersiowej. Bo sama efektywność drastycznie spada po dwóch minutach "pompowania" przez jednego przypadkowego człowieka. A w ogóle nieefektywne po 5-6 minut (więcej energii wkładamy, a mimo to uciśnięcia są płytsze i mniej efektywne).

  •  

   @insystem: ja od razu mówię, że nie mam zamiaru z nikim obcym się wymieniać patogenami,

   @Ortofenylofenolan_sodu: I głownie dlatego obrazki mówią o samych uciskach. Też nie mam zamiaru wymieniać się z obcymi śliną.

   Nie, za takie postawienie sprawy nikt kary nie wlepi. Gorzej jeśli powiesz, że nawet nie będziesz go dotykać, bo w ogóle się śpieszysz i już swoje zrobiłeś bo zadzwoniłeś...

   ---
   Miałem zgłoszenie na początku mojej pracy na 112. Niedziela, późnie popołudnie/wczesny wieczór. Wdzwoniła się do mnie kobieta. Po danych abonenta około 35 lat. Mówi, że tutaj pod drzewem ktoś leży. Na prośbę aby podeszła sprawdzić czy w ogóle oddycha stwierdziła, że nie wie. Pewnie menel i szkoda czasu na niego tracić. Mimo namawiania, żeby w ogóle podeszła i stwierdziła czy chociaż oddycha dostałem odpowiedź: "Nie mam czasu, do kościoła się śpieszę".

   Parę dni później w jednym z portali przeczytałem, że zmarł mężczyzna w wieku 65 lat z powodu NZK (historia choroby kardiologicznej). Lokalizacja podana w portalu zgadzała się z tym co przyjmowałem.

   Procedura w takich przypadkach jest taka, że na miejsce jest kierowany patrol policji, aby stwierdzić co się dzieje. Bo karetki prewencyjnie nie jeżdżą. Zdarza się tak, że do takiej osoby patrol dojedzie dopiero po godzinie, gdy już trzeba wzywać koronera do stwierdzenia zgonu :(

   Przeciwko kobiecie został skierowany wniosek do sądu, zeznawałem w charakterze świadka. Nie wiem jak się sprawa dalej potoczyła.

  •  

   @insystem: nie no taka to niech ginie, ja będę pierwszy do uciskania i wydawania poleceń kto ma dzwonić po karetkę

Gorące dyskusje ostatnie 12h