Wpis z mikrobloga

@flamezz: Różnie, mi chyba poniżej 3blg nie zeszły, ostatnio na stoucie po półtora tygodnia zatrzymały się na 5,5blg i przez kolejne dwa tygodnie, mimo wielu prób reanimacji nie ruszyły, zabutelkowałem i teraz mam ostro nagazowanego sweet stouta ;)
@flamezz po 13 dniach już bym się nie spodziewał, że więcej zejdzie. S 04 schodziły mi przeważnie do 1-3 blg.
Teraz na us05 mi zeszło z 14 blg do 1 blg w tydzień.
@flamezz: Podstawowe pytanie: w ilu stopniach zacierałeś?

Stopniem odfermentowania i charakterem piwa się łatwo steruje przy zacieraniu. Jeżeli będziesz zacierał w temperaturze 60-65 stopni, dasz lepsze warunki B-amylazie, która przerobi więcej cukrów, piwo będzie bardziej wytrawne i odfermentuje głębiej. Tzw. zacieranie na wytrawnie. Jeżeli utrzymasz przy zacieraniu wyższą temperaturę, 65-70 stopni, aktywność B-amylazy spadnie, a działać będzie przede wszystkim a-amylaza, która nie rozłoży wszystkich cukrów złożonych i zostaną w brzeczce (i
@flamezz: no to będzie fajny owsiany, bardzo pełny i sycący. 5 blg przy takich temperaturach zacierania to wynik prawidłowy z 15 początkowego ekstraktu. Owsianka fajnie wychodzi jak startuje z minimum 15, a najlepiej 16 blg zacieranych na słodko.