Wpis z mikrobloga

mirki z własną działalnością gospodarczą (#b2b firma informatyczna) powiedzcie mi jak to się rozlicza? Powiedzmy, że chcę aby na rękę wychodziło mi 10k. Ile musi mi wpłacać szef aby pokryć podatek + zus? Kto wpłaca vat?
Jak to jest z odliczaniem vat? Tzn jeśli np kupię laptopa na firmę i VAT za niego wyniesie 500zł to państwo całą tą kwotę mi zwróci? Jeśli tak to kiedy?
Sorry jeśli niektóre pytania są głupie ale do tej pory pracowałem w UK więc nie wiem jak to działa w PL
#rachunkowosc #dzialalnoscgospodarcza
  • 49
@kowzan: Dla czego nie odliczy? Jeśli będzie VATowcem to zakup laptopa będzie jego kosztem uzyskania przychodu - laptop jest narzędziem, które pozwoli mu wykonywać usługi. Także bez problemu będzie mógł należny dla US VAT pomniejszyć o VAT zakupionego laptopa.

@elmyn: B2B rozliczasz się na kwotach netto jeśli jesteś VATowcem. Usługobiorca wpłaca Ci kwotę netto + vat. VAT musisz odprowadzić do urzędu skarbowego.
Jeśli chcesz na czysto wyjść 10k zł to
@elmyn: podatku VAT nie zwracasz od kosztów firmy po prostu go nie płacisz tj. na fakturze dostajesz kwotę brutto tj netto + VAT którą dostajesz od klienta jako przelew, od tego odliczasz VAT kosztów firmowych i płacisz urzędowi skarbowemu, plus odliczasz jeszcze część od podatku dochodowego. Po prostu kupując na firmę kosztuje Cię to o ~1/3 mniej niż jakbyś kupował jako osoba prywatna.

Urząd skarbowy może zwrócić zapłacony VAT, ale lepiej
@elmyn: przy pełnym ZUSie i zerowych kosztach, aby zarobić 10k na rękę, powinieneś wystawić fakturę na 13058,08zł netto. To, czy chcesz być vatowcem czy nie zależy od Ciebie. Jeśli jesteś - wystawiasz kontrahentowi fakturę powiększoną o kwotę VAT. On Ci dopłaca VAT, bo dla niego nie ma to znaczenia - i tak sobie to odliczy z podatku, a Ty ten podatek zapłacisz. Państwo zwraca VAT tylko w przypadku, kiedy się o
@WyjmijKija: @fenixon:
Dzięki w końcu konkretne wyliczenia :)
pracodawca jest z za granicy i czytam właśnie, że wystawiam fakturę "np" ale mimo wszystko mogę odliczyć sobie VAT.
@WyjmijKija: urlop mam płatny, chorobowe również, na emeryturę muszę inwestować bo z pieniędzy z UK czy z PL na emeryturze nie da się wyżyć. Wolę kupić mieszkanie i wpłacać raty kredytu przez te 15 lat niż wpłacać na 3 filar
@elmyn: nie słuchaj @fenixon: , nie ma problemów ze zwrotami VAT jeżeli wszystko masz OK, ewentualnie raz zrobią kontrole żeby dowiedzieć się dlaczego wychodzi zwrot. Jak zobaczą ze pracodawca z zagranicy i małe zwroty to nie będą robić dalej problemów.
Możesz tez przeksięgować VAT na poczet podatku dochodowego.

Jeżeli pracodawca jest z zagranicy to dostajesz fakturę z VAT np, sam musisz naliczyć ten VAT o odrazu go odliczasz. Wiec opłaca
Wolę kupić mieszkanie i wpłacać raty kredytu przez te 15 lat niż wpłacać na 3 filar


@elmyn: zależy jakie mieszkanie, ale przy 10k netto może to być trochę mało procentowo na emeryturę. Ja wychodzę z założenia, że odkładam na emeryturę tyle ile wynosiłaby składka emerytalna (moja+pracodawcy) gdybym był za tą samą kasę na umowie o pracę. I dopiero to co mi zostaje w ręce traktuję jako na rękę (bo tak też
arobić 10k na rękę, powinieneś wystawić fakturę na 13058,08zł netto. To, czy chcesz być vatowcem czy nie zależy od Ciebie. Jeśli jesteś - wystawiasz kontrahentowi fakturę powiększoną o kwotę VAT. On Ci dopłaca VAT, bo dla niego nie ma to znaczenia - i tak sobie to odliczy z podatku, a Ty ten podatek zapłacisz. Państwo zwraca VAT tylko w przypadku, kiedy się o to upomnisz, a wydatki znacznie przekroczyły przychody (i prosisz
@elmyn: do konkretnej odpowiedzi @pozwole_sobie_skomentowac dopiszę tylko, żebyś nie kombinował, tylko wykupił usługi u księgowej. Za jakieś 150-200 zł netto (przy tak małej ilości dokumentów) zrobi za Ciebie niemal wszystko, pilnując przepisów, wysyłając deklaracje i JPK a w dodatku odpowiada za błędy w tych deklaracjach. ty tylko będziesz robił przelewy.
Ponadto wystawianie tylko jednej faktury tylko jednemu klientowi na usługę to chyba proszenie się o kłopoty (kiedyś było o tym sporo