Wpis z mikrobloga

PORTRETY FAJUMSKIE

Portrety fajumskie były to realistyczne portrety wykonane na drewnie, które były składane przy egipskich mumiach z czasów panowania Rzymian. Było to tak zwane malarstwo tablicowe, które było niezwykle popularne w czasach antycznych. Do naszych czasów zachowało się około 900 takich obrazów.

Pierwszego odkrycia dokonano w 1615 roku1, kiedy to włoski odkrywca Pietro Della Valle, który przetransportował niektóre z mumii i portretów do Europy. Maski mumii były zabierane z grobów i masowo wywożone jako pamiątki, zaś zwłoki często niszczono.

Portrety znaleziono głównie na cmentarzyskach w oazie Fajum (najwięcej odnaleziono w nekropoli w Hawara) i cmentarzu rzymskim w Antinoopolis. Warto nadmienić, że po śmierci Aleksandra Wielkiego (323 n.e.) i jego podbojach do Egiptu napłynęło dużo Greków i ludności helleńskiej, która osiedliła się w Aleksandrii i Fajum. Z czasem przybyła ludność przyjęła egipskie zwyczaje mumifikowania zmarłych.

Wraz z podporządkowaniem Egiptu przez Rzymian w roku 30 p.n.e. pojawił się zwyczaj umiejscawiania w grobach zmarłych drewnianych tabliczek z namalowanymi portretami. Malowano je techniką enkaustyczną (za pomocą farby rozpuszczonej w gorącym wosku) lub temperową, często także mieszano obie te techniki. Obrazy namalowane zostały na różnych gatunkach drewna: dąb, jawor, cedr, cyprys, figa czy cytrus.

Namalowany portret składano na ciele zmarłego w taki sposób by ciało zmarłego i częściowo tabliczka były zawinięte pasami tkaniny, pozostawiając otwór, na którym można było zobaczyć wizerunek zmarłego. Niekiedy po prostu przyklejano tabliczkę do bandaży.

Portrety miały zwykle wymiary – od 30 x 15 cm, do 50 x 35 cm i głównie ukazują osoby młode. W większości przedstawione postacie są w swobodnej pozycji, twarz lekko przechylona na bok. #!$%@? je realizm w oddawaniu najdrobniejszych wad urody, ale całość jest złagodzona dzięki miękkiemu modelunkowi. Na niektórych portretach została uchwycona osobowość modela.

Portrety fajumskie powstawały w różnym okresie istnienia cesarstwa rzymskiego: od czasów Oktawiana Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.), aż do okresu panowania Konstantyna I (306-337 n.e.).

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/portrety-fajumskie/

#archeologia #imperiumromanum #historia #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne

Podobają Ci się treści? Wesprzyj mnie na Patronite!
https://patronite.pl/imperiumromanum
Pobierz IMPERIUMROMANUM - PORTRETY FAJUMSKIE

Portrety fajumskie były to realistyczne portr...
źródło: comment_v0kpee3vuucHYYThVrKsAoMhq7sYjB5d.jpg
  • 6